Buburuze!BRAVO Katy,Gabri,gabi87,VeveMara,Danina!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabri_T

Interesant articol, chiar daca un pic mai lung.... Prezentata realitatea trista legata de experienta nasterii in maternitatile noastre.

Ce ar trebui sa retinem este ceea ce zicea Casandra intr-o postare de-a sa: trebuie sa fim pregatite sa cerem sa ne fie respectate drepturile

http://www.rfi.ro/articol/emisiunile-rfi-ro/nasterea-maternitatile-romanesti-abuzuri-umilinta-situatii-degradante




Subscriu si eu. Bine, eu nu nasc la stat, dar tin foarte mult la atasarea copiilor imediat dupa nastere si la primul supt, care trebuie sa aiba loc in prima ora de dupa nastere. Copilul trebuie pus pe burtica, indiferent daca este nastere naturala sau cezariana si el singurel trebuie sa gaseasca sanul si sa pape. Chiar daca nu il gaseste singurel, intr-o ora, poate fi ajutat, dar trebuie sa pape acel colostru care este tot ce ii trebuie in primele zile de viata, pana vine lapicul. Are toti anticorpii si tot ce ii trebuie bebelusului. Fiti cu ochii pe asistente, sa nu le bage biberoanele cu lapte in gura pt ca tehnica suptului la biberon este alta decat cea a suptului la san iar bebelusul se deprinde cu tehnica de biberon si o sa suga la fel si la san, prinzand doar mamelonul, de unde si ragadele si durerile... Daca e musai sa le dea lapte praf, sa le dea cu lingurita sau cu canuta. Eu aspectele astea o sa le urmaresc cu mare atentie si la Medlife, care, conform celor scrise pe site, asa procedeaza, respecta aceste reguli, dar nu sunt 100% sigura ca procedeaza asa, deci voi fi cu ochii in 4. Oricum ii iau pe bbi in camera cu mine, deci pot controla mult mai bine ce vor face cu ei.

Cum zicea si Casandralin, trebuie sa fiti ferme cand va cereti drepturile si sa nu acceptati toate abuzurile, doar pt ca este mai usor pt ei. Ei sunt platiti din banii nostri.
Mie mi-a venit sa plang cand am citit "Īmpinge tare, īmpinge lung, haide c#259; ī#355;i omori copilul. Nu īn#355;elegi c#259; ī#355;i omori copilul?" Asta e un abuz inimaginabil, sa te ameninte ca iti omori copilul daca nu faci cum zic ei, desi nu este asa!!!!

Va recomand cu mare caldura sa cititi articolul si sa va luptati pentru drepturile voastre! Eu una o sa o fac, dar la mine e mai usor, la privat e mult mai usor sa faci scandal daca nu iti convine ceva. Nu prea mai este mentalitatea aia "zi merci ca ma uit la tine". Eu am am reclamat de fiecare data cand nu mi s-a parut ca am fost tratata la intaltimea asteptarilor mele (de exemplu cand mi s-a anulat o programare pe care o facusem cu 3 sapt inainte si m-au mutat peste inca 2 sapt. le-am facut taraboi mare cu reclamatie oficiala).

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

32+ cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Tusferi mentalitatea din maternitatile noastre nu va fi schimbata prea usor si in mod sigur cand voi fi in plin travaliu nu voi avea puterea sa argumentez prea multe.Se tipa intradevar sa stai in pat (euu am patit-o )ca sa nu obosesti chipurile desi un pic de plimbat mai usureaza durerea ,copilul il ia dupa expulzie imediat sa-l curete sa-l evalueze,de data asta voi cere sa mi se lase fetita cel putin cateva minute si sunt tare curioasa daca ma va auzi careva ...acum depinde si daca voi avea putete sa ma cert cu careva...,voi cere sa am fetita cu mine in salon, aici poate voi avea de castigat conditia ar fi sa fie vre-o rezerva libera pentru ca sunt putine..., voi cere sa nu fiu taiata decat daca este neaparata nevoie si multe altele...sunt totusi curioasa cate cerinte mi se vor indeplini

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Burtici, zi frumoasa va doresc!
Si noi tocmai ce ne am intors de la maternitate si bebelina e super ok, cica are 2680g, nu mai are niciun cordon si e fixata pe pozitie, drept urmare mi s-a si deschis colul putin.Si uite asa,inca 2 sapt tre sa stam doar in pat si apoi suntem safe...

