intrebare

intrebare | Autor: iulia_b

Link direct la acest mesaj

Stiu pe cineva al caror copil e terorizat de invatatoare. Nu are tact, nu are calm, nu are nimic, si culmea la o scoala considerata buna...Problema o stiu si ceilalti invatatori, chiar si directorul. Problema este ca e pila lui. Cum se poate dovedi ca acel invatator a aterizat aici sustinut de cineva (din cate au aflat avea titularizare printr-un sat din jur). Este concurs pt suplinitori sau cum merg lucrurile? Stie cineva?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

La Inspectoratul Scolar pe baza de cerere scrisa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pana la urma nu conteaza cum a ajuns acolo,sau a cui pila este.Cu siguranta nu se va schimba... cea mai buna varianta pentru copil este sa fie mutat la alta clasa cat mai repede.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

E doar problema copilului respectiv sau toti copiii sunt terorizati? Spre exemplu eu am un copil sensibilos daca se ridica tonul si nu este absolut deloc deranjat de tonul invatatoarei. O mamica m-a intrebat pt ca al ei e stresat. Al meu copil (cel mic) nu suporta tonul profului de religie. Copilul meu mai mare il considera ok. Exista copii care nu se nimeresc pe aceeasi lungime de unda cu invatatoarea si pentru ei cel mai bine e sa schimbe clasa. Daca situatia e generalizata si sunt mai multi "terorizati" e clar o problema a invatoarei si dupa o discutie cu directorul se face cerere. Daca nu se iau masuri urmeaza inspectorat, minister...
Anul trecut, datorita aparitiei clasei pregatitoare, au fost cererea mai mare ca oferta. Au adus invatatori de la pensie. Chiar alaltaieri discutam cu o mamica a unui fost coleg de gradi si avea o invatatoare de 78 de ani. Cat o fi de buna...dar parca e cam in varsta sa ia clasa 1. Mai merge sa suplineasca daca e o invatatoare bolnava dar sa aiba norma intreaga...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_b spune:

Din cate am inteles mai multi copii sint in aceasta situatie. Pe langa faptul ca nu are un comportament adecvat, este si slab pregatita (facand niste greseli gramaticale flagrante).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Daca directorul stie atat de bine problema cu certitudine va aproba transferul la alta clasa fara prea multe comentarii. Poti sa vorbesti si cu ceilalti parinti sa solicitati in scris schimbarea invatatoarei etc, dar nu te mira prea tare daca in final toti se vor retrage in spatele frontului.
Tu contacteaza-i si vezi cum privesc ei problema, daca simti ca esti singura pregatita sa faca ceva mai bine muta-ti copilul la alta clasa si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fiona67 spune:

Ups, acum am obs ca nu esti tu in cauza.
Ei, ideea cam tot aia e!

Mergi la inceput