Viata in Germania si Elvetia - cap. 85

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hehe, Simina, pt mine era harta !

Bebe e bine, cumintel, vrea cam mult in brate pt spatele meu. In schimb Florian e in perioada de "nu" (cu o exceptie la ciocolata, dar daca e cu fundul in sus spune si acolo nu ) si ne scoate peri albi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

O intrebare daca a mai trecut cineva prin asa ceva:
prietenul meu e cu mine in Germania de la sf. lunii octombrie. A avut asigurare facuta in Ro pt De.
Am scris aici ca am primit o scrisoare de la Ausländerbehörde, cum ca trebuie sa mergem sa facem dovada ca e asigurat. Am mers, a spus ca nu e buna asigurarea.
I-am zis ca avem prieteni care stau cu asigurarea aia de ani de zile, a spus ca nu o intereseaza ce fac altii.
Sa facem o Freiwiligeversicherung.
Am mers la Barmer unde sunt eu asigurata, nu se poate face.
Am mers la Allianz de unde aveam asigurarea din Ro. Nu pot face nici oa sigurare, nici macar cea privata.
Am fost la Agentur für Arbeit, am spus ca nu vrem sa ne inregistram ca Arbeitslos, a zis ca nu ne putem inregistra de nici un fel pt ca prietenul meu nu vb decat putina germana.
Pe scurt, nu il pot asigura nicicum.
Nu e tragedia asa mare, ca voiam oricum sa ne casatorim, dar stiti cumva vreo metoda prin care sa isi faca o asigurare?
E angemeldet la primarie, locuim impreuna, avem cont comun la banca si face acum un curs intensiv de germana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Xio, ma mir ca ati primit Absage de la Krankenskasse (KH) pt freiwillige versicherung.
Citisem adineauri opinia unuia care zice ca orice KH este obligata sa te asigure daca vrei freiwillig.

O solutie ar fi un 400Euro Job, ma gandisem eu...insa nu sunt sigura ca un astfel de job i-ar garanta musai Krankenversicherungschutz. Ar fi insa de intrebat pe cineva mai in tema. Daca astepti pana Marti, ma uit eu pe niste date. Am primit de la Contabila noastra un print pe tema Minijob si ce s-a schimbat de anul asta. Eu stiu ca acum e posibil daca ai un minijob sa platesti niste bani extra (10 euro?) la Rente, ca sa iti mearga pensia (macar ca "timp"). Poate ca se specifica ceva si in directia Krankenversich. Vezi link: minijob-zentrale.de

Te-ai uitat si aici?
http://www.krankenkassen.de/gesetzliche-krankenkassen/krankenkasse-beitrag/selbststaendige/

Daca nu te descurci prea mult cu traducerea, poate te pot ajuta eu, doar sa spui.
Ce ar fi daca ati vorbi cu un Versicherungsmakler sau cu un Steuerberater?

La voi problema e ca prietenul tau e aici Anmeld-uit. Daca si numai daca nu reusiti sa il asigurati cumva, gasesc ca unica solutie ar fi: abmeldung (pe idea ca a plecat inapoi in Romania) si apoi Reiseversichert. Insa banuiesc ca genul asta de asigurare acopera doar anumite situatii (gen accidente, "urgente"). Tinand cont ca tu esti medic, poate ca prietenul tau e pe maini bune, pana se pune la pct cu limba si isi gaseste un job.

Nu te lua insa dupa mine, poate stiu fetele de aici mai multe pe aceasta tema.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Panseluta spune:

Aschiutza, ma bucur sa aud ca esti bine.

Faza cu "nu" mi-e atat de cunoscuta!!! Si noi am trecut prin ea si sunt convinsa ca nu s-a terminat. Am ajuns chiar la un moment dat la o Familienberaterin, caci mersesem prea departe cu fii-miu, eram in "razboi", eram depasiti amandoi (eu si sotul) de situatie.
Am mai mers si la doua Elternseminare (la o Elternschule din zona) si pot spune ca toate astea ne-au ajutat foarte mult, ne-a ajutat sa intelegem cum "ticaie" copiii si am primit cateva "tipps" foarte bune. Acum suntem cu mult mai relaxati, mai intelegatori, luam totul mult mai gelassen.

