Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (75)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Amalia, imi pare tare rau ca ai problemute, asculta sfatul medicului si stai numai in pat. poti ridica patul, astfel incat sa stai cu picioarele usor ridicate si progresiv il mai inalti un pic in fiecare saptamana.
Cand te duci la control sa fii atenta sa verifice colul, e important de stiut cum este, caci contractiile astea din pacate cam scurteaza colul, oricum e f bine ca ai cerclaj.
Sper ca te vei simti mai bine si ca a fost un incident izolat. Ai mai avut dureri? te imbratisez si te astept cu vesti bune

Gemeniste dragi eu nu prea mai reusesc sa raspund, caci de citit va citesc zilnic. In zilele frumoase iesim pe afara, daca e urat -ca astazi- stam in casa si toata ziua sunt la dispozitia piticilor. s-au invatat si ai mei sa doarma fff putin ziua si nu apuc sa fac nimic-nimic in afara de rutina lor zilnica-mancare-joaca, putina curatenie.
Si ai mei adorm f greu singuri, mai rau e ca se tot agita si devin obositi si maraiti, deci am recurs si eu la leganat ziua. Noaptea adorm singuri. Oricum, cele mai grele sunt zilele in care dorm ei pe rand iar eu nu am timp sa ma odihnesc deloc.

va imbratisez pe toate, fara exceptie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:

Brigit nu am mai avut azi au fost dureri de burta ca la CM si burta foarte tare l am sunat pe medic si mi a zis sa iau TROFOCARD(magneziu)+ alte balari darvad ca m au ajutat sper sa rezistam cat mai mult

twinsi tai

toata gasca de gemeniste

amalia tsakoniati
24+ Maria-Anastasia Irini-Ioanna
DOAMNE ITI MULTUMESC!
FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota .











Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

Amalia are dreptate doctorul,stai cat mai mult in pat daca asa ti-a zis,asa am stat si eu avand cerclaj.
Eu in perioada aceea crosetam,citeam sau ma uitam la televizor la programele mele preferate.
Mai ales crosetatul imi place tare mult si trece timpul imediat,mi-am cumparat carticele cu modele si am facut cateva.Acum as mai vrea sa am timp de crosetat sau de citit...
Printre picaturi,asa cum puteam,mai calcam cate ceva pentru el si gateam,dar aveam mare grija sa nu stau mult in picioare si nici stand pe scaun.
Cat despre patul ridicat mie nu mi-a zis nimeni despre asta si ca atare nici nu am procedat asa si multumesc Dumnezeu am ajuns pana la 36+6 saptamani si mai rezistam,zic eu,dar cred ca nu mai crestea in greutate Francesca,caci la ultima masuratoare a rezultat mai micuta decat la cea precedenta.

Noi am facut azi vaccinul impotriva hepatitei A si totul a decurs bine,am stat insa cu frica in san tot drumul in masina ca sa nu imi vomite ca saptamana trecuta.
Doctora si asistenta mi-au laudat-o pe Francesca,au spus ca e foarte curajoasa ptr.ca nu a plans la vaccin.
S-au mirat si de faptul ca data trecuta au vomitat amandoua.
Au fost agitate azi dar fara sa planga.
Incet-incet observ ca incep sa tina una la cealalta,cred ca incep sa constientizeze ca sunt surori gemene,se privesc in timp ce mananca,daca plange una incepe si cealalta fara motiv,se urca amandoua pe dulapiorul unde tin eu masa de infasat si stau impreuna cocotate si se uita la televizor si multe altele.
E tare greu singura dar e si frumos cand le vad cum cresc.
Azi la vaccin era un baietel de 11 luni si ale mele ii dadeau roata si se vede diferenta,se vede ca au crescut,s-au mai inaltat.
cam atat de la noi.
Balanta,ma gandesc la tine,sa dea Dumnezeu sa iasa totul bine cu Eric.

