Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

raluca in primul rand trebuie sa inveti germana la nivel mediu. Apoi poate gasesti sa dai meditatii de engleza sau ceva de genul.
Fara germana sansele sa-ti gasesti ceva sunt mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

multumesc pt raspuns Angiuta! Am inceput sa invat limba, dar sunt abia la inceput.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

Poate sunt eu la inceput si nu m-am obisnuit cu forumul, dar am impresia ca e foarte greu de navigat intre mesajele amestecate pe sectiunea "Viata in Germania si Elvetia". Am tot incercat sa gasesc celelalte capitole, pana la cap.85, dar n-am reusit. Ce parere aveti de construirea unei pagini a comunitatii mamelor din Germania pe Facebook?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

M-am prins cum sa accesez celelalte capitole

Totusi, ramane valabila intrebarea privind o varianta de FB a forumului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Eu nu ma omor dupa FB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CT spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Eu nu ma omor dupa FB

Eu nici macar nu am cont, si nici nu am de gand sa-mi fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta

Eu nu ma omor dupa FB

Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)


Subscriu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Raluca, sa nu te superi pe noi, da noua ne place AICI
Nici eu nu ma omor dupa FB, desi am cont. Intru foarte rar acolo.

Daca ai diploma pe limbi straine, ma gandesc sa incerci totusi sa tii ore de engleza.
Exista gradinite care au grupe de engleza, poate te-ar interesa sa incerci acolo, chiar daca nu stii germana. La fel, poate ca poti preda engleza in particular, la elevi care vor sa isi perfectioneze limba, sau sa faci baby-sitting in vreo familie unde sa vorbesti cu copiii numai engleza. LA universitati iti poti pune un afis cu "corectura lucrari de diploma in engleza". Unii studenti nu stapanesc limba atat de bine si sunt poate interesati de astfel de persoane. Cam atat imi trece mie prin minte momentan. Ah, sau poate la call-center?

Pune-te pe treaba serios cu germana si nu te dezarma de la inceput. O sa vezi ca limba o prinzi rapid, mai ales daca ai in spate deja o limba straina.
Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu dupa ce am avut probleme cu o odisee din cauza de FB nu voi mai intra in nici un grup pe FB.

In plus nu imi place ca se aduna date despre tine acolo, poti sa iti stergi contul ca degeaba, datele nu se sterg. Si asta mi-i se pare o mare mirlanie, mai ales ca atunci cind o firma de angajeaza risti sa te controleze inainte pe FB ca sa isi faca o parere despre tine. Eu nu pun nici poze private pe internet, le trimti cel mult prin e-mail si MSN la familie si atit...

Apoi si pe FB mi-i se pare tot o mare ciorba de subiecte, poze, glumite amestecate de abia gasesti ce te intereseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca_irina spune:

Multumesc pentru idei Panseluta! Astazi am stat aproape toata ziua pe forum si am mai aflat informatii care ma interesau, desi ce am gasit legat de gradinite erau mesaje de prin 2004-2006. Cred ca nu s-au schimbat tare mult lucrurile de atunci. Imi fac griji privind integrarea mea si a fetitei in Germania. Ma gandesc la tot felul de scenarii. Sper sa fie bine primita intre copii de la gradi pt ca e sociabila si jucausa. Acum progresez incet cu germana deoarece mai merg la serviciu si am putin timp pt studiu. Am si calificare de educator-invatator, dar nu am lucrat efectiv cu copii mici. O data cu invatarea limbii sper sa se iveasca si oportunitati de joburi.

Cat despre ideea cu FB-ul, forget about it!
Sper ca n-am suparat pe nimeni. Stiu k forumurile, cum e acesta, sunt mult mai Ok pentru pastrarea anonimatului si a intimitatii si de aceea multa lume le prefera.

Mergi la inceput