Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 36

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Ina, am nascut la 36s+4z. Au fost maricele mamarutzele, probabil ca daca erau mai micuti mai rezistau o saptamana. Oricum, au fost foarte ok la nastere, am stat in spital doar 4 zile.
De cate ori imi este foarte greu ma gandesc la mamicile de tripleti Foarte tare! Jos palaria!
Laptic avem, dar pentru ca bbii au cam fost obisnuiti cu biberon inca din maternitate, nu stiu sa suga corect si mi-au tot facut ragade, asa ca ma mulg si le dau si lp completare, pt ca nu am suficient.
Zilele astea vine o consliera in alaptare, poate ii invatam sa suga corect. A mai fost o alta consiliera de vreo 2 ori, dar n-am reusit.
Ma duc sa ma masez si sa ma mulg pt ca azi noapte a fost prima noapte in care am dormit, de 2 sapt incoace, pt ca a stat sotul cu bbii iar eu m-am muls o singura data si acum mi s-au cam angrojat sanii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Succes cu alaptatul, Tusferi! Sper sa te ajute consiliera. Si aici sunt la tot pasul. Chiar cumnata mea e consiliera in alaptare. Ea mi-a promis ca ma va ajuta in caz de probleme. Am de gandit sa-mi comand o pompa electrica Avent Isis si sa ma mulg oricum, chiar daca bebelusii vor sti cum sa pape. Asta pt ca vreau sa castig timp si ma gandesc sa alaptez un copil la san, pe celalalt sa-l hranesc simultan cu biberonul (din laptele muls) si invers...la masa urmatoare, sa schimb copilasii. Cred ca e foarte greu sa pui doi copii deodata la san si daca ii pui pe rand, dureaza mult prea mult.

Ce faci, Lai?Parca tu urmeaza sa faci 38 de saptamani. Sunt curioasa daca inca esti acasa, in asteptare, sau aproape de momentul nasterii. Nu stu de ce, deschizand topicul asta, m-am gandit dn senin la tine.

O duminica frumoasa sa aveti! Eu plec la piscina sa fac putina miscare.



Daniela Veuger 17+ cu si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza. Apuc si eu sa ajung la PC in sfarsit.

Eu am avut infectie urinara cu steptococ. Am facut tratament cu Ampicilina si nu a functionat si am repetat tratamentul cu Zanocin si am scapat de infectie. La o sarcina avansata, infectia urinara poate fi pacatoasa pt ca poate rupe membranele si declanseaza travaliu deci nu o lasati netratata.

Cu alaptatul nu va stresati. Organismul femeii e capabil sa alapteze gemeni pt ca productia laptelui se regleaza in functie de cate guri sunt la masa :). Daca ii puneti pe amandoi la san ori de cate ori plang de foame, atunci nu veti avea probleme. Teoretic. Practica ne ridica probleme :)

Anna e deja in tarile calde? Sper sa se simta bine si ea si fetele.

Brigit, Ioana cum mai stati cu diversificarea? Noi am ajuns la carne pt ca a insistat pediatra ca e cazul sa bag carnea, galbenusul in meniu. Cum eu nu le dau fier, am fost de acord sa le dau carne si peste 3 zile galbenus apoi le dau iaurt

Brigit, am luat legatura prin mail cu tanti de la studio si astept sa vad cand ne putem vedea sa le fac si eu poze profi. Ioana mi-a recomandat-o si ea. Sper acum sa nu ma loveasca frontal cu un tarif prea mare.

Va pup pe toate. Ma duc sa pregatesc masa de fructe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Tusferi, felicitari inca o data pt bebelusi, sa fie sanatosi iar tu sa ai laptic mult!

Lai, si eu ma gandesc la voi, de acum inainte orice zi se poate transforma in ziua z.

Dany, eu nu as baga biberonul deloc, chiar daca e greu sa alaptezi doi pui simultan/pe rand. Risti sa refuze sanul apoi. Ai mei au fost prematuri si au fost obisnuiti la bibe, nu au mai supt din san, m-am chinuit fff mult sa ii alaptez scotand laptele si dandu-l in biberon. Este si asta ometoda, dar nu as aplica-o decat in caz de forta majora. Este mare consumatoare de timp si aduce dupasine stresul masurarii mililitrilor mancati.


Anne, si noi am introdus carnea zileleastea, suntem a 4 a zi. Galbenus abia sapt viitoare. Sapt asta vreau sa le fac branzica.

Ai mei mananca fff bine solidele si au inceput sa faca mofturi la lapte.Anne, tu le mai daisi altceva sa bea decat lapte? Eu acum i-am trecut pe lp, cat mancau lapte de la mine nu au baut alceva, nu prea sunt obisnuiti.

