Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 32

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Anna, multumesc, da, azi am facut 36.

Mi se pare buna lista ta. Mie mi se par f importante medicamentele, bineinteles ca speri sa nu le folosesti, dar e tare bine sa fii pregatita pentru orice situatie. As lua toate tipurile de medicamente pe care le-au luat ele pana acum (bine, ma refer la situatii "obisnuite," voma/temperatura/tuse/muci/reactie alergica), inclusiv de exemplu apa salina si eventual batistuta bebelusului sau ce folosesti tu cand au nasul infundat; si instructiuni exacte de la pediatru, in ce situatie sa dai ce, ce doza la fiecare, poate e diferit de la o fetita la alta in functie de greutate si poate alti factori. As mai adauga servetele umede daca folosesti pentru sters la fundulet, mai ales cand nu sunteti in camera de hotel; crema pentru fundulet. O paturica pentru fiecare sau daca au vreun obiect cu care dorm noaptea, ca sa le fie familiar mirosul si sa adoarma mai usor. Canute cu cioc sau ce folosesc ele pentru lichide. Solutie impotriva insectelor, ceva natural pentru bebei. Patuturi daca au la hotel eu n-as mai lua de acasa, mi se pare prea mare trambalarea. Doar daca sunt ff compacte si usoare si nu te deranjeaza sa le cari si stii ca fetitelor le este f greu sa doarma intr-un loc cu care nu sunt obisnuite - altfel nu m-as mai complica. Ia-le cateva din jucariile lor preferate, din cele nu f. mari ca dimensiuni si care stii ca le-ar atrage atentia o perioada cat mai lunga de timp - si ascunde-le cateva zile inainte de plecare, ca ele sa le "re-descopere" in vacanta - asta poate fi f folositor pe avion, dar si la fata locului. Pe avion e o idee f buna la aterizare si decolare sa le dai laptic, sa bea in timpul aterizarii/decolarii, ca sa nu li se infunde urechiusele, altfel poate fi deranjant sau chiar dureros pentru ele si nu stiu la varsta asta sa le desfunde singurele (am mai auzit si varianta sa le apasati voi la baza urechilor cu degetele, dar mie mi se pare mai eficienta si mai placuta si pentru ele varianta cu bautul laptelui). Cumpara-le niste jucarii pentru plaja/nisip, nu trebuie sa fie nimic f complicat, cateva forme, o lopatica e suficient, e foarte probabil ca asta le va distra pe perioade lungute de timp.

Inca ceva, intereseaza-te dinainte ce pasi trebuie urmati in caz de urgenta medicala - unde suni acolo, unde te duci, sunt mai multe optiuni, care e cea mai buna, cum functioneaza sistemul, platesti din buzunar, ai asigurare etc. Asta intra tot la categoria speri sa nu fie nevoie, dar in caz de ceva e tare bine sa stii exact ce sa faci.

Si actele - verifica din timp sa ai tot ce iti trebuie pentru fete, pasapoarte, etc., si sa stii ce trebuie facut in caz ca se pierde vreun document in timpul calatoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonia1 spune:

buna
fetelor voi cum ati dat fierul la bebei,in timpul mesei,inainte sau dupa?
anna felicitari pentru printese,cea mare seamana cu tine
diancic felicitari pentru mancaciosi,decat sa ia prea putin in greutate mai bine asa,ai mei nu mananca prea bine trebuie sa ne rugam de ei,desi au luat normal in greutate,iar noaptea dorm foarte mult,cam 8 ore la 11 saptamani
bun venit fetelor noi si sarcina la termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Tonia, teoria spune ca preparatele ce contin fier se admnistreaza pe stomacul gol pt ca au absorbtie optima, dar pt ca sunt destul de iritante pt mucoasa gastrica, se administreaza dupa masa, mai ales la copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina33 spune:

Lai, ce greutati ai bebeii tai? Mie mi-e cam frica, mai sles ca am uter cicatricial de la cezariana de acum 3 ani. Doctorita mea a zis ca nu ma lasa sa depasesc 37 de saptamani din cauza asta. Eu nu stiu unde mai incap, oare cat ma pot "extinde"?:) De luat in greutate nu prea am luat, fata de sarcina trecuta sunt parfum- 12 kg pana la 32 de saptamani, din care sigur burta vreo 10!
Cat despre pregatirea psihologica pt fetita mai mare, e cam complicat, ea e incantata, dar in acelasi timp o simt cam speriata. Ma tot intreaba cum
o sa fie cand vin gemenii, ce o sa facem, etc. Plus ca a devenit f atasata de mine, gen ar vrea sa ma acapareze total.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna_a

