pupile dilatate la bebe

pupile dilatate la bebe | Autor: MACARIE

Link direct la acest mesaj

seara buna , sau buna dimineata as putea zice ...nici nu mai are importanta buna sa fie.....
azi bebelusa mea de 3 luni si jumatate avea pupile extrem de mari aproape cat irisul (sper ca nu vb din carti cu termenii astia ) asta se intampla dimineata , dupa amiaza avea pupile cat un punct micut iar pe seara iar erau mari ca dupa vreo ora sa fie iar cate un punct ,
de la ce oare se fac asa , ar trebui sa ma ingrijorez ? , nu am luat seama pana acum , o sa ma uit atent din ora in ora as fi in stare, sa ma duc cu ea la doctor ?este nascuta prematur la 36 saptamani , nu stiu cat conteaza asta , dar va rog...putin ajutor pt o mamica "disperata"
multam' si astept cu interes raspunsul vostru
---------------------------------------------------------------------

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Pupilele sunt mici,sau mari, in functie de intensitatea luminii (sunt mari in penumbra si semintuneric si punctiforme la lumina puternica.Daca se respecta acest lucru,e totul in ordine.Poti verifica mutand copilul de la lumina la intuneric si invers,urmarindu-i reactia pupilara.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Daca se dilata amandoua la intuneric si se contracta amandoua la lumina e ok. E important sa fie egale si sa reactioneze la lumina. Daca totusi ti se pare ceva in neregula mergi la un neurolog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Buna, dilatarea si contractarea pupilelor sunt reactii normale. La lumina pupilele se contracta, iar in zone mai intunecate se dilata. Poti verifica. Compara efectul trecerii de la lumina la intuneric si invers, la tine si la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

multumesc mult pt raspunsuri , m-am mai linistit dar tot o urmaresc vreo cateva zile

---------------------------------------------------------------------

Mergi la inceput