Una e sa auzi de aceasta Trotzphase in jur sau in carti si alta e sa treci din plin prin ea, sa o traiesti pe propria piele.Dar toate astea le stiti si voi, nu-i asa? nu zic nimic nou aici...

PS: de harta nu ma las, cum o vad cum o trimit. Maine urc in pod!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Xio, in mod normal ar trebui sa se poata face o asigurare privata. noi am avut ani de zile una, eram cumva obligati s-o avem. o plateam din buzunar si era ok. nu mai stiu la ce firma sau KK am avut. trebuie sa-l intreb pe sot daca mai avem acte de atunci.
mai ales ca prietenul tau locuieste in deplina legalitate. trebuie sa mearga, mai intreaba colegi la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Xio, asigurarea de sanatate in Germania este obligatorie pentru toti cei care sunt inregistrati cu domiciliul aici.
Pentru prietenul tau , daca nu are servici, singura solutie este o asigurare privata. Orice firma de asigurari iti poate face asa ceva, mai putin cele de stat. Costa mai mult, dar e singura solutie. Problema este ca el este acum obligat sa plateasca asigurarea din urma, de la data anmeldungului.
Tu nu-l poti lua pe asigurarea ta decat daca sunteti casatoriti.
Chiar daca-si gaseste un minijob, tot aceasta e solutia...

In cazul in care el a fost asigurat in Romania (la stat), aduce de la casa de asigurari de acolo formularul E 104 (sper sa nu ma insel la numar). Cu acest formular se poate inregistra aici la AOK. Va avea practic continuitate, dar va trebui sa plateasca din urma,tot de la data anmeldungului.Avantajul este ca aceasta asigurare e ceva mai ieftina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Uite aici mai multe detalii:
http://consilierjuridicgermanoroman.com/2013/03/01/asigurarea-medicala-pentru-lucratori-independenti/#more-4789

Problema la voi e plata retroactiva, asa-i? In cazul acesta va ramane varianta abmeldungului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Mutumesc mult, fetelor, studiez maine problema. Nu a pomenit nimeni de plata retroactiva, am fost la Allianz si ni s-a spus ca asigurarea aceea din Ro e valabila aici max 6 luni, Martie e ultima luna.
Ma uit maine pe linkuri si pe cel cu forumularul E104.
Mii de multumiri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Panseluta



O solutie ar fi un 400Euro Job, ma gandisem eu...insa nu sunt sigura ca un astfel de job i-ar garanta musai Krankenversicherungschutz.



de anul asta s-a trecut de la 400 la 450€ Mini Job si se plateste(dar nu este obligatoriu) 3% din venit pt Rente.

Xio, asigurarile private sunt scumpe ,dar pana si acestia cer de cele mai multe ori sa fi angajat.Cred ca cea mai simpla solutie e sa mergeti sa va casatoriti.E multa birocratie aici(nu doar in Romania), sunt si avantaje, dar pana la el, tb sa treci de birocratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

ne-am gandit si la varianta asta, ca si asa dau lunar minimum 200 de euro impozit ca nu's casatorita desi noi traim ca 2 oameni casatoriti.
Dar unde e mai bine?In Ro sau in Germania?
Ca am citit pe net si pt Germania avem nevoie de un 'act de celibat' din Ro???
Si de la primarie din Ro o hartie cum ca nu am mai fost casatoriti..

Sincer, visul meu era sa ne casatoreasca un nene imbracat in Elvis, tocmai in Las Vegas. Dar s-a dus pe apa sambetei datorita birocratiei nemtesti.

Mergi la inceput