anne,
m-ai pacalit pt o clipa (cand ai zis ca slabe sunt pisicutele), deci te tin minte daca ma hotarsc la pus sani, sa mergem amandoua sa nu fiu singura :)

lai, mersi, mai ai putin si tu, de-acum oricand o fi e ok, parca am fitit ca ai facut 36s

am luat carut ieri fetelor, am fost la baby boom dimineata, evident ca pe cele de gemeni nu le adusesera, am vaut la maclaren si inglesina ceva, erau de la 900-1100; si i-am zis sotului, si ce daca nu vrei second, am sa iau second, asa ca la 2 m-am intalnit cu cineva si am luat maclarenul, la jumatate din pretul de nou, mi se pare ok, oare o sa iau si eu asa pe ABC-ul meu? cred ca am sa-l spal si eu sa-l fac curat si o sa-l pun la vanzare in curand, nu ma grabesc,dar daca e cineva interesat sa-mi zica, mai e si in garantie pana in decembrie.

ieri am vazut pe cineva, pe strada, prin ghencea cu un ABC ca al meu, tot portocaliu, dar cred ca avea 2 baietei.

intreba cineva de branzica,eu nu stau sa fac, am incercat, dar de ce sa ma chinui cand gasesti facuta? Puteti face din lapte de vaca, din ala de la dozator, se fierbe si fie il faceti cu lamaie sau iarut, fie cu o pastiluta de calciu lactic, dar parerea mea e ca e mai mare daraua decat ocaua
eu la Mega niste branzica foarte buna, marca lor, sunt 6 borcanele din alea de plastic de 60g, pe o folie, foarte buna, eu imi mai luam si mie uneori

mama, fetelor, auzi voi aveti 3 mese de solide de la 8-9 luni? ale mele au numai 2 la 1 an si 5 luni, dar e adevarat ca eu la acceasi masa le dau si macare (ciorba, snitel, sunca + cascaval le alternez) si fructe (din borcanele) si la sfarsit si cateva lingurite de iaurt oly 10%, daca mai vor si mai au rabdare pana atunci

am incercat sa le mai cantaresc si eu, dar cum nu stau, nu prea poti sa te increzi in cifra, cred ca Ema are cam 8.8 si se dcuse spre 9, dar Eva se lupta tot la 7.6 cred si asta de 2 luni; dar asta e, in ulryimul timp Ema mananca mai mult lapte, ii fac cate 180 apa, dar Eva e tot la 150 apa, numai ca ea mai fura o masa, fie in timpul zilei, fie seara tarziu sau noaptea, deci mananca amandoua cam la fel lapte

oare ce sa iau eu la mine in Egipt, ia sa fac o listuta
- pampers cred ca 2 baxuri de 44 ajung
- lapte, cred ca am sa iau 3 aptamil, ca mi-e teama ca nu vor manca altceva si laca iau 2 si nu-mi ajung, ce ma fac
- am luat pampers de apa - 4 cutii*6buc si cred ca mai am 1 la tara
- o sa mai iau iste budinci/iaurturi din alea de la nestle
- si cateva borcanele de fructe (ma astept ca iaurtuti cu fructe sa aiba si la hotel ma MD)
- sa ma uit de niste crema de plaja - am ceva de anul trecut cu 30 SPF, o mai fi buna? sa ma uit pe ea
- le-am luat palatriute, costume de baie si cu totul si separat slip si bluza cu maneca lunga sa le protejez de soare
- am luat carut sport
- patuturi cica au la hotel, desi le-as fi luat pe ale mele de tarvel (da eu am si de lemn si de travel din alea de carpa)
- o sa iau niste medicamente - de stomac, de tuse,sa o sun si pe pediatra
am uitat ceva? mai spuneti-mi si voi


Eva Maria & Ema Andreea - 22 Nov 2011



Anna uita te putin aici te rog http://www.mae.ro/travel-alerts/2906

amalia tsakoniati
26+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diancic2002 spune:

Tonia, multumim, noi in schimb papam mai des acum decat atunci cand eram mici, noaptea ne trezim la 4-5 ore prima data apoi la 3 ore. Iar ziua daca nu mancam fix la 3 ore iese cu mare scandal. Credeam ca odata cu varsta isi vor reduce numarul de mese nu mari. Voua felicitari ca dormiti noaptea, chiar va invidiez , dar ajungem noi si acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

mersi lai, am mai trecut cate ceva pe lista, gen aspiratorul nazal
treb sa ma apuc sa fac bagajul miercuri si sa sun pediatra sa fiu sigura ca am tot ce-mi trebuie medicamente, nu prea multe, dar macar de burtica, un nurofen ceva, si cred ca iau si Peritolul la mine :)

