Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anne-Mary,sa stii ca nu sunt nici chiar asa de tanara,nici frumoasa si nici nu am cautat un italian ca sa fac copiii astia.
Nu cred ca are rost sa povestesc despre cum ne-am intalnit,printr-o cunostinta comuna romanca,mai departe totul a depins de noi,caci putea la fel de bine sa o dam in bara,cum s-a si intamplat,de altfel.
Nu imi doresc alti copii cu un alt barbat,fie el roman,italian,etc.
Nu as accepta niciodata ca fetitele mele sa aiba un tata vitreg iar eu,daca nu ne vom impaca,voi ramane singura toata viata,am hotarat deja.

Brigit,sa stii ca nu-l iau deloc pe Capraru in consideratie in privinta alimentatiei,am cartea lui in format electronic de vreo 3 luni,cred,am luat-o de pe net cand s-a pomenit tot aici pe forum de cartea asta,eu nici nu stiam ca exista.
Eu am inceput diversificarea acum vreo 9 luni,cu 3 legume pe rand,bineinteles:morcov,dovlecel,cartof(nu dulce),la sfatul pediatrei.
Nu le dau cartof in fiecare zi,eu stiu ca ei contin amidon,nu prea au vitamine,dar fetelor le place,insa,repet,nu le dau zilnic.
Iar Capraru motiveaza zicand ca cerealele si cartofii,fiind carbohidrate se vor folosi zilnic.
Asta e tot ce zice de cartof,am citit intamplator,eram curioasa sa vad ce scrie despre alimentatia copilului intre 1-3 ani.
In rest mie mi se pare foarte interesanta cartea,regasesc multe chestii pe care le fac fetele ca fiind normale cu varsta lor.
Cand n-am avut cui sa cer un sfat(sau am cer un sfat si mi s-au dat 10 raspunsuri total diferite),cand n-am avut net,cand pediatra nu a fost de gasit,atunci am mai citit si eu prin vreo revista sau prin vreo carte,in rest,ma ghidez si eu cum pot de una singura,incerc sa citesc gandurile fetitelor.

Anna_a,fetitele tale beau apa sau ceai?
ale mele,nimic nu vor sa bea,doar lapte,dar asta e doar dimineata si seara,in rest,dupa pranz si cina,nu vor deloc sa bea.
Asta-vara cand era cald beau apa,acum se stramba.
Asta-seara i-am dat pufuleti Laurei,dupa cina,a mancat cativa,iar apoi a baut si putina apa.

Balanta,asa e,cu siguranta aveam multe motive sa ne certam,dar acum eu vad doar greselile mele.
De exemplu,un lucru pe care il reprosam mereu era faptul ca se uita pana la miezul noptii la tv.Fiind doar o camera fetitele nu puteam sa adoarma si uite-asa ramaneam eu cu ele si el se ducea intr-un final sa se culce.
daca stau sa ma gandesc sunt multe de spus,dar probabil ca am gresit prin modul in care mi-am expus punctul de vedere,m-am indepartat complet de el si el a vazut asta si s-a resemnat.

Referitor la ce ai spus tu ca e o adevarata aventura cu schimbatul scutecului,asa patesc su eu,dar daca le dau o jucarioara in mana,le mai pacalesc cat de cat.Atunci cand fac caca,eu procedez astfel(ca sa nu se murdareasca masa de infasat):
mai intai imi pun prosopelul lor agatat in baie si dau drumul la apa,caci la mine nu vine chiar din prima secunda apa calda,pe urma,iau fetita,o pun pe masa,ii desfac scutecul,cu o mana ii tin piciorusele in sus,cu alta infasor,inchid bine scutecul,pe urma ii pun funduletul pe scutecul inchis pret de o secunda si o ridic imediat in picioare,tinandu-i bine si body ridicat sa nu se murdareasca si ma duc sa o spal.In felul asta nu se murdareste masa de infasat,numai ca mut scutecul alaturi,pe un raft mai inalt unde am intotdeauna un ziar,pentru ca poate veni cealalta fetita si sa-l ia(mi s-a intamplat odata).

Lai,iti tin pumnii sa ajungi la termen si sa nasti 2 copilasi sanatosi.
Imi place tare mult cum scrii.

cam atat,noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

da roxxy, fetitele mele beau apa, sea joaca cu biberonul cu apa si faca numai apa peste tot
nu prea beau ceai, dar nici nu prea le-am dat

lai, ma mir ca si in US sunt doctorii pt cezariana, eu stiam ca te lasa sa incerci natural si 24h; dar fiind gemeni probabil ca sunt proceduri mai stricte si nu se pricep si mai bine sa faca cezariana decat sa riste viata bebelusilor
oricum o fi, nastere usoara si bebei sanatosi

hai roxxy ca nu esti asa batrana si nu mai suntem acum 100 ani, adica de ce sa nu ai pe altcineva? ce e cu mentalitatea asta de mamaie, auzi nu se mai atinge nimeni de mine si nu vreau sa-mi creasca fetitele, adica de ce nu? oricum fetitele vor creste in 15 ani nu vor mai avea mare treaba cu tine si tu ai sa ramai singura; crezi ca e asa usoara singuratatea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

despre leganat
http://maternitate.ro/cand-e-periculos-leganatul-copilului/?utm_source=NewsletterLista_standard&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsletter_90226



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea31 spune:

