INSEMINARE 96 - Felicitari Ela_ella2003

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Mutumesc Dancutza pentru incurajari!!
Spune-mi te rog la monitorizarile hormonale iti iesea testosteronul mare? Daca da, ai reusit sa-l scazi?
Initial am crezut ca este rezultatul stimularilor dar a iesit din nou mare (atat testosteronul cat si testosteronul liber,DHEAS la limita), desi luna trecuta facusem pauza la stimulari.

--------------------------------------
Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR A1298C heterozigota
1 sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani (octombrie 2012)
Ne pregatim pentru IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

Fetelor care ati facut IA ,as vrea sa va intreb daca dupa procedura v-ati intalnit cu dureri sau shimbari la nivelul sanilor,pe mine ma injunghie sanii ,in special dreptul dar de marit nu sunt mariti,parca durerea se duce spre axila,m-am cam speriat...eu am fost si diagnosticata in trecut cu displazie mamara benigna si imi este teama sa nu devina altceva.Maine am control la ocolog pt sani si la hematolog pt analize de trombofilie.Si despre durerea ovarelor acum la 4 zile de la IA inca ma dor si parca durerea s-a mutat in intregul abdomen inferior.Este normal?

miparaschiv
frumoasa recolta,iti tin pumnii la IA miercuri,si eu am facut ovitrell si inainte si dupa IA.
Va si va doresc o seara placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Onutza, nimic din ceea ce descri tu ca simptome nu mi se pare ok. In cazul meu, atunci cand am avut astfel de dureri de ovare, se datorau suprastimularii.
Sper ca iti revi rapid si sa nu fie nimic grav.

La cate ore ai facut Ovitrelle inainte si dupa stimulare?


--------------------------------------
Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR A1298C heterozigota
1 sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani (octombrie 2012)
Ne pregatim pentru IA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

Primul ovitrell l-am facut cu apoz. 26-27h inainte de IA si al doilea la aproape 24h fata de prima injectie.
Miparaschiv ma gandeam ca durerea sanilor se datoreaza si tratamentului pt stimulare si a injectiilor cu ovitrell,speram ca fetele de aici vederane sa-mi confirme,sincer imi este teama,mi-e frica si sa pronunt ca ar fi vorba de ceva mai grav,nici nu vreau sa ma gandesc..maine aflu..am mai fost in trecut la fff multi doctori pt examinarea sanilor pt ca de la 18 ani mi-au aparut nodulii mamari dar toti mi-au spus ca nu e nimic grav,mi-au dat tratamente cu produse naturiste in mare parte si unguiente si de vreo 3 ani m-am axat doar pe bebe si am uitat de sani...sper sa fie bine.Iti multumesc totusi pt raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Eu zic ca este de la stimulare si mai exact de la Ovirell. Mi se par cam multe unitati dintr-o data, ca ai facut doua. Eu zic sa mai astepti pana la test si sa vezi atunci, pe mine ma cam lasau piscaturile si altele prin Z7/8 dupa IA. (dar eu nu am facut niciodata 2 ovitrell)
Si da, dupa IA am avut si intepaturi de sani, burta, ovare etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

Iti multumesc Gabyv pt raspuns,am fost azi la dr. pt consult la sani dar nu l-am gasit ,vineri m-am programat sigur...trebuie sa fie bine,de la atatea pastile nu are cum sa nu se modifice ceva la sani.
Doctorul mi-a dat sa mai fac inca un ovitrell pt ca la eco dupa IA s-au vazut ceilalti foliculi care nu se sparsesera si asa a hotarat ,pt a nu ramane cu chisturi,sa fie sigur ca se vor sparge toti.
In rest sunt ff balonata si mai ma inteapa din cand in cand prin burtica dar mai rar.Am 5 zile de la IA.
Va doresc o zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Onutza ma dureau sanii fff tare de la gonal. Dupa a doua, a treia injectie, invepeau durerile de sani, dar si de sfarcuri. Cand aveam ....operativa cu sotul, ii ziceam sa nu-mi atinga sanii ca innebuneam de durere. Eu cred ca si la tine, durerile sunt de la stimulare ovariana. Relax ca o sa treaca.

