Carii, la 2,5ani!

Carii, la 2,5ani! | Autor: linasobolina

Link direct la acest mesaj

Alex are la doi ani si jumatate carii la maselute si sus si jos
Nu suge deget, nu bea cu biberon, consuma lactate si se spala pe dinti!

Ce ar trebui sa facem, sa merg la pediatru, la stomatolog dar unde?
Ca am fost impreuna si nu vrea pe scaunul obisnuit, sa ii dau fluor sau nu?am citi comentarii depre dentestet for kids si nu prea sunt favorabile....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

la un stomatolog care sa stie sa lucreze cu copiii si sa aiba infinita rabdare.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

Noi suntem pacienti la Dentestet4kids,si suntem ff multumiti.

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Trebuie sa mergeti la stomatolog, pentru ca o ingrijire a dintilor de lapte usureaza mai tarziu ingrijirea celor definitivi. Noi de la 4 ani mergem - am fost intai la un cabinet "normal" (fara jucarii sau desene) si a facut ca toate alea. Mi-era teama cand il vedeam cum se zbatea si freza in gura lui. Apoi la un cabinet unde aveau jucarii, bombonele, desene animate si acolo a fost perfect. Evident, si mult mai scump. Dar e important sa nu fie traumatizat si sa nu vada dentistul ca pe un ba-bau. Noi de peste 3 ani mergem de vreo 6 ori pe ani (carii multe, sigilari) si nu e deloc stresat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramiha spune:

Problema cu cariile la dintii de lapte este ca ele se pot transmite si la cei definitivi. La stomatolog, urgent!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Doamne, fetelor ! Noi am bifat prima carie acu' o luna, la aproape 10 ani. Si prima vizita la dentist a fost in vara anului trecut, pentru control.
Iar fi-miu nu e chiar prieten cu spalatul pe dinti , daca nu as insista eu, ar fi jale. Dr ne-a spus sa venim la control la 6 luni.
Nu i-am dat fluor. Nu bea lapte de la varsta de 1,5 ani, noroc ca e fan iaurt si branza.
Cred totusi ca e din alimentatie, linasobolina....

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Citat:
citat din mesajul lui ingridnen

Doamne, fetelor ! Noi am bifat prima carie acu' o luna, la aproape 10 ani. Si prima vizita la dentist a fost in vara anului trecut, pentru control.
Iar fi-miu nu e chiar prieten cu spalatul pe dinti , daca nu as insista eu, ar fi jale. Dr ne-a spus sa venim la control la 6 luni.
Nu i-am dat fluor. Nu bea lapte de la varsta de 1,5 ani, noroc ca e fan iaurt si branza.
Cred totusi ca e din alimentatie, linasobolina....

Ingrid si Cristi 10 ani




Eu zic ca e o chestie genetica. Al meu bea lapte zilnic de cand s-a nascut (si de la 3 ani bea lapte din ala care a vazut vaca, nu creta dizolvata in apa din comert ) si in plus e fan iaurturi. De spalat il spalam de cand i-au dat primii dinti si degeaba. La de la 4 ani carii si iar carii. Sper ca luand-o din timp cu sigilarea maselelor o sa-mi zica merci mai tarziu :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

ma gandeam la un deficit de calciu, sau metabolizarea deficitara a calciului... nu stiu, zic si eu.

Ingrid si Cristi 10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

In mare parte tine de gene. Sotul meu a mancat de toate, si n-a avut niciodata carii. Fetita mea a fost la dentist prima oara la 2 1/2 si nu avea nimic. Doi ani mai tarziu deja avea carii la cateva masele. Prima bomboana a mancat-o la 4 ani, nu a baut mult juice... Dentistul ei mi-a spus ca este genetica aceasta predispozitie spre carii si de aceea trebuie depus mult efort in prevenirea lor. Fainoasele gen biscuiti si tot felul de alte snackuri intre mese, se lipesc si ele de dinti si actioneaza ca si zaharul. La fel stafidele, sau alte uscaturi lipicioase. Deci nu numai bomboanele sunt de vina.

Noua dentistul ne-a spus sa spalam dintii dupa fiecare masa si sa folosim ata dentara zilnic inainte de culcare. Acum fetita are 8 ani si deja i-am sigilat primii molari definitivi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

Si eu spun ca-i chestie genetica.
Fiica-mea a baut muuult timp cu biberonul, si de multe ori dupa ce o spalam pe dinti, mai scapa ceva de rontait, si practic degeaba o mai spalam...deci factori favorizanti pt carii au fost, dar nu, nici urma, si are 6 ani si jumatate.
E adevarat ca de ceva timp suntem fff stricti cu spalatul in special seara, pt ca are tendinta de depunere a bacteriilor pe dinti, care da acea coloratie inestetica. Am facut detartraj, si acum avem mare grija.

Se pare ca ma mosteneste pe mine. Prima carie am avut-o acum 2 ani (acum am 30 de ani), si am toti dintii...chiar si molarii de minte. La clinica unde mi-am tratat caria mi-au spus ca nu le-a mai intrat niciodata in cabinet un pacient cu atatia dinti.

Eu recomand Dent Estet 4 Kids. Noi numai acolo am mers si suntem fff multumiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

eu am fost cu sotul la dentist zilele trecute si aveau si un etaj pentru copii. cat am asteptat dupa sot, stomatoloaga l-a vazut pe cel mic si ne-a zis ca e foarte bine sa mergem cu el cat inca nu are carii ca sa se obisnuiasca. daca stie sa scuipe sa folosim pasta cu fluor daca nu , fara fluor, pasta pt copii. este bine sa il spalam cu periuta cu baterie sa se obisnuiasca cu sunetul asemanator instrumentelor lor. clinica este pe undeva pe langa udristei. daca vrei iti spun pe pm numele lor. mi s-au parut foarte amabili.

Mergi la inceput