PS:mi-a trecut tusea dupa 3 saptamani stiti cu ce?cu miere.
noapte buna la toata lumea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anne`mary

ce fericite sunteti pt ca nu le leganati pe fete. As vrea sa fiu atat de norocoasa cum a fost Monas si sa scap pana intr-un an de leganat. Problema e ca ai mei isi cam sincronizeaza somnul si nu mai pot sa-i legan pe amandoi o data pt ca sunt f grei. Trebuie sa-mi fac un plan de bataie si sa schimb ceva in treaba asta :(


Cautand altceva, am gasit poza ce o atasez intr-un sertar cu fotografii . Cam asa era la noi (si ce dor imi e de acele vremuri!!!) : Bianca pe picioare, Rares la san, motanul printre ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

laura, superba poza. Pe mine nu ma deranjeaza ca ii legan. Imi imaginez ca sunt copii cu nevoi diferite iar ai mei nu pot adormi daca nu se invarte camera cu ei. AM incercat sa-i las in patut singuri dar plang. Am incercat sa-i tin langa mine si sa-i mangai dar mai e mult pana se intampla vre-un miracol si sa adoarma asa. Problema este ca sunt grei (cel mare are 8.3 kg si cel mic 7).Imi este, fizic, din c ein ce mai greu sa-mi misc picioarele. Ca sa nu mai vorbesc ca au 70 cm si ma lovesc in sani. Iar a 3-a problema este ca pun o perna pe picioare iar a 2-a perna o pun pe picioarele primului copil care nu mai sta linistit ci se chinuie pana isi scoate picioarele, se impinge si fuge de pe perna. Daca stau in margine, situatia este chiar periculoasa pt ca poate sa cada in cap daca el se tot impinge.
Nu ma deranjeaza ca ii legan dar imi este mie din ce in ce mai greu sa o fac cu amandoi o data. Pe rand nu vor sa doarma :(

roxxy, foarte frumoase povestile tale. Mai zi-ne

Brigitone, c ele mai dai sa manance kinderilor tai? Noi am ajuns la pastarnac. Sa vad azi daca le place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

