Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

roxxy, cum sa ma supar? Cel mare avea 3,1 kg la nastere si cel mic 2,6 kg. Din prima luna diferenta s-a marit la 1 kg, apoi la 1,5 kg iar acum este 1,3. Nu ma deranjeaza atata timp cat ei cresc, sunt veseli si mananca f bine.
Frumoase povesti . Ma bucur ca le cultivi personalitatile diferite

Balanta, imi place fetita asta. Azi de exemplu, la noi ninge. NU voi scoate baietii afara asa ca ii voi spune sa nu vina. SI nu vine. Nu sta niciodata 4 ore pt ca ii spun eu ca poate pleca dupa ce termina treaba (ca sa nu stea pe capul meu). Curatenia este ok dar nu-mi place cum calca.
M-a emotionat comentariul tau. Ma uit si eu pe poze si ma gandesc ca a trecut timpul foarte repede si nu stiu daca eu am apucat sa ma bucur de etapa asta din viata lor. Dar c epot face? Timpul in loc nu-l pot opri

voi v-ati confruntat cu dermatita atopica? Baiatului cel mare ii apare frecvent pe obraz si chiar pe burta. Pediatra mi-a dat o crema dar contine petrolium si refuz sa-l dau cu ea. Un remediu homeopat cu Sulphur isi face efectul imediat, dar ii reapar. Ce pot sa fac pt el?

va puuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNE MARY, sa stii ca si picii mei au avut si au dermatita atopica, dar nu o forma foarte severa, in sensul ca apare doar pe obrajori si pe barbie (la Carla). Ce am observat eu e ca au doar in sezonul rece si ca anul acesta nu a fost atat de pronuntata ca si anul trecut. Eu doar iarna aceasta i-am dat cu o crema de la Bioderma (cea fara zinc) si s-a mai estompat roseata, dar efectul a fost doar in perioada tratamentului.
Am inteles ca odata cu varsta va disparea deci nu cred ca e cazul sa te alarmezi, atata vreme cat nu e prezenta pe o suprafata mare a corpului.

ROXXY, esti o mama eroina, te admir ca poti sa-ti pastrezi psihicul intact in fata atator provocari. Iti doresc sa tii capul sus, indiferent de greutati si sa multumesti lui Dumnezeu ca ti-a dat 2 minuni sanatoase! Restul sunt trecatoare si sunt convinsa ca va aparea soarele si pe strada ta! Acum e, intr-adevar, o perioada mai grea cu copiii, dar dupa ce vor umbla bine si vor incepe sa silabiseasca, iti va fi mai usor, in sensul ca le vei intelege mai usor dorintele si ele vor pricepe de ce nu e voie aia sau cealalta.

Fetelor, eu mai am 3 saptamani si incep serviciul. Am un pic de teama, in sensul ca ma gandesc mereu cum voi face fata din punct de vedere fizic (serviciul meu, cel putin inca 6 luni de zile, e la 90 km distanta, deci 180 km de parcurs zilnic pe un drum cam nasol). Pe de alta parte, astept sa-mi reiau munca, pe care o iubesc, dar sunt convinsa ca-mi va fi tare dor de puii mei.

Picii sunt foarte bine, vorbesc intruna, mai fac si crize, de toate pentru toti. Imi sunt tare dragi cand ne dau ordine, mie sau lui tati, sa stam jos (ne indica ei exact unde, "ici"), ei se aseaza cam la 2-3m si pasam intre noi mingi sau masinute. In fiecare zi ne surprind cu ceva deci nu ne plictisim deloc.

Va pup cu drag pe toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

roxxy, orice-ai face nu poti sa ma iei la greutatea fetitelor, sunt pe primul loc, Eva 7.6, Ema 8.7 cred, la 1 an si 4 luni, sunt campioana, am cele mai mici pitici, bine ca sunt sanatoase; dar ce sa le fac asta e si acum manance un picut mai bine, de la tinctura de propolis si Vit C; dar o data mananca mai bine, o data un picut mai putin si tot asa. Ema mea ca Laura ta, daca-i mai dau cate ceva in mana ea mananca, e mai deschisa la nou, i-am dat duminica si putin miel; dar pisoiul = Eva nu vrea frate, ea strange buzele si nu, sau le baga-n gura si le da afara apoi.

anne, Ema mea a avut dermatita atopica, pediatra mi-a dat fucidin, o cema care are si putin antibiotic, mi-a facut cand avea 4-5 luni cred, pe fata si pe piept, i-am dat cu asta si i-a trecut; dar ii mai apare din cand in cand si daca se enerveaza se inroseste in obraz. Apoi acum 2 luni mi-au facut o piele f f usata, curgeau cojile din ele, care tot dermatita atopica cica ar fi, acum de spal cu gel de dus de la exomega si le dau tot cu o crema f grasa de la ei si sunt ok

mmammarutza, si Eva mea cam afce crize, daca nu-i dau ceva, se tavaleste pe jos si urla, nu-mi place asta, in general le dau tot ce vor (chiar si un pic de bere sau sa bage degetelu-n vin), le dau telefonul pe care-l rod si tot ce vor, dar nu pot sa le dau chiar cat vor ele si cand vor, si nu-mi place sa se tavaleasca pe jos, ma gandesc ca e prea mica sa-nteleaga ca nu e voi, dar nici nu vreau sa urle prin magazine ca vrea ceva; cred ca treb sa o las pur si simplu sa urle si sa nu-i dau, ca altfel se-nvata asa
Ema intelege tot, da-mi telefonul, du-l lui tata, du asta la gunoi, da-mi un pupic, dar nu vorbeste, e decat cu iiiiiiaaaaa, zici ca e maimulta; nu spune decat mama, tata, ca = catel, caca = caca, gunoi si cam atat. Eva spune si buna dimineata = care e un ta ta ta ta, pe intonatia cu care o spun eu, e asa haoasa.