stai linistita Amalia, avertizarea aia e pt Cairo, noi mergem in Sham si nu vom iesi din resort, ca am vizitat tot in Egipt acum cativa ani si n-as pleca cu fetele as amici si mofturoase, mergem exclusiv pt mare, piscina, soare; iar resorturile sunt pazite si se fac chartere tot timpul cu staini si au inceput si cele din Ro la sfarsitul lui martie. Noi am mai fost de 5 ori cred si e ok, am stat chiar in Cairo 4 zile, am mers cu metroul, nu e chiar asa rau cum zice lumea, daca-ti vezi de treaba ta si respecti regulile de buna-purtare si decenta (gen nu te duci dezbracata pe acolo) n0are nimeni nimic cu tine. Da, stiu ca se mai bumbacesc aia in Cairo, dar nu ne ducem pe acolo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Buna fetelor,
Anna_a,mai ai putin si plecati la plaja si la soare,iti doresc o vacanta frumoasa si distractie placuta.
Sa nu uiti aparatul foto sau de filmat,bineinteles si biberoanele,in rest,cred ca s-a scris cam tot ce ai putea lua.
Foarte frumoase covoarele de plastic si sabloanele de pereti pentru copii,tare as vrea si eu asa ceva,dar nici nu stiu daca se gaseste aici asa ceva,o sa ma uit pe net.

Anna,Lai si celelalte mamici cu copii mai maricei,cum pregatiti voi filetul de peste?Eu de obicei il fierb iar apoi il tai marunt si il amestec cu legumele.Are cineva sa-mi dea o idee,va rog?

Lai,felicitari pentru 36 de saptamani si tot inainte,ma bucur ca te simti mai bine.

Eu sunt cu moralul la pamant,am avut ieri o,trebuia sa mergem intr-un targ unde sunt produse romanesti,caci sambata viitoare trebuie sa-i fac mamei mele parastas de 6 ani(aici nu prea se gasesc produse de post,la catolici postul inseamna doar sa nu mananci carne).A trebuit sa ma duc singura,era interzis umblatul cu masina de la 10-18,cand m-am intors ca vai de mine plina de sacosi era deja tarziu,fetele trebuiau sa manance deja pranzul si din una in alta,mi-a adresat(mai bine zis a dat aprobator din cap)un cuvant foarte urat,ca as fi una din aia de pe autostrada.
Am luat foc,efectiv nu-l mai suport,nu mai vreau sa-l vad in viata mea,pentru mine e ca si mort.
ramane problema copiilor,sunt prinsa ca intr-o menghina,nu sunt deocamdata independenta,dispun de luna viitoare doar de 200 euro,chiria mea din tara.
Si-a luat coada intre picioare si a plecat ieri,i-am spus ca de cand ma stiu am muncit si mi-am vazut de treaba mea,am fost la locul meu si aici si in tara,mereu cu necazuri si cu viata de neajunsuri,dar el da din cap,ca si cum ar zice ce ai muncit tu,ce ai facut tu?
I-am spus sa-mi dea iscalitura si plec imediat in tara mea si ma voi descurca singura,nu vreau nimic de la el.
O sa vorbesc si cu familia lui despre jignirea pe care mi-a adus-o.
E prea de tot.

Tonia1,eu pana acm nu le-am dat fier copiilor,deci nu stiu cum se procedeaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

gabita, nu stiu ce scutece de innot ai luat tu, eu am luat Libero swimup
cica teoretic din ele nu iese si nici nu lasa apa sa intre (ca asta ar fi problema la cele clasice, intra apa in ele si se umfla/uda)
eu am avut si asta-vara ca am avut piscina la o bunica, si le-am bafat de 2-3 ori, dar eu nu eram acolo, deci n-as putea spune daca au fost ok sau nu
colace n-am gasit decat marciele, de la 11kg si 40cm, lungimea crecului presupun si matele mele sunt mai mici, dar sa vedem; le am si pe cele de bebe care se pun in jurul gatului, sa-i zic soacrei sa mi le adica de la tara

roxxy, imi pare rau, dar ma voi abtine de la comentarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Roxxy: mi se pare groaznic ce traiesti vis a vis de el, insa vei fi puternica si vei trece de asta. Daca vb cu rudele lui, poate te poti duce sa stai acolo? Poate te poti angaja undeva ca sa nu mai depinzi de el si de fapt de nimeni? Nu stiu..acolo cat costa sa le dai la cresa? Stiu ca sunt intrebari grele insa vad ca el e chitit sa nu va ajute, si cel mai bine e sa uiti de el. Sau nu...legal nu poate fi obligat la o pensie alimentara ceva?


Mergi la inceput