Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore1983 spune:

XIO ...a mine a durat maxim 5 minute si a luat 4000 si ceva de euro ...ce-i drept si mie mi-a placut apartamentul si nu a mai trebuit sa ma convinga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui CT

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta


Cand cumperi, cel care plateste comisionul la Makler, notarul si restul cheltuielilor e cumparatorul. Provision-ul la cumparare in Hamburg e intre 6,5% si 5%.

Pai stai putin, chiar asa simplu nu e, cand se face o vanzare-cumparare si e un Makler la mijloc, atunci mereu unul cumpara si unul vinde. La ce te-ai referit tu probabil este cand insarcinezi tu in calitate de cumparator un Makler sa-ti caute casa/locuinta. Dar cand am cautat noi casa in 2001-2002 nu am insarcinat niciun Makler, am cautat pe cont propriu, insa am tot dat de case vandute prin Makler-i (deci care au fost "angajati" de vanzatori), si astia ne cereau noua in calitate de cumparatori Maklergebühr. Si presupun ca asa a fost si in cazul socrilor (care au insarcinat un Makler sa le gaseasca un cumparator), ca Makler-ul a incasat si de la ei, si de la cumparator.

Miri, in cazul Makler-ilor chiar nu cred ca faci niciun pacat bagandu-i in aceeasi oala.

Christa



Christa tocmai spuneam ca exista de anul asta o noua lege pt Immobilien...inca nu stiu daca a intrat in vigoare. Conform acestei legi, cel care da Auftrag la Makler trebuie sa plateasca comisionul. Evident ca daca nu ai Makler, nu platesti comision. Si noi am cumparat casa in 2007 fara Makler. Insa acum, cel putin in Hamburg unde e criza, e nebunie sa cauti singur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Preturile in Elvetia la case sunt ft mari, un apartament nou cu 4 camere in zona noastra nu gasesti sub un milion de franci . Asa ca majoritatea elvetienilor (cam 80%) sunt chiriasi. Am vrut sa cumparam casa in care stam, dar nu e de vanzare. Iar un milion de franci nu suntem dispusi sa platim, asa ca ramanem chiriasi. Aici mai exista o lege privind proprietarii : se plateste pe an impozit pe suma care ar lua-o un proprietar daca ar inchiria casa in care sta (mie mi se pare o aberatie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Simmona,

stai fara nici o grija. Aeroportul din Mü este mai mic decat FRA si nici acolo nu te ratacesti dar nici nu te dor picioarele de mers.
Am citit adineauri pe Site de la Lufthansa si am vazut ca copii de la 12 ani nu mai ai nevoie de assitenta,decat daca solicita parintele si asta pan la 17 ani, dar tu stiai asta cand ai cumparat biletul. sa nu iasa din aeroport pt 1 ora si ceva, orasul e la 28 km distanta, nu are sens. In plus doar 1 ora, pana schimba portile nici nu apuca sa ii vina in minte nebunii. se vorbeste peste tot engleza si indicatoarele sunt cu A, B, C deci te orientezi ff usor asa ca fara nici o gija. Oricum daca intarzie il cheama aia din aparate.
Calatorie placuta si tie mult tutun ca ajunge Atomix retur

Xio,
mitversicherung cred ca ar merge ( egal casatoriti sau nu) doar daca partnerul nu lucreaza. Daca lucreaza tre sa plateasca si el.

Frau Schöder,

stiu colegii de cetatenie?

mie imi plac numele astea de asta pe FB mi-am luat un nume nemtesc nu ca-s fana io (FB) dar sa fie acolo :)
Sanatate lu Mazarel

Christa & Cristoiu,

cum mai e pe frontul de lupta contra bolilor? v-ati revenit..in covalescenta?




