urgent

urgent | Autor: LILIANA67

Link direct la acest mesaj

Buna seara, am urgent nevoie de o informatie in ceea ce priveste aduceraea copilului meu in Romania.
Pe scurt : locuiesc in olanda de 5 ani, am nascut acum doi ani in aceasta tara un baietel , ne fiind casatorita legal cu tatal copilului care este tot roman.
Singurul act pe care il are copilul este certificatul de nastere eliberat de primaria localitatii in care locuiesc, copilul fiind inregistrat pe numele meu, tatal fiind trecut in acest document doar la numele tatalui.
Intrebarea mea este : ce alt document imi este necesar pentru copil , pentru a putea ajunge cu acesta in Romania, si daca pentru intoarcerea in Olanda trebuiesc alte acte eliberate de catre statul roman?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vickip spune:

--in primul si in primul rand ai nevoie de pasaport pentru copil.
Pasaportul se elibereaza de ambasada Romaniei in Olanda.(asta in cazul in care copilul nu a primit automat cetatenie olandeza)
Pt a-i putea face pasaport ai nevoie si de semnatura tatalui.
De asemena pentru a putea calatori doar tu copilul ai nevoie imputernicirea tatalui. (Asta la fel cred ca se poate face la ambasada).
Daca tatal locuieste in Romania poate sa dea la notar toate aceste declaratii si sa ti-i le trimita.
Cel mai bine este sa iei legatura cu ambasada Romaniei in Olanda. Ei sunt singurii care iti pot oferii informatii exacte.
http://mae.ro/travel-conditions/3731#830
Cel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui vickip

--in primul si in primul rand ai nevoie de pasaport pentru copil.
Pasaportul se elibereaza de ambasada Romaniei in Olanda.(asta in cazul in care copilul nu a primit automat cetatenie olandeza)
Pt a-i putea face pasaport ai nevoie si de semnatura tatalui.
De asemena pentru a putea calatori doar tu copilul ai nevoie imputernicirea tatalui. (Asta la fel cred ca se poate face la ambasada).
Daca tatal locuieste in Romania poate sa dea la notar toate aceste declaratii si sa ti-i le trimita.
Cel mai bine este sa iei legatura cu ambasada Romaniei in Olanda. Ei sunt singurii care iti pot oferii informatii exacte.
http://mae.ro/travel-conditions/3731#830
Cel



pentru eliberare pasaport trebuie sa transcrie certificatul de nastere, se poate face la ambasada dar se prea poate sa-i ceara ca certificatul olandez sa fie apostilat...

suna la ambasada si pune intrebari acolo, ca poate stiu de unde obti apostila, costuri, durata procedurilor...

dupa ce transcri certificatul olandez ai putea cere la ambasada foaie de drum pentru bebe si sa ii faci in tara pasaport, daca ai timp de stat in tara, ca stiu ca dureaza (cel puti asta am citit pe aici e forum)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oli_bv spune:

Eu am calatorit din Finlanda in Romania cu copil de 10 luni cu "document de calatorie",nu mai stiu exact daca acesta este numele oficial al documentului,dar certificatul de nastere al copilului era eliberat de ambasada romana,in general documentele straine la ambasada romana sunt recunoscute dupa traducere si apostilare.Cel mai bine suni la ambasada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Titlu de calatorie se numeste.
Deci, voi romani, copilul are doar act de la primaria de unde locuiti..ca sa vii in Rom cu el, copilul, trebuie sa mergi la ambasada, si sa soliciti certificat de nastere romanesc si totodata un titlu de calatorie pentru copil, pt titlul de calatorie trebuie sa fiti ambii parinti de acord si sa semnati. Ca si acte ce trebuie prezentate la plecarea din Olanda sunt CI ta, titlu de calatorie pt copil. In Rom, ii scoti pasaport copilului, numai ca si pt asta iti trebe semnatura tatalui sau o procura. La plecarea din Rom, daca esti doar tu cu copilul, iti trebuie procura din partea tatalui precum ca el e de acord ca voi sa iesiti din tara si deci ar trebui sa prezinti CI ta, pasaportul copilului si procura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianama spune:

Titlu de calatorie de la ambasada romana......

Mergi la inceput