Ne jucam cu pistolul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

da Capcaunul si eu imi aduc aminte de carbidul ala
si acum cand ma gandesc simt mirosul in nari
si mai erau si niste capse pe care le pocneam cu pietre si faceau zgomot

Cand imi amintesc ce traznai faceam cand eram mica, ma cuprinde brusc imensa compasiune fata de ai mei si ma minunez...de ce copii "cuminti" am .. cred ca ma salveaza combinatia de gena.

Apropos... de discutie

Sa stiti ca in Bucuresti cel putin, sunt locuri speciale de joaca pentru lupte cu arme cu laser.
Sunt in mare voga la party urile de aniversari. Cam de pe la 8 ani incolo cred. Si le "gusta" atat fetele cat si baietii.
Pe noi inca nu ne-a lovit moda asta, dar aud prin "vecini".

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (4 ani) si Teo voinik (6 ani)

felicitarile Mariei
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Poti sa ma iei si pe mine in calcul la tunurile cu carbid.Numai ca noi foloseam cutii de conserve.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns izabela88 spune:

va temeti degeaba...
daca baiatului ii explicati diferenta dintre desene/jocuri si realitate,nu veti face din el un mare terorist, doar fiindca ii luati pistol de jucarie.
de curand am vazut la tv un film,parca,in care unul dintre personaje,barbat,avea o colectie impresionanta de arme,plus o inclinatie clara spre violenta,iar motivul,in mod ironic,era faptul ca parintii lui ii refuzasera cand era copil,un banal pistol de jucarie
ultima data cand am vizitat o prietena ,ce are 2 copii(3,5 ani fata,2 baiatul),am fost "atacati" si "distrusi" de fetita(chiar e un mini-terminator) cu un pistol din piese lego.nici macar nu semana constructia respectiva cu un pistol,dar in imaginatia copiilor totul e posibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

Eu recunosc si inteleg nevoia copiiilor de miscare, de competitie, de aventura, de refulare, recunosc ca au nevoie si ei de doza lor de adrenalina

si mai ales ca daca isi satisfac la un nivel firesc nevoile astea le creste capacitatea de autoreglare.

asa ca sunt de acord cu anumite jocuri belicoase dar fiindca aici e interzis in scoala si se pedepseste si numai a mima o arma, nu le cumpar pistoale/ pusti de jucarie. daca si le inventeaza ei, le stimuleaza creativitatea macar :D

dar au arcuri si sageti cu ventuze cu care se indienizeaza si vaneaza iepurii din curte, au tancuri, nave de lupta, vapoare, soldatei lego, spidermani si personaje din starwars, sabiile ninja, sesiunile de trozneala cu sabii si bataile cu perne, care intre cei 2 baietoi si al treilea cel mare pot deveni destul de ... dure (pentru asa-zisul adult, ca dau in el indivizii astia cu toata setea)

si ca ansamblu de multe ori ma uit la ei si parca vad un documentar cu pui de lupi in manisfetari. cata vreme nu isi fac rau, eu zic ca e de bine. isi invata fortele, limitele, scapa de ceva nervi. mi se pare o etapa fireasca in crestere, atat la baieieti cat si la fetite - in functie de fire.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Capcaune, n-am uitat...numai ca eu n-am folosit asa ceva, cred ca-mi era frica de ele..
M-am rezumat la tevile (de electrica) cu conuri de hartie si cracanele cu invizibile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ase esti tu mai pasnic,Rufus...mie imi placeau ca zbura capacu` de la cutie...
Imi mai placeau si prastiile cu elastic lat,cu care trageam in becurile de pe strada...concurs...la trei becuri 5 lei de aia metalici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Capcaune, n-am uitat...numai ca eu n-am folosit asa ceva, cred ca-mi era frica de ele..
M-am rezumat la tevile (de electrica) cu conuri de hartie si cracanele cu invizibile...



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


si teava din "pix" cu orez sau bobite din paine?!... uuuuf ce le mai uram, mai ceva decat pe cracanele cu "invizibile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Lina, pt varste mai mici, noi am incercat sa dam o conotatie de joaca ideii de pistol, asa incat, atunci cand si-a dorit, i-am luat unul care stropeste cu apa, sa se joace la mare si in cada. Pe masura ce a crescut si a descoperit in filme / carti personaje gen cavaleri, eroi legendari, etc. a primit, la cerere, jucarii conexe: arc cu sageti cu ventuze, sabie, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

O jucarie, ea insasi, nu are cum sa ii faca rau, atata vreme cat primeste si educatia corespunzatoare. Spiritul violent si agresiv nu este provocat de jucarii ci de cum (se) invata sa se joace cu ele si cum ii sunt canalizate energiile.

Am patit si eu cu Matei exact cum s-a povestit mai nainte. Pana spre 3 ani nu prea a avut pusti, pistoale, etc. Nu ca le-am interzis dar da, am evitat sa=i cumpar...insa nici el n-a cerut. Insa cand mergeam la bunici isi alegea cate un batz pe post de pusca si ... impusca pe toata lumea cu puscaria lui!

De-a lungul anilor a primit sabii, coifuri, scuturi, etc, s-a jucat cu ele si cu alti copii, si cu taica-su...dar n-am impresia c-a devenit agresiv sau violent. E doar o joaca.
Si da, e mai bine sa le primeasca decat sa faca din ele o obsesie ca nu le are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Marius si Rufus, ati uitat de ... tunurile cu carbid.


Categoric nu am uitat. Eu am fost cam.... neastamparat de felul meu.. si gasca de copii de altfel. Erau alte vremuri. Noi ieseam la joaca imedita ce se putea iesi si veneam acasa dupa N amenintari ca usa se va inchide daca nu ajung in casa in urmatoarele 5 minute - ma rog 25...
Asa ca din ianuarie si pana in decembrie ... aveam de toate in meniu.

Mergi la inceput