Din fericire eu trebuie doar sa ma prezint la maternitate, ca nu e nevoie de bagaj...insa tot nu ma simt pregatita ca n-am apucat sa mi iau camasa de noapte cu capotel, sutien de alaptat, tampoane de san si chiar daca n am nevoie, simt eu ca tre sa le am dinainte. Mi-am taiat singura unghiile de la mana,la picioare mi le taiase sora mea...mai trebuie doar sa fac o mani pedi, ca sa ma simt si mai linistita.

Casandra, Gabri, Veve Doamne ajuta , sa fie cu bine!

Liza, testul ala de zici tu, daca e monitorizare pe care o explica Felicitas, se face saptamanal din sapt 36, cel putin la privat(am vazut si la medlife ca e la fel ca la regina maria).Eu fac de la 34sa, de cand s-a sesizat scurtarea colului.

Acum imi doresc sa ajungem cu bine la sa37, Doamne ajuta

Happycu o buburuza35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Casandra pe unde esti?
Cumva buburuzul tau isi face aparitia? Hai ca bag motate pt tine si azi

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Elena felicitari pentru rezultate bune la eco

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Mara in legatura cu taiatul sa-i spui la medic inainte ce vrei.Nu mai tin minte de ce nasti peste o saptamana, ca mai ai pana la 40?
Elena ma bucur ca sunteti bine si nu mai aveti fularel, ca doar e cald afara .
Ariana sanatate mami!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Hello burtici!!!

Ce faceti?
Fetele cu arsuri de stomac cu ce le veniti de hac?Eu le-am ingnorat si inca incerc sa le ignor insa sunt zile cand nu scap de ele nicicum

Gabri,Casandralina
Pt Veve le punem la loc,sa mai stea Bocanila la caldurica
Danina cum te simti azi?

De maine se deschide oficial sezonul de nasteri la odiseea noastra

Va pup pe toate si va doresc o zi minunata!!!

Cosmi 33+ David Andrei
AMR max. 7sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cos_minutza spune:

Elena scuze,am uitat sa te felicit pt eco si ca bebelina si-a scos fularelul

Asta cu taiatul...eu sunt de parere ca mai bine taiatul decat ruptura aiurea.Cred a 80% din femei s-ar rupe daca nu ar interveni medici.Asta e strict parerea mea

Cosmi 33+ David Andrei
AMR max. 7sapt!!!
Multmesc Doamne si ajuta-ne in continuare


"Visurile noastre antreneaza simturile si simturile noastre ne conduc din nou catre visuri"
Amos Bronson Alcott

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Cosminuta mie arsurile imi trec cu iaurt

Felicitas nu e musai sa nasc saptamana viitoare, dr m-a chemat in fiecare miercuri la spital cu bagajelul facut si daca bb este angajata colul sters si mai mult de 3 kg imi induce travaliul bineinteles cu acceptul meu. Stiu ca dati cu rosii dupa mine dar eu de cateva zile sunt tare nelinistita pentru ca orice as face sunt umflata ca un butuc si cum nu am posibilitatea sa-mi iau tensiunea la orice ora din zi sau din noapte stau ca pe ace sa nu pateasca gargarita mea ceva.Asa ca in nebunia mea gandesc ca mai bine o vad acasa sanatoasa...

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR 1 SAPTAMANA:)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Eu am maine intanirea cu neonatologul si vreau sa clarific foarte bine aspectele astea, ca sa nu stau sa ma cert cu ei in sala de nasteri...
mara, poate reusesti si tu sa discuti cu gineco unele subiecte, inainte sa nasti (ca de exemplu apasatul pe burta)...

Mutatie 677 C>T in gena MTHFR in stare heterozigota, Mutatie -675 4G in gena PAI- I A in stare heterozigota, Mutatie fact. XIII - genotip heterozigot

32+ cu si

Mergi la inceput