La karuka tarifele sunt pe site
Fug

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor,
am intrat doar sa va salut, sa o felicit pe tusferi si pe lai care se pregateste

noi suntem bine, a cam batut vantul si apa recisoara, dar azi vad ca e mai bine; am bagat doar putin pisicutele in apa si nu prea au vrut ca era cam rece (cam 24 grade cred). Acum le-am bagat la somn si cred ca pe la 17, cand se incalzeste bie apa, le mai bag o tura. Sunt ok, cumintele, mananca lapte si mai baga si cate ceva de pe la masa, pestele vad ca le place rau si au facut senzatie le aici iva = eva si ema, le plac araboii astia si restul oamenilor ca sunt frumusele foc. Sunt multi copilasi pe aici si mai mici si mai maricei, de toate natiile;ele sunt cam micute si nu pricep, dar se joaca si ele cu ei, mai la nisip, mai asa langa piscina.

gata, ma duc la fete si ma pregatesc ca am un call pt munca, se pare ca nu scap nici aici de iubitii mei indieni

v-am pupat
sa-ti traisca piticii tusferi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Ina: si eu am avut (l-am tot avut si cred ca-l mai am inca) pe musiu streptococ B. L-am tratat in timpul sarcinii de doua ori, scapam de el, insa apoi iar revenea. Tot cu Zanocin l-am tratat si eu.(numai la indicatia dr mele) si apoi in timpul nasterii si dupa l-am tratat, si copii au avut tratament cu antibiotic chiar daca am nascut cu cezariana. Nu am avut probleme. Sa-l tratezi si tu si va fi ok.
Tusferi: felicitari! Ce grasunei ai!
Mamici, nu mai stiu daca v-am spus ca eram gata sa ma internez cu Fabian. A avut amigdalita pultacee. Febre de 40 grade si ziua si nopatea. Am incercat si injectie..a fost groaznic. Intr-un final ne-a dat un antibiotic mai puternic pe gurita si e bine. Inca luam antibiotic.
Acum sa va distrez putin acum, cu povestiri din padurea noastra. Tatal lor e plecat cu serviuciul, si legatura o tinem seara cu skype. Aseara i-am rugat sa spuna pozeiile pt tati, insa Eva nu a vrut. Ne-a retezat-o scurt: Nu si gata. Mai taras mai grabis, mai cu ajutor, a spus Fabian doua din cele 3 poezii pe care le stim. Apoi ii intreb , [t ca chiar nu-mi aminetam care e a treia poezie. Eva raspunde: cu baia. Eu am crezut ca vrea sa faca baie si-i repet intrebarea. Ea raspunde mai apasat: cu baia! atunci o rog sa-mi spuna ceva din ea ca nu-mi amintesc. (chiar aveam si eu si taica-su un lapsus). Eva da ochii peste cap plictisita de insistentele noastre si incepe: Un pitic/ atata de mic/ ...baie intr-un ibric" Si abia asa ne-a picat si noua fisa despre ce poezie era vorba:))))))))))). Odata ce ne-a lamurit nu a mai vrut neam sa o termine:)).
Mamici, va pup pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Monas, injectie-injectie sau branula?
Eu am fost in toamna internata cu Dragos la Medlife si l-au branulat, au spus ca nu se mai fac injectii la copiii mici ca e periculos pt ei din cauza ca nu pot fi imobilizati total si se misca si sunt riscuri care nu se justifica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Hello la toate mamicile!
Multumesc pt raspunsuri legate de streptococ B. La mine a iesit la examen de secretie, nu infectie urinara. Doctorita mi-a dat zinnat 7 zile si voi lua si niste tinctura de propolis fara alcool pt imunitate, sa nu se mai lipeasca "animalul" de mine. Sper sa scap pana la nastere, caci n-as vrea ca gemenii sa debuteze in viata cu o cura de antibiotic.

Am intrat in saptamana 33, devine din ce in ce mai greu, fiecare zi si in special noapte adauga un mic chin:)! Sper sa treaca repede, sa vina gemenii sanatosi, sa-i pot alapta (preventiv am luat niste cutii de lp topfer pre si 1) si niste biberoane.

Si ce as vrea si eu o vacanta acum, mai ales ca ma uit pe geam
din pat si vad primavara! Deci vacanta placuta, Anna si fetele!
Balaciti-va si pt mine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Am venit si noi de la eco avem 1065kg si 1096kg sunt intoarse cu capul in jos ne a dat injecti de maturare a plamanilor preventiv analizele au iesit bune toate deci sunt fetite cuminti

toata gasca

amalia tsakoniati
27+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Anna, have fun in continuare

Monas, Gabiutza

Amalia felicitari pt vestile bune. Ina, hai ca nu mai e mult. Fetele din vremea mea, au prins burta mare pe timpul verii Erau coduri verzi albastre movalii de caldura Mai tineti minte, fetelor?

Brigit, cum faci branza? Eu am incercat cu cheag si am esuat lamentabil. Iaurtul imi iese dar branza se lasa cu greu.
Nu le dau nimic altceva in afara de lapte. Apa nu le place, ceaiuri nu le dau eu, ciorba nu le voi da, supele crema le mananca bine, de fructe nu sunt foarte incantati si nu-mi place ca nu sunt atrasi de mancarea cu o textura mai grunjoasa. Legumele si fructele le pasez cu furculita dar fiind moi, se topesc in gura lor dar cu carnea nu am ce sa fac. Carnea cu greu o mananca pt ca nu o pot face piure super fin.
Ai reusit sa-i echilibrezi cu tranzitul? Ai mei fac 2-3 chiar 4 kk pe zi. Fac foarte putin, bilute tari si mici; in unele zile se chinuie, in alte zile parca fac ceva mai repede dar tot kk putin si tare. Parca orice ii constipa.
Azi am facut vaccinul de 6 luni si sunt mega caraiti. Ma retrag sa-l scap pe sot de un bb marait

Mergi la inceput