oricat de frumos pare a fi afara, cu zapada asta pe pomi, asa urasca ca s-a intors iarna,, abia astept caldura; dar cred ca o sa o vad mai repede in egipt decat aici, vreau sa dau o tura pe la soare si apa cu fetele in aprilie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

@ diancic - retin faza cu baietelul care refuza LM si papa LP, si ai mei mi-au refuzat lm (sanul sau biberonul) atunci cand nu le-a placut gustul lm (verificat si de mine si intr-adevar nu mai avea gustul acela dulceag ca de obicei - nu mai mancasem dulciuri) Cand am schimbat dieta, au mancat din nou. (Si am avut faze de genul- lm in biberon, terminat portia, urlat ca mai vrea si pus lp ca nu mai aveam lm, si piticul s-a strambat bine de tot cand a dat de gust , dar de foame a mai papat ceva)

@Amalia - daca e sa fie de acum incolo repaus la pat, eu iti spun sa te tii bine de asta, sa nu faci excese, sa iei si ce meds iti recomanda, ca macar esti acasa, si crede-ma ca acasa fiind e mult mai usor de suportat si cu rabdare si ajutor de sus ajungeti si mari

@ Laura - e nemaipomenita poza !!! Si pisica e bestiala, ce sa mai ... presupun ca-i placea si ei leganata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

vai Laura..poze ca tine am si eu:))) norocul nostru a fost ca a durat totul doar maxim o luna:)ce amintiri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Gata am venit si noi suntem bine avem 720 gr si 725 grsi foarte sus sarcina deaia ma sufoc mereu medicul crede vom naste la 36s jumatate eu am zis ca vreau la 38ssi el a zis ca o sa cer singura sa nasc ca o sa fie fetele mari la 27s -28s o sa facem injecriile de maturare a plamanilor in concluzie intre 12-19 iunie nastem Doamne ajuta sa ajungem cu bine pana acolo

Ralu asa e cu DD inainte

injectiile de maturare a plamanilor voicand le ati facut? si unde se fac ca clexane in burta?

Va pupicim


amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Amalia felicitari pt vestile bune! Injectiile cu dexa se fac in partea dorsala , eu am facut pe la 31-32 de sapt; dar e f bine ca le vei face la 28-29

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Adryana multumesc buburuzele mici

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Anne-Mary ale mele nu au avut dermatita atopica deci nu stiu cum te-as putea ajuta.
Baieteii tai au avut greutati foarte bune la nastere.

Mmammarutza,iti multumesc dar nu ma consider nici pe departe mama eroina iar cu psihicul nu stiu cat de bine stau,caci am momente cand ma simt tare descurajata si parasita,altele in care nu imi vine sa fac nimic,altele in care sunt destul de optimista si imi spun ca voi fi capabila sa le cresc cum trebuie.
Sa inteleg ca mergi cu masina personala pana la serviciu si va trebui sa conduci?
da,va fi obositor mai ales ca drumul e prost si te cred ca iti va fi dor de puii tai.
Eu chiar azi citeam in "Mama si copilul" de Capraru ca daca in casa se vorbesc 2 limbi diferite e bine ca fiecare sa vorbeasca limba sa,astfel incat copiii sa invete 2 limbi si ma gandeam cum vor vorbi ale mele caci eu le vorbesc in ambele limbi si cred ca gresesc sau cateodata spun o fraza jumatate in romana si jumatate in italiana.
Ma gandesc acum dupa ce am citit ca le voi vorbi doar intr-o limba,romana,cred,desi viitorul lor va fi aici,presupun.

Anna_a,lasa ca e mult mai important ca fetitele sunt sanatoase.
Eu imi fac griji in ceea ce priveste greutatea lor asa cum imi fac griji pentru orice,sunt tare panicoasa si pesimista innascuta.
Tot in cartea de mai sus am citit azi ca in al doilea an de viata cresterea in greutate este de 200-250 grame/luna,deci intr-un an de 2-3 kg.
am motive asadar sa fiu multumita de greutatea Laurei caci in 4 luni a luat 1 kg(ceea ce inseamna 250 grame/saptamana),dar Francesca a luat in acelasi interval 150 grame/saptamana.
Pediatra nu e de gasit,intre timp le-a mai trecut si tusea si asteptam primavara care se lasa asteptata si aici,deja s-a anuntat si aprilie un timp urat.

Amalia eu am facut injectiile pentru maturarea plamanilor cand am implinit 28 de saptamani,le-am facut una dupa alta,in 2 zile,in partea dorsala si se numeau Bentalan.

noapte buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Offf...se vede ca mi-e somn,am gresit in mesajul de mai sus,vroiam sa zic ca Laura a luat 250 grame/luna(nu pe saptamana) iar Francesca 150 grame/luna.
Scuze.
ma bag la nani

Mergi la inceput