Mi nu stiu cum stateam cu testosteronul la ia. Imi faceam analizele din cand in cand, pe la vreo 8-10luni. Nu stiu de ce, dat dk cezara nu ma trimetea la analize, eu nu ma duceam ca nu duceam dor de intepaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutza_aod spune:

Dankuta parca mai mi-a venit inima la loc dupa ce am vazut ce mi-ai raspuns,iti multumesc,de azi imi simt sanii greoi si un pic durerosi,fara intepaturi.
Azi am fost sa-mi fac o parte din analizele pt trombofilie,nu am facut nicio investigatie pana acum pt asta desi in propusesem de mult,nu ma stiu ca as avea probleme de coagulare dar azi a fost un soc...am foat la dr. Uscatescu la Fundeni ,mi-au luat de dimineata sange iar la ora 15.oo am fost dupa rezultat.D-na dr.m-a strigat si a inceput brusc sa-i spuna doctoritei sau asistentei din fata ei ca tb sa imi dea nu stiu ce injectabil imediat,adica INNOHEP 3500 UI,si ca tb neaparat sa-mi fac la Medsana o analiza legata de mutatia genetica pt factor V LEIDEN si R2...m-a speriat ingrozitor,am zis sigur e ceva grav.Pana sa aflu rezultatele eram super convinsa ca nu am nimic,vestea a venit ca o bomba,mi-a dat o ditamai reteta cu magne B6,Acid folic,vitamina C,omega 3-6-9 ,femibion I si asa numitele injectii pe care tb sa mi le fac singura in fiecare zi pana la analiza beta neaparat,asa a a spus.Dr. era suparata ca trebuia sa le incep la 48 h de la IA si m-a intrebat cum de dr. meu nu mi-a dat aceste analize inainte de IA.Oricum se pare ca daca e sa fie bebe tb sa fac injectia INNOHEP 3500 UI toata sarcina in fiecare zi plus 6 sapt de lauzie.Am fost parca socata nu am mai putut intreba nimic,nu pot sa cred ca la 27 de ani as putea avea probleme de trombofilie,mai alesc ca de curand mi-am facut analizele uzuale la sange si au iesti fff bune.
S-a mai confruntat cineva cu asa ceva.
Miparaschiv azi ti-am tinut pumnii pt IA ,povesteste-ne cum a fost si sa dea Dumnezeu ca peste 2 sapt sa vi cu vestea cea mare.

Va si va doresc o seara placuta.Am sa revin cu vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxxy spune:

Am raspuns la stimularea cu Femara...am un folicul de 14,5 pe stangul in ziua 10...dr mi-a spus ca ovulatia cu Femara se produce putin mai tarziu decat de obicei...m-am bucurat totusi ca o sa ovulez dar m-a intristat ca am endometrul subtire, sper sa mai creasca zilele astea, mi-a dat dr Progynova......dr mi-a mai zis ca pana nu am mai multi foliculi nu facem inseminare...cred ca luna asta ne sare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miparaschiv spune:

Dragelor, nu am intrat pana acum, pentru ca am plans pana acum...dar in acest moment m-am linistit.

Am avut discutii cu al meu partener (nu sunt casatorita inca) care a spus ca a fost groaznic ce i s-a intamplat azi!!! Nu spun nu, probabil nici pentru ei nu e placut dar cu siguranta nu se compara cu ceea ce suportam noi: dureri, injectii, analize lunare, interventii, etc.Am trecut printr-o hiperstimulare, sunt vanata toata de la Clexane si el se plange ca a trebuit sa "dea" sperma!!!!

In fine, la Cezara am asteptat pana a fost prelucrata proba, adica pana in jur de 17.15 (el a fost chemat la ora 15 si a plecat in jur de 15.40).
A durat destul de putin, nu m-a durut decat dupa aceea, dar foarte putin. Mi-a facut ecografie ulterior inseminarii. Un folicul deja era spart si celalat ajunsese la 23.Endometru, era 9 de luni, nu mi-a mai spus nimic de el.
Proba a fost de 25 mil/ml, dupa prelucrare a ajuns de 30. Oricum noi nu aveam probleme cu numarul ci cu formele anormale.
Mi-a zis sa mai fac un Ovitrelle maine.

Doamne ajuta!

tuturor

--------------------------------------
Mutatii:
- PAI 1 4g/4g homozigot
- MTHFR A1298C heterozigota
1 sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani (octombrie 2012)
Ne pregatim pentru IA

Mergi la inceput