Ne jucam cu pistolul?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu zic ca tine mult de instincte. Initial nici eu nu i-am luat copilului pistol/pusca/sabie pana cand a inceput sa-si faca singur din diverse bete. Intre a se bate cu bete si a folosi o sabie de burete ....am ales sa le cumpar sabiile de burete (mai multe, ca sa aiba toti copiii).
Unul din baietii mei face inot de performanta. Dupa concursuri, la primul antrenment, ii lasa sa se joace. Ce joaca e preferata lor (baieti si fete)? Sa ia bastoanele cu care invata cei mici sa inoate si sa faca lupte in bazin. Se pocnesc cu ele si abia asteapta concursurile ca sa se bata dupa...
Cea mai populara distractie in randul tinerilor (cam de pe la 8-9 ani in sus) e sa mearga la Lasermax. Se alearga pe intuneric si se impusca cu pusti cu laser. Cand sunt ceva mai mari se mai si pupa...dar asta tot intre impuscaturi.
Toti, in viata de zi cu zi, sunt copii pasnici cu note bune la scoala si viata foarte organizata.
Anouk, nu iti lasi copilul la petreceri? Va fi marginalizat in clasa. Il muti in alta clasa? Toti fac acelasi lucru. Mi se pare mult mai important sa le canalizam energia catre sport (amandoi baietii mei au zilnic antrenament sportiv) dar nu trebuie indepartati de ceea ce inseamna societate la momentul copilariei lor. Asa cum Rufus, Marius si altii pe aici isi amintesc de tuburile cu cornete si prastii asa si generatia noua isi va aminti peste niste ani de sabiile de burete si lasermax.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anouk3 spune:

Deci mare parte din copilaria baietilor consta in a trage cu pusca? Chiar a devenit parte esentiala in dezvoltarea lor ca oameni? Mi se pare extrem de trist.. Marginalizat ca nu are puscoci acasa? La fel de trist, dar putin probabil.
De foarte multi ani ma ocup de activitati cu copiii si recunosc cu mana pe inima ca nu am inclus niciodata impuscaturi cu pistoale in programele mele. S-au distrat si baietii in toate jocurile organizate? La maxim!
In fine, asa cum s-a spus, sunt exagerata, dar in mintea mea imaginea unui copil cu arma in mana, nu baston de inot, nu tuberman, nu bat, nu prastie, ca astea sunt jocuri absolut firesti, ci ARMA (pusca, pistol, mitraliera).. nu e in regula. Si sunt extrem de categorica aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Anouk, nu extrapola la puscoci acasa. Eu am zis de mersul la zilele de nastere ale colegilor de clasa. Nu il vei lasa daca se tin la lasermax?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns linasobolina spune:

pai,
ma uitam asa, putin in jur
fetitele; au papusi, carucioare, margele, rochite de printese,fundite...
baietii ce au ?
masinute, al meu nu le vrea
avioane, ihm
scule, interesant
masina de tuns iarba!super
cuburi lego mari, interesant
tablta de scris, ocazional
carti de colorat, de povesti...
plastilina, la inceput pasiune, dar a trecut
jucarii cantatoare, fericit

tableta-visul viselor, o iubeste o foloseste isi cauta isi alege...
a invatat sa scrie ce cauta -bau bau, tuc tuc
teatrul-spectacol cu actori DA, cu papusi NU

are curte, catei, pisica, pesti, cocos si gainuta, nisip, topogan,

pasiune pentru baloane de sapun, margeluse de fetite, bete din parc, pirati, soldatei, pistol, papusi de pieptanat???

deci
CU CE SE JOACA BAIETII DE DOI ANI JUMATATE?
POATE mai aveti voi idei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Baiatul meu are 6 ani. Nu are acces la calculator, iar desene vede numai din cele care le cunoastem sau sunt destul de ok (cel putin asa zicem noi, ca sunt potrivite varstei). Cu toate acestea vine de la camin cu tot felul de expresii, cu figuri de te doare mintea. Cand il intreb imi spune si de la ce desene sunt ptr ca prietenii au grija sa il puna in tema. Asa ca degeaba il tin eu intr-un glob de sticla...este mai pasionat decat prietenii de toate prostiile alea, de parca le-ar vedea el cu ochii lui. Si??? Ma mai si chinui sa il tin la distanta de ele!!!
Asa ca dilema mea este: oare merita?

