Oscars 2013

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ah ! Si si articolul ala spunea ca imaginile cu cele 2 actrite care se pare ca nu prea le convine, plus JL care face gestul ala ...nu sunt din sala, sunt de la alte festivitati.


Ai dreptate!
Unu la mana, ca imediat dupa cantec Charlize Theron a aparut pe scena si a dansat, imbracata altfel decat cand a aparut pe covorul rosu... si ma intrebam cum de a avut timp sa se schimbe atat de repede. Probabil ca ea de fapt nici nu era in sala sa vada cantecul cu boobs.
Iar doi la mana, tocmai m-am uitat inca o data la videoclip si cele 3 actrite chiar sunt imbracate diferit decat la Oscar.
Ce chestie... suntem manip.ulati din plin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Traind in Austria, anul asta m-a "prins" Oscarul mai mult ca in trecut, tinand cont ca ziarele pe aici tot proclamau ca anul asta Oscarul e austriac - il "revendicau" nu numai pe Amour, dar si pe Christoph Waltz.

Prin urmare am vazut Argo, Amour, Django Unchained si Les Miserables.

Recunosc ca as fi avut o usoara preferinta sa castige Emmanuela Riva - nu a fost un rol deloc usor, si a jucat surpinzator de bine (mai ales la 80 si de ani). Dar pe de alta parte, inca nu am vazut Silver Linnings Playbook.

Sunt curioasa totusi ce parere au canadienii despre Argo - pentru ca am inteles ca au minimalizat totusi eforturile lor: in film, ambasadorul Canadei ii adaposteste pe cei 6 americani, cu riscurile de rigoare, si ii ajuta cu actele false, dar in rest... totul se datoreaza americanilor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistral spune:

Nu am vazut Gala in direct,se va difuza in reluare in aceasta seara de la ora 20:00 pe postul HBO.

Despre filme... Argo,mi-a placut mult. Te tine in suspans pe toata durata filmului,chiar daca finalul e oarecum previzibil.Ben Affleck isi joaca foarte bine rolul ,imi place ca a evoluat frumos in cariera.

Life of Pi nu mi-a placut.Am citit cartea cu ceva ani in urma,tin minte ca nu am lasat-o din mana pana cand am terminat-o si am ramas cu o impresie de ceva asa...magic.Mai ales vizita pe insula carnivora. In film nu am regasit nimic din magia aia.M-a plictisit.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Carmon, pai Amour a luat totusi Oscar pentru cel mai bun film strain ...dar acum realizez ca a fost nominalizat si la "cel mai bun film" ...

Cum e Amour, un film despre speranta si dragoste sau un film despre tristetea batranetii ?

P.S. Mie nu imi place Tarantino, deloc, deloc, deloc ...prea mult sange pe tavane si prea multa debandada pentru gustul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Cum e Amour, un film despre speranta si dragoste sau un film despre tristetea batranetii ?

P.S. Mie nu imi place Tarantino, deloc, deloc, deloc ...prea mult sange pe tavane si prea multa debandada pentru gustul meu.


Buflea, mie Amour mi s-a parut groaznic de deprimant... Nu e vorba doar despre tristetea batranetii, ci si despre ne-ajutorarea care vine odata cu varsta, despre dependenta totala (fizica cel putin) de sot, la care se adauga indiferenta sau chiar cruzimea unora (spre exemplu a doua infirmiera..)
N-as putea spune daca mi-a placut sau nu, nici macar n-as putea spune ca-l recomand din inima, dar clar m-a facut sa privesc cu alti dragostea la varsta la 3-a (pana acum suradeam nostalgic cand vedeam batranei plimbandu-se de mana prin parc).

Nu inseamna insa ca as fi vrut ca filmul sa ia Oscarul, clar Argo a meritat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmon

Sunt curioasa totusi ce parere au canadienii despre Argo - pentru ca am inteles ca au minimalizat totusi eforturile lor: in film, ambasadorul Canadei ii adaposteste pe cei 6 americani, cu riscurile de rigoare, si ii ajuta cu actele false, dar in rest... totul se datoreaza americanilor .


Canadienii au fost incantati ca Ben Affleck le-a multumit in discurs, dupa castigarea Oscarului, asa cum de altfel a facut si scenaristul care a luat Oscar, dar parerea generala e ca filmul n-a respectat adevarul istoric.

Am citit ca fostul ambasador al Canadei in Iran de atunci, Ken Taylor, a fost cel caruia i se datoreaza atat ideea, cat si, in mare parte, succesul actiunii de salvare. Ben Affleck a si spus in alta ocazie ca il considera pe Taylor un erou, iar fostul presedinte al SUA, Jimmy Carter, a aparut la CNN saptamana trecuta si a spus ca 90% din plan si din realizarea lui apartin canadienilor.

In orice caz, fostul ambasador a avut cuvinte de lauda pentru film in final - “I think the movie is great,” Mr. Taylor said. “It’s tense and extremely well-directed. It reflects on the nature of diplomacy in a dangerous neighbourhood.”
Dar dorinta lui a fost ca tinerii canadieni sa stie ca diplomatii canadieni nu au fost doar ajutoare pentru CIA, ci personaje principale ale misiunii.

(mai multe www.theglobeandmail.com/news/national/oscar-win-for-argo-highlights-canadas-role-in-iran-hostage-rescue/article9017374/" target="_blank">aici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
P.S. Mie nu imi place Tarantino, deloc, deloc, deloc ...prea mult sange pe tavane si prea multa debandada pentru gustul meu.


Same here! Nu m-am uitat la Django si nici nu ma voi uita prea curand.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Am vazut doar cateva dintre filmele care au concurat la oscaruri, dar cumva senzatia mea a fost ca recolta de anul asta nu a fost grozava: nici la filme, nici la scenarii, nici la actrite. Poate trebuie sa le vad si pe celelalte. Argo e un film de actiune ok, dar nu unul de oscar imho.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

mistral, eu am vazut intai filmul si apoi am citit cartea. Filmul e ok, dar prea se straduie sa placa. Efectele vizuale sunt spectaculoase, gen Avatar (altul pe care nu l-am vazut decat pe sfert ) si ma asteptam sa ia oscarul pentru imagine. Dar nu a reusit sa trasmita emotia care razbate din carte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mistral spune:

Am mai vazut Django Unchained si jumatate din Lincoln,ca m-a lasat netul aseara.

Nici mie nu-mi place Tarantino,dar pentru DiCaprio am suportat debandada .Christoph Waltz si-a meritat premiul,scenariul asemenea,insa finalul....tipic Tarantino.Greu de digerat atata risipa de sange si gloante.



Mergi la inceput