Buna fetelor...Este prima daca cand intru pe acesata sectiune, am activat pana acum la Fiv Cluj.Sunt o viitoare mamica de tripleti, avem 25 de saptamani si sunt din ce in ce mai speriata de ce urmeaza.
As avea o rugaminte la cele care sunteti in situatia mea...tot caut de ceva vreme un carucior pentru tripleti si nu prea gasesc ceva convenabil.Voi de unde le-ati procurat? sau nu aveti careva de vanzare?Va rog sa ma ajutati daca puteti...
Multumesc din suflet...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MBK spune:

Andreea31 sa ti traiasca tripletii sarcina usoara cu bebei sanatosi si la termen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea31

Buna fetelor...Este prima daca cand intru pe acesata sectiune, am activat pana acum la Fiv Cluj.Sunt o viitoare mamica de tripleti, avem 25 de saptamani si sunt din ce in ce mai speriata de ce urmeaza.
As avea o rugaminte la cele care sunteti in situatia mea...tot caut de ceva vreme un carucior pentru tripleti si nu prea gasesc ceva convenabil.Voi de unde le-ati procurat? sau nu aveti careva de vanzare?Va rog sa ma ajutati daca puteti...
Multumesc din suflet...

cu
si




http://www.carucioare-copii.com/Peg-Perego-Carucior-Triplette-SW_3655_detalii.html
http://www.ebay.co.uk/itm/OBaby-Triple-Umbrella-Pushchair-Stroller-Black-WAREHOUSE-CLEARANCE-3-month-/300876556093?pt=UK_Baby_BabyTravel_Pushchairs_GL&hash=item460


amalia tsakoniati
26+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreea31

Buna fetelor...Este prima daca cand intru pe acesata sectiune, am activat pana acum la Fiv Cluj.Sunt o viitoare mamica de tripleti, avem 25 de saptamani si sunt din ce in ce mai speriata de ce urmeaza.
As avea o rugaminte la cele care sunteti in situatia mea...tot caut de ceva vreme un carucior pentru tripleti si nu prea gasesc ceva convenabil.Voi de unde le-ati procurat? sau nu aveti careva de vanzare?Va rog sa ma ajutati daca puteti...
Multumesc din suflet...

cu
si




http://mercador.ro/oferta/carucior-tripleti-IDp3M0.html#427c92f52a;r:;s:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

lumy, multumim pt recomandari. Am sa cumpar si eu pasta de dinti bio...nu stiu de ce nu a fost prima mea alegere

Tonia, sunt de acord cu lumy. Ai sa vezi ca fiecare pediatru are o formula de calcul diferita ca sa afle daca un bb mananca atat cat trebuie pt greutatea lui. Ai mei au avut zile cand mancau mai mult, zile cand mancau mai putin...nicio zi nu seamana cu cealalta. Atata timp cat ei cresc si dunt veseli... Acum mi-e simplu sa calculez cat mananca pe zi (cca 950 mL) pt ca au 6 mese/zi.

Hai mai roxy. Esti tanara, frumoasa sigur gasesti un italian cu care sa faci baiatul cu conditia sa nu te dai de gol din prima ca esti rea de gura

Eu sper ca pana peste vreo 2-3 ani cand as vrea sa adopt o fetita, sa modifice astia legislatia. Eu nu vreau sa mai raman gravida. Nu mi-a placut cat am fost gravida

de Tudor Valentin si Stefan Lucian - 29 septembrie 2012


Pasta asta merge si inghitita, ca nu contine - sulfat lauryl de sodiu (SLS), indulcitori artificiali, fluor, alcool etilic, coloranti, parfumuri sintetice sau conservanti.

La noi periajul a inceput in joaca, am avut setul de 3 periute de la DM, le lasam pe le sa foloseasca periutele de cand aveau cativa dintisori , si apoi am introdus pasta de dinti le puneam pe periuta si periam impreuna. Acum se spala singurele si le vericam dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna, Balanta, Lai, multumesc tare mult pt retetele cu avocado! Le pun in practica, deja am notat. Cand ies la shopping pun pe lista

Roxxy, never say never!!!! Sustin si eu faptul ca esti tanara si viata nu se sfarseste dupa ce un barbat pleaca din viata ta. Acum e greu ca treaba e recenta, dar in timp o sa iti mai schimbi din idei

Amalia, MBK, cum mai sunteti?

Lai, mi-a placut f mult cum ziceai tu ca iti propui sa faci anumite lucruri dar ca te gandesti ca s-ar putea sa se intample si altfel. Eu cred ca atunci cand e vorba de copii asta e gandirea cea mai "sanatoasa"

Anna, am vazut ca sunt niste carucioare de gemeni ieftinute gen umbrela de la primii pasi, la vreo 3-400 de ron. eu zic ca or rezista alea macar o saptamana ;))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Lumy, merci pt info. Le-am cumparat periute simple dar cand ajung la DM am sa iau setul de 3 periute pe care nu l-am cumparat initial pt ca am zis ca nu stiu la ce sunt bune toate acele periute

Roxy, chiar asa? Cum adica sa nu te mai mariti? Nu cred ca ai mai mult de 40 de ani deci ai toate sansele sa gasesti pe cineva cu care sa traiesti pana la adanci batraneti. De ce sa nu aibe fetele un tata vitreg? Nu ar fi nici primele, nici ultimele. O prezenta masculina in viata lor este chiar benefica. OK. Tatal biologic este tatal biologic. Dar 2 zile pe saptamana nu e suficient. Iar daca in viitor el se recasatoreste si face un alt copil cu altcineva, atunci timpul petrecut cu fetele o sa fie si mai scurt.

Mergi la inceput