anne`mary, in carut nu vor sa adoarma? Ma gandesc sa ii pui pe amandoi si sa misti carutul 2m inainte-2m inapoi ... (ai mei aveau 7-8kg pe la 1an, cand deja cam adormeau langa mine, nu 'zdruncinati' neaparat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Launa, cand erau mici, dormeau si in cap. Acum nu mai merge. In masina, in scoica, cel mic adoarme repede. Dar cel mare nici gand. Il vezi ca se chinuie, ca ii e somn dar nu poate sa adoarma. Ii dau scoica mult pe spate, il incerc cu suzeta, cu biberonul.... Ma chinui tare cu el sa adoarma in masina. Cu cat trece timpul mai mult cu atat plange mai rau si adoarme mai greu. La fel patesc si in carucior la plimbare. cel mic, adoarme si fara biberon, dar cel mare pana nu plange de se invineteste, pana nu caut disperata metode de a-l calma nu se lasa. Nu stiu de ce face asa. Doar masina se misca, la fel si caruciorul.
reprizele de somn sunt si ele foarte scurte: 30-40 min si asta inseamna ca la o ora jumate- doua ore ei trebuie sa doarma. Daca ar dormi in reprize de 2 ore, ar sta si ei treji mai mult timp si nu as fi nevoita sa-i adorm de 4-5 ori pe zi. Este ora 11 si cel mare este la al 2-lea somn. Cel mic inca are chef de joaca dar o sa cedeze si el imediat. Dar astia sunt ei, asta le e ritmul. Nu comentez. Doar ca acum incep sa ma resimt eu si caut solutii sa rezolv ceea ce a devenit o problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Laura superba poza Asa merge si la mine de multe ori; cea mica pe picioare si cea mare in brate la san. Chiar daca e greu, uneori mi se pare asa o clipa magica cand imi legan usor copilasul, se vede pe fata lui fericirea si linistea pe care i-o aduc. Nu a fost alegerea mea, dar daca am avut copilul cu multi colici si asa i-am gasit alinarea si linistea, asa sa fie
Din pacate cand cea mica are o criza de colici, nu pot fizic sa ma ocup si de cea mare; dar pentru moment am ajutoare de baza, asa ca nu ma plang si iau fiecare zi ca atare, vad eu ce va fi mai tarziu
Amalia cuminte la pat si trece si perioada asta. Eu am luat pt contractii gynipral spre sf sarcinii si sa stii ca a functionat. Hai ca timpul trece si va fi bine.
Brigit si mie imi lipsesc postarile tale, dar cred ca esti f ocupata asa ca iti trimit si sper ca sunteti bine toti.
Roxy ce frumos povestesti de fetitele tale, asa sper si eu sa fie ale mele cand or fi mari. Ma astept si la gelozii si certuri, dar sper sa fie unite si mereu una linga alta orice ar fi. Sa iti dea Dzeu putere sa cresti fetele in continuare la fel de frumos. Stiu ca iti este greu fara barbatul iubit, dar stii ceva... nu exista o dragoste mai mare pe acest pamint decit cea pt copii tai, e ceva mai presus de orice alt sentiment; iar tu draga mea esti f bogata si norocoasa la acest aspect cu doua fetite minunate care iti vor face viata frumoasa mereu
Anne te cred ca iti e greu cu copilasi asa mari la leganat , nu merge sa pui unul in leagan? La mine cea mare mai sta uneori in leagan si adoarme, apoi o iau si o pun in pat
Noi am programat botezul pe 19 mai, si abia azi noapte am realizat ca e exat ziua in care am avut punctia si au avut fetele mele prima lor celula ce coincidenta frumoasa
Va pup si va imbratisez pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Buna fetelor,
Avem niste copii superbi si nu spun asta pentru ca sunt ai nostri ci pentru ca e adevarat :). Eu am avut probleme cu Simon (cel Mai mic la greutate dar primul venit pe lume) cu refluxul cam de la 2luni . In Grecia doctorul mi-a dat un lapte anti regurgitare care se numeste confort combinat cu cel normal Mai intai 30% anti regurgitare 70% lp apoi 50% , 50% pentru ca Nu a functionat si pana la urma am ajuns la 100% anti regurgitare Pentru ca tot dadeam afara. La noi a fost foarte ciudat ca imi dadea afara cand venea masa urmatoare Adica dupa 3 ore. Pe langa lapte mi-a dat si un sirop se numeste epaduren dar practic este ranitidina Pentru a-i protea esofagul Pentru ca am inteles ca regurgitarea severa poate produce gauri in esofag si ajuta si cu estomparea vomitaturilor. Cand am ajuns in rom I-am gat si gaviscon infant pliculete cu praf comandate din anglia, dar sincer desi inca ii Mai dau lp antiregurgitant problema cred ca sa rezolvat prin faptul ca am inceput diversificarea si mancam 3 mess pe zi de man care densa. Cu dormitul sunt toti trei diferiti . Seara Nu am probleme dorm singuri toti trei, in timpul zilei Rafael este cel Mai cuminte doarme singur Dora ca treb sa fie la el in camera si sa fie liniste, Simon treb sa aiba suzeta in gura dac o scapa treb sa fii aproape ca altfel se supara rau, si Sara este de groaza daca am intarziat sa o pun la somn si este Mai obosita imi face minute Negre cu plans pana adoarme pot sa o legan sau sa fac ce vreau eu , dar daca o prind din timp treb sa o pun in leagan sau in patut sa o legan (am patuturi de la bebe design care se leagana le recomand) un min si adoarme. Acum suntem in spital(eu cu Sara si Simon ) am luat viroza cu gat iritat , tuse si multi muculeti , Rafael a scapat si sper sa Nu o faca pentru ca Nu cred ca pot face fata la trei copii raciti. Speram sa ne treaca pana luni ca treb sa am

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalinaexl spune:

Speram sa scapam pana luni ca marti treb sa ma operez , am ramas cu o hernie ombilicala dupa sarcina, si profit sa imi fac si o abdominoplastie ca Nu ma lasa sa dorm gandul ca Nu voi Mai putea purta bikini. Asa ca tare ar fi bine daca am scapa de raceala ca sa pot sa stau si eu in spital linistita, cat de linistita se poate sta. Am o intrebare la fetele cu copilasii Mai mari : cand v-au dat dintii ca noi avem 8,5luni si Nu se vede nimic?
Amalia stai linistita asculta ce spune doctorul si totul va va fi bine.
Roxy imi pare tare rau de situatia in care esti tare mi-ar fi placut sa te fi putut ajuta cumva.
Va pupicesc pe toate si sper sa pot sa scriu si eu Mai des dar oricum sa stiti ca incerc si aproape reusesc sa tin pasul cu cititul :). Multa sanatate la toata familia.

Mergi la inceput