Burtici cu stelute de iulie -august 2013 (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Delia etsi draguta cu ciocolata
Normal ca e in regula sa papi si mai mult ... Atata doar ca se pune la dos cantitatea exagerata dar bebe nu are ce sa pateasca. Din contra o sa ii placa si lui !


21+
viitoare mamica de
Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Paula eu chiar am luat raspunsul de bun. am avut si eu o perioada cand bagam cioco multa pe zi. Drept urmare am ajuns si eu la 5 kg puse pe mine.

Ameteli am avut si eu prin sapt 16. Cand imi luau sange saptamanal. Am zis ca e de la tensiune. La fel mi s-a raspuns ca nu e de la tensiune. Erau fete care aveau sub 10.

Olimp sa stii ca si noi seara cand iesim de la munca, cu Denisa dupa mine, mergem la toata samplingurile. Ne distram si ne trece foamea care o avem dupa munca/after.

Elena & Denisa (26.10.2004)
20 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia_Rodica spune:

Paula era o intrebare serioasa, nu sunt genul care se cramponeaza mult la mancare, dar ciocolata nu stiu de ce-mi suna mie a ceva nociv
Multumesc fetelor.

Ati discutat de curand de cursul sangelui din nas, aseara in timp ce ma spalam pe dinti, m simtit cum imi curge si mie din nara dreapta, f putin dar pt prima oara in viata mea.
Tot din discutile recente, am inceput sa ma sperii si eu ffff usor, mi s-a intamplat acu 2 zile o faza, dupa ce m-am speriat la o gluma proasta si m-am deconectat am plans. Si de aici va ajung din urma, intru in perioada voastra in care ati povestit ca pla geti mult mai usor si repede. Va calc pe urme


viitoare mamica de hocheist 17+ Lóránd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

delia ai sa scapi si de sangerari si de plans usor , o data cu cresterea sarcinii se pare ca organismul se obijnuieste cu noul locatar si nu mai reactioneaza asa ciudat...


mi-a venit analiza de toxo , ieri am facut recoltarea si azi am respunsul e ok , am ramas la fel , nu am infectie dar nici imunitate deci ma voi ferii in continuare




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

ele pentru mine a fost distractiv sa-l aud pe copilas ca nu mai poate , cand o sa o am pe Ilinca cred ca si eu i-as da daca ii este pofta binenteles




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Multam Ama, acum merge linkul. Scuze de multumirile intarziate, intre timp am bagat aproape 4 ore de somn, am dormit ca o valiza (rectific ... ca doua valize, una mare si una mica in ea).

De acum trebuie sa incep sa fac spanacul, gratare si o prajitura cu mere (noroc ca asta se face ultrarapid, poate pacalesc baiatul sa-mi curete merele si sa le rada). Eu am casa serioasa de hranit si imi mananca urechile.

19+

bebitza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Ai o reteta buna de praji cu mere , Betty? Vreau si eu sa fac maine...

Paula, mamica lui Raul Ionut nascut la 24.07.2010 si 19+ , bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

betty yammmy praji cu mere , vazi ca bat si eu la usa




XIII Val34 Leu - heterozigot , PAI-1 -heterozigot , MTHFR C677T - heterozigot
2010 ian. sarcina oprita din ev la 8 sapt ,april embolizare fibrom ,2011 vara -3 IUI , april 2012 fibrom uterin operat
2012.sept. sarcina oprita din ev. la 5 saptamani

21 + Ilinca
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unidanad spune:

Si eu si eu vreau praji cu mere. De fapt orice cu mere

19+
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty200 spune:

Interzis pofticiosilor

Uite asa: daca prostiti pe careva sa va curete si sa va rada merele in 10 minute faceti totul.

1 kg mere, 3 oua intregi, o cana lapte, o cana zahar (aceeasi masura ca si laptele), 100 ml ulei, 1 praf copt, 2 zahar vanilinat, scortisoara, faina (eu pun cam 250 g)

Preparare:
Se curata si dau merele prin razatoare, se amesteca cu zahar, zahar vanilinat si scortisoara.

Separat: se amesteca ouale intregi cu zahar (cam jumatate din cantitate ca cealalta se pune la mere) pana se omogenizeaza bine, se adauga uleiul si laptele, praful de copt (nestins), zaharul vanilinat si faina astfel incat compozitia sa fie mai groasa decat o smantana groasa.

Se unge tava cu putin ulei si se tapeteaza cu faina. Se pune 3/4 din compozitie in tava si se adauga merele iar restul de compozitie se toarna peste mere. Chiar adca nu acopera in intregime merele nu e nici o nenorocire ca se va umfla primul strat de compozitie si va cuprinde merele. Se lasa la cuptorul incins la 180-200 g cca 40 min. E gata cand e rumena deasupra.
Dupa ce se raceste se pudreaza cu zahar.

E foarte foarte simplu de facut si rapid si cel mai important este ca este o prajitura umeda, deloc seaca si foarte buna. Eu pun cam 1,5 kg mere (cantarite necuratate) si nu le calesc asa cum e reteta originala, mi se pare ca iese mai buna cu mult, mai moale si nu te mai complici cu racit mere etc.

Copiii ii spun "prajitura copilariei noastre", cum o scot din cuptor abia pot sa-i retin pana se raceste cat sa o poata manca ca sar pe ea cu o pofta de lup, baiatul deja a ras 2 "latimi" de tava.



19+

bebitza

Mergi la inceput