LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (46)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

Hello, hello

Azi e o zi minunata de primavara si eu va urez cs tot restul anului sa fie ca ziua de azi.

LA MULTI ANI DIN SUFLET FLUTURASILOR SARBATORITI PANA ACUM

Noi am ajuns cu bine acasa de Luni, am un baietel frumos foc ce seamana cu mine la unghii, la picioare, la gurita..il mananc nu alta
S-a nascut cu 3590gr si 51 cm. Acum papam tzitzi ca vad ca am nu gluma
Noaptea e mai greu ca vrea cateodata si la 2 ore sa pape si sunt terminata.
Teea e super incantata de fratiorul ei..il pupa, il mangaie vrea sa-l tina in brate. ne inteklegm f bine. Deocamdata e mama la mine, altfel nu m-as descurca.
Eu sunt din ce in ce mai bine, ma refac rapid, Luni imi scot firele. Ma felicit din duflet ca am nascut la un spital privat...aproape ca imi pare rau ca nu mai nasc iar. A fost o experienta super...si am termen de comparatie ca prima data am nascut la Polizu si tot a fost ok dar nu se compara. OMG zici ca esti pe alta lume. super, recomand tuturor mamicilor.

Am si eu niste intrebari mamicilor care au alaptat:
1. Cat sa tine bebe la san in primele saptamani ( Eduard sta cateodata si o ora adunate)
2. Daca bebe sta la san 20 min apoi adoarme si nu-l mai pot trezi. e linistit si doarme si 2-3 ore. asta inseamna ca a supt destul?

Am frica ca nu mananca destul si nu o sa creasca. Asa am patit la Teea- dupa 3 sapt de alaptat am bagat supliment ca nu crestea

va pup cu drag si va multumesc si pt gandurile frumoase urate in ziua in care am nascut. Am citit din spital

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 36s


felicitari in primul rand
eu zic sa-ti scoti din cap chestia asta ca nu papa suficient, daca doarme eu zic ca e satul..daca cere des, la fel zic sa-i dai des, adica cum vrea el, la cerere..
dupa primele luni se formeaza necesarul strict in functie de cat/cum suge el, deci important e sa nu deviezi si sa dai la cerere, ca sa stie si organismul cat sa produca..
bravo, felicitari pt alaptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui felicitas

Uf Miki, mami cate faci si tot nu trece ! Eu nici macar nu stiu atatea cate l-ai insiruit, daca nu am expeerienta, dar nici nu vreau sa am!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s


am uitat sa-ti zic ca stii ca vroiam eu suplimente de la forever..ei bine mi-a facut sotul o surpriza si intr-o seara a venit cu o punga acasa
ia luat de toate, echinaceea, usturoi, cranberies+aloe...nu vrea sa puna gura pe nimic
n-am reusit desi mi-am pus la incercare toata imaginatia sa-l invat sa inghita capsulele alea mititele de usturoi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

miki eu zic sa nu ii mai faci aerosoli in primul rand decat cu ser
ca toate celelalte afecteaza creierul ca au nu stiu ce
cat despre muci
daca nu il tii acasa
nu cred ca au cum sa treaca
daca te incalzeste cu ceva ale mele au si acum muci verzi
fara febra
dar sta antonia acasa de 3 saptamani
si am dat si eu multeeeeeeeeeee
asa ca m-am lasat pagubasa si eu
am luat la mine de toate
ca or sa faca si mai multi daca mergem si in zona de munte
poate a mai crescut si el si nu mai face otita atat de usor
poate ii creste imunitatea
eu le dau 5 ml de 2 ori pe zi de PRO IMUNITI
cu echinaceea
si FLU CALM cu cimbrisoir pt tuse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antonia

miki eu zic sa nu ii mai faci aerosoli in primul rand decat cu ser
ca toate celelalte afecteaza creierul ca au nu stiu ce
cat despre muci
daca nu il tii acasa
nu cred ca au cum sa treaca
daca te incalzeste cu ceva ale mele au si acum muci verzi
fara febra
dar sta antonia acasa de 3 saptamani
si am dat si eu multeeeeeeeeeee
asa ca m-am lasat pagubasa si eu
am luat la mine de toate
ca or sa faca si mai multi daca mergem si in zona de munte
poate a mai crescut si el si nu mai face otita atat de usor
poate ii creste imunitatea
eu le dau 5 ml de 2 ori pe zi de PRO IMUNITI
cu echinaceea
si FLU CALM cu cimbrisoir pt tuse

de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)




creierul ca creierul, dar de ce nu trec mucii ?
glumesc, dar toate medicamentele au efecte adverse mai mult sau mai putin stiute sau nestiute
iti dai seama ca n-am facut de capul meu, au fost prescrise de medic pediatru/orlist+ med de familie.. plus ca am o frica de otite ca de ciuma..orice dar sa-i lase urechile in pace
si cami, al meu e acasa din decembrie inainte de sarbatori iti dai seama ? daca nici acasa n-am reusit sa-l tin sanatos
serios vrobind, aerosoli n-a mai facut de o saptamana, doar curatat nasul si picaturi..dar nu trec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

alexina bravo, mami! ma bucur ca esti super multumita si incantata. si poate o sa mai nasti inca o data, de unde stii....