Si al meu este pasionat de tot ce inseamna arme. A fost pe rand cavaler, cawboy, politist...si altele Asa ca avem si toate armele din dotare. Si desi este anti talent, face si balet, deci nu vad ce ai avea impotriva lui, este asa o lipsa de baieti in grupele de balet!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Chiar si eu am avut pistol si sunt fata, era negru, de plastic si facea pac-pac! Si mi-a placut enorm de mult! Nu vad ce rau i-ar face un pistol de jucarie, pana la urma tot o sa-si inventeze unul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Si eu imi amintesc cu placere de pistolul acela negru... nu stiu daca am avut sau m-am jucat cu al altuia.
Noi initial n-am vrut sa-i cumparam pistoale. Dar pe la 3 ani Andrei se juca la cresa cu pistol, pusca, creeate de el din piese lego... si-mpusca pe toata lumea. Si acasa, la fel, din piese lego, in parc din bete, orice i se parea lui ca aduce a pistol, folosea.
Asa ca i-am cumparat pistoale cu pac-pac, cu lumini si sunete care mai de care mai "incantatoare"... de-mi surzeau urechile prin casa. Acum s-au stricat, nu i-am mai luat. Le foloseste asa, iar in parc tot betele-s utile ca pistoale.
S-a jucat cu atata bucurie cu ele, incat zau ca nu-mi pare rau ca le-a primit.
Si taty a fost la inceput impotriva (de fapt mai mult el n-a vrut decat mine), dar... a cedat. Si ne-am jucat impreuna jocul de-a impuscatul si trantitul pe jos "te-am impuscat, esti mort/moarta". Pentru noi, ca adulti suna ciudat, pe mine, cel putin ma trecea asa, un mic fior... dar ma tranteam "regulamentar" pe jos. Dar pentru el, era doar o joaca. Mai tarziu a inceput sa spuna "ei, nu esti moarta de-adevarat, doar ne prefacem ca te impusc si tu mori".

O fi si asta o etapa de dezvoltare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Acum ca s-a incins discutia aici

Am avut un declick si am intrebat-o si pe mama care mi-a confirmat!!

singura data cand mi-am dorit o jucarie atat de mult incat nu vroiam sa mai ies din librarie, dupa ce o tatonasem, ma invartisem pe langa ea... cand stiam ca ai mei au luat salariul (asta era chipurile motivul pt care tot amanau sa mi-o ia) - a fost cand mi-am dorit extrem de tare o mitraliera cu lumini si sunete

Aveam vreo 4-5 ani, nu eram la scoala, dar imi amintesc ca eram cu mama care a dat, cam un sfert din salariul ei pe acea jucarie.

M-am jucat cu mult drag cu ea si mi-o amintesc cu la fel de mult drag.

de la ea mi s-or trage "abilitatile" la vanatoare!?




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

Secret Bunny!!
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:




Toata familia avem pistoale cu apa si ne jucam in gradina.Baiatul meu de 6 ani de fiecare carnaval mareste si actualizeaza stocul de arme cu apa.nu are altfel de arma decat cea cu apa.cand se joaca in interiorul locuintei implrovizeaza ,construieste din lego.
nu mi se pare periculos si nici ca I dezvolt agresivitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larasarit spune:

Ii dau tot ce vad ca ii atrage interesul. N-am idei preconcepute gen jucarii de fetite sau jucarii de baieti, nu m-a lasat ea sa am

Mergi la inceput