Concediu de odihna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jurnalul_roz


Zile de CO vei avea doar 5.
Forumula de calcul(la 21 de zile CO pe an):
3/12x21 zile=5,25
unde 3 reprezinta zilele lucrate de tine(din 19 dec pana in 19 feb),12 reprezinta nr. luni iar 21 media de zile pe luni.

Daca in CM este prevazut preavizul de 20 de zile(fiind functie de conducere) e musai sa ramai. Este stipulata in contractul tau de munca deci esti obligata sa mai ramai inca 20 de zile.
Nu cred ca te ajuta un concediu medical(ai obligatia ca dupa terminarea concediului medical sa te reintorci deaorece nu ti s-a incheiat contractul de muca).
Chiar daca spui ca nu mai rezisti psihic trebuie sa ai curajul de-a mai merge 20 de zile.(abia dupa aceasta perioada primesti toate documetele ca ai incheiat activitatea).
Ai mare grija la predarea documentelor(mai ales ca ai avut functie de conducere).
Nu stiu care este motivul pentru care-ti depui demisia(si nici nu conteaza) dar ai mare grija ce documete semnezi, cui predai(sa ai proces verbal de predare-primire la toate documente).
Zilele de CO(daca nu ai beneficiat de ele)poti sa ceri sa-ti fie platite.

Bafta multa!


serios? din 19dec pana in 19febr sunt 3 zile lucratoare?...3 zile din doua luni ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Mai greseste omul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jurnalul_roz spune:


Corect!
are 2 luni lucrate deci va avea doar 2,5 prin rotunjire 3 zile de C.O.

Te rog sa ma ierti ca am gresit nada florilor

PS: acel 3 (gresit)reprezenta nr. de luni lucrate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Jurnalul_roz


Corect!
are 2 luni lucrate deci va avea doar 2,5 prin rotunjire 3 zile de C.O.

Te rog sa ma ierti ca am gresit nada florilor

PS: acel 3 (gresit)reprezenta nr. de luni lucrate


3.5 ...etc ... apoi scazut 2 de la craciun..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jurnalul_roz spune:



Offff Nadaflorilor....cica tonul face muzica.
Din pacate n-ai ureche muzicala

Sa ai o primavara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu are rost sa va contraziceti pe detalii de acest gen. Cine a deschis topicul a primit raspunsurile necesare si din cate am vazut corecte din punct de vedere legal si procedural. Hai sa nu ne legam de amanunte nesemnificative ca si esenta Ok?
Singura observatie pe care as avea-o de facut este ca din cate stiu eu se iau in calcul pt CO lunile intregi iar fractiunile de luna se considera ca si cota parte din zile efectiv lucrate raportat la nr. zile lucratoare aferente lunii in cauza. Pe scurt intre 19-31 decembrie exista un nr de zile oficial lucratoare si deci cate a lucrat efectiv angajatul si se raporteaza la nr de zie lucratoare din dec. 2012 aceasta devenind baza de referinta. Rezultatul se inmulteste cu media nr de zile de CO lunar si se obtine nr. de zile de CO aferente perioadei efectiv lucrate (19-31 dec 2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Nu am mai avut timp sa intru la subiect, deoarece am fost pe drumuri...nu e asa usor sa iti dai demisia.

Pe scurt: luat 2 zile de CO, sa putem inchide luna frumos si sa imi primesc toate drepturile cuvenite (cu ocazia aceasta am aflat si eu ce magarii se fac, desi compania respectiva e lider de piata, dar nah, sefii sunt romani ) si am semnat demisia cu acordul partilor, incepand cu 1 martie. Ambele parti au cazut de acord ca nu (mai) trebuie sa raman cele 20 de zile in preaviz...aici am avut o fereastra si am delegat 4 colegi sa isi imparta sarcinile ce imi reveneau.


Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Rog moderatorii sa inchida subiectul.


www.facebook.com/groups/369896643087518/" target="_blank">Grup de vanzari MAMI VINDE IEFTIN... Vino si tu, mami!

Uneori am impresia ca daca animalele ar putea vorbi, noua ne-ar fi rusine sa mai deschidem gura.

Mergi la inceput