cu alaptatul...la inceput bebe poate sta la san si o ora intreaga sa suga, eu pateam asa...sugea Anastasia o ora apoi dormea...
daca suge 20 minute si doarme 2-3 ore inseamna ca este satul. vezi pe parcus cum suge, cat, cat ia in greutate....
nu-ti fa de acum ganduri, va creste, asa sa te gandesti. eu nici nu m-am gandit la treaba asta
tine-l la san cat vrea, cand vrea, cat mai des la inceput, apoi el o sa-si formeze singur programul. sa nu incerci sa i-l formezi tu.
daca ai lapte totul este super
sa nu-i dai supliment daca ai lapte mult. chiar daca plange, pune-l la san iar....laptele va fi exact pentru nevoile lui, se va forma exact pentru el si pentru necesitatile lui.
un la bebe mic si scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

nici eu nu stiu miki ce sa mai fac cu mucii
si te inteleg perfect
eu am orare
de febre din cauza mucilor
deci e acelasi lucru
eu am renuntat sa ma mai intreb multe
si astept sa mai creasca sa le mai creasca imunitatea
eu abia le stabilizasem sa zic asa si am fost poana la socrela care nu are toata casa incalzita la fel
si ele fiind plimbarete
au racit imediat si acu de aia le curg mucii iar ca la robinet
sper sa fie macar fara febra
sa nu le mai dau iar antibiotice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:

Va doresc o primavara frumoasa si plina de veselie!!!!

La Multi Ani, Miriam si Alexandru!!!

Felicitas, asteptam poze, filmari... te pup mami fericita!

Miki, chiar nu stiu ce sa zic... si Ilinca e cu muci, dar nici eu nu i-am mai dat nimic de cateva zile, ca nu mai supaorta sa le ia. I-am mai pus picaturi, dar renunt si la ele. Ii mai dau doar cu spray cu apa de mare si ii dau vitamina C. Pai m-am gandit ca si siropurile astea si picaturile o sensibilizeaza... O las cateva zile asa. A! Ii mai dau si cate o pastiluta de coryzalia... Macar vreo 3 zilesa vedem.
Nu stiu ce sa iti zic sa ii mai dai... imi pare rau. Daca imi trece ceva prin cap iti dau mesaj

Yasmi, bafta la interviu si nu mai condu cu sotul in masina. Ce treaba are el? E masina ta. Daca nu ai incredere, mai bine ia un instructor, 2-3 ore cu masina ta. Dar eu zic ca daca iti pui un semn mare de incepator ca sa stie ceilalti si mergi incet si cu atentie, te vei descurca.

Alexina, felicitari inca o data! Si Ilinca statea la san si cate 20 min dar si cate o ora. Probabil se rasfata ea acolo... Ma si intreba sotul de ce stau toata ziua cu ea la san ca cica o invat in brate barbati... Si la fel, sugea cate 10-20 min si dormea 2-3 ore, deci eu cred ca se satura... Mie mi-a luat in greutate, nu spectaculos ca Luca (care era pe lapte muls+lp ca n-a acceptat san sub nicio forma). Ilinca mi-a luat asa in grafic, cam la limita de jos, vreo 400-500 g pe luna. Te pup!

madutza, roxy, cami, delia, yvy, catank, somleac, strumfitza, ally...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns millie spune:

Miki si noi suntem la fel ,din decembrie tot cu muci ,tuse,dor ca mucii sunt fluizi ,trtamentul cam acelasi + singuler ...nici eu nu mai stiu ce sa fac cu timeea si cum o voi duce luni la gradi...mai mult acasa o tin.

Alexina bine ai revenit,sa fiti sanatosi ,mult laptic! spun la fel ca si fetele ,la san ori de cate ori vrea,a mea a luat super bine in greutate,la inceput tot 1 ora statea la san...si suge si acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

miki sper sa gasesti un remediu pentru Vlad. nu stiu ce sa-ti zic, iti dai seama. multa sanatate!

alina06 sanatate si Ilincai, draguta

millie inca mai alaptezi ce frumos, a fost o perioada tare frumoasa alaptatul

bb_yasmi bafta la interviu si te asteopam sa ne zici ce ai facut.

eu ma pregatesc sa plec acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lparpala spune:

hello,

Intru extrem de scurt ca sa va urez
Sa aveti o primavara frumoasa alaturi de fluturasii vostrii!

Alexina, felicitari! Sa fiti sanatosi si sa cresteti mari. Si grasul meu statea mult la san in prima luna si pediatra mi-a zis ca este ok.

In rest, nii suntem bine, Diana spune tot ce aude pe la noi, vorbeste non-stop.

Mergi la inceput