Multumesc ladies, pentru raspunsuri, intr-adevar nici nu am vrut sa ii luam insotitor, dar ma ajuta sa stiu ca engleza e peste tot si indicatoarele sint clare, deci n-ar trebui sa aiba nici o problema :)

Apreciez toate sfaturile si sugestiile :)
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

I-am spus la vecinu ca maklera ne-a cerut bani aia multi si mi-a spus imediat...da, si acelasi lucru il va cere si chiriasului, cunosc chestiile astea. Si culmea, tipa ne-a citit contractul, in caz ca vrem sa semnam, si acolo era un paragraf unde scria ca chiriasul trebuie sa plateasca maklerul. Cand a citi paragraful ala ne-a spus...ca a ramas acolo in contract dar ca ei nu mai cer la chirias provizion.....Ma face sa rad chestia asta, cum poate cineva sa minta cu o seninatate de inger....asa ne-a pacalit arhitectul cand am construit casa si l-am crezut naivi ce am fost pana am ajuns la scandaluri si ajutoare de la avocati. Maklera asta era o tipa f. tanara, nume turcesc sau asa ceva, foarte frumoasa, machiata, aranjata, bine imbracata, vorbea lingusitor pana am aparut eu in scena, ca deschisese sotul pana am venit eu in camera....Cred ca i-a cam scazut pipota cand am intrebat-o daca oamenii din zona sunt saraci si de aia nu vor sa plateasca. A promis ca ne trimite un angebot dar a sunat acum 2 zile sa ne intrebe daca suntem interesati. Sotul i-a zis sa ne trimita angebotul ala si dupa aia vorbim...cred ca stie ca face´munca degeaba. Vom incerca singuri in prima instanta.

Albertje, nu va fi Olanda...atata spun :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

va fi America sau australia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

:-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

:-)


Ramona, daca plecati asa departe nu mai bine o vindeti? Nu de alta, dar pentru orice rahat care se intimplla in casa, ca se strica incalzirea, se sparge o teava,ori trebuie schimbat naiba stie ce trebuie sa te ocupi tu, ca proprietar. Si noi ne tot gindim ce facem daca o luam din loc si am zis ca daca ne mutam prin imprejurimi, adica cit de cit europa o inchiriem, daca ne mutam peste ocean doar pe o perioada delimitata o inchiriem, daca plecam pour toujours o vindem.

Asa, am intrat de fapt sa iti spun ca exista mietnomaden versicherung, da un search pe net. Nu stiu cit e de buna, dar nu strica sa te interesezi in caz de doamne fereste.

C.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu

Asa, am intrat de fapt sa iti spun ca exista mietnomaden versicherung, da un search pe net. Nu stiu cit e de buna, dar nu strica sa te interesezi in caz de doamne fereste.

Interesant, nu stiam (nu ca m-ar interesa, ca stam in casa noastra, dar nu inchiriem), am cautat niste informatii si am dat de asta:
http://www.finanzen.net/nachricht/private-finanzen/Mietrecht-Neuer-Versicherungsschutz-vor-Mietnomaden-1624477

Se pare ca sunt doar patru societati care asigura asa ceva:
http://images.finanzen.net/mediacenter/unsortiert/es0512_068.pdf
si nu asigura acelasi lucru, ci lucruri diferite, asa ca trebuie bine gandit. Daca as parasi tara pe termen necunoscut eu una as vinde, nu as risca.

In alta ordine de idei eu sunt cu psihicul la pamant. Azi dimineata in satucul nostru mic si linistit s-a intamplat o mare nenorocire:
http://www.braunschweiger-zeitung.de/region/wolfenbuettel/fussgaengerin-starb-bei-verfolgungsjagd-in-wolfenbuettel-id919102.html
Avea doua fetite de scoala primara, una in clasa a II-a sau a III-a si cealalta in clasa a IV-a, si nu a facut altceva decat sa iasa dimineata la 6 cu cainele la plimbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

va fi America sau australia


daca e adevarat, taraie piciorul ca incet ncet ni se cam ia si noo

Mergi la inceput