M-am hotarat.............adoptie(88)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentina30 spune:

Neata, fetelor!
Amy, felicitari! Ma bucur din suflet pentru voi si pentru pitica. Sunt convinsa ca ai sa o iubesti fara limite. Este normal sa nu reactionezi cu dragoste maxima inca de la inceput.
Daca fetita v-a placut si voi ati placut-o, cu siguranta va veni si iubirea
Fetelor,incep sa sune telefoanele, incep vestile bune odata cu venirea primaverii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALIAA spune:

Amy, felicitari! ne dati si noua sperante ca la un moment dat tot se va intampla minunea. Iti doresc un parcurs usor pentru ce va urma;
eu pe maternala as intreba-o despre pitica, pe langa cele sugerate deja, daca este ceva anume ce nu-i place (persoane, lucruri, activitati), daca este ceva ce o sperie si ce masuri ia pentru a o linisti si alina.
simo_73 - e adevarat ca cei de la directie aleg doar 3 familii din zece, dar aici e vorba de cine e mai rezistent la UZURA - nu vor putea la infinit (mai mult de 1-2 ani in plus decat au trecut deja) sa nu va prezinte niciun copil, am vazut cazuri care s-au adresat ORA dupa doi ani fara nici o prezentare de copil, si au recunoscut ca a fost o greseala si au "somat" directia locala. Important e insa sa faceti tot posibilul sa reintrati in cursa atestatelor, chiar daca va trebuie noi evaluari - mai lasati o perioada si o luati de la capat - pana se vor satura de voi. Si nu inversunati, ci doar perseverenti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

AMY, ma bucur din suflet pentru voi, uite ca se poate.
Cat despre mine , despre cazul meu, da imi dau seama ca la mine nu prea mai sunt sanse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Manuelita spune:

Amy cu pasaportul depinde de jud/sector. In unele se poate relativ usor, in altele in nici un caz. Trebuie sa ai imputernicire de la presedintele consiliului judetean (sau primar de sector PARCA ptr Bucuresti). Asta inseamna ca daca directia te sustine si recomanda (ca ei aproba sau nu conf. recomandarilor directiei) depui cerere si astept sa se reuneasca comisia, dupa reunirea comisei primesti raspuns si dupa vezi. Desi am avut o directie flexibila si cooperanta in general, noi nu am reusit sa iesim din tara (dar nu aveam bilete luate ca voi asa ca nu a fost chiar asa tragic, am fost la Mamaia, era toamna si frig, nu am facut plaja doar ne-am plimbat, jucat, bucurat unii de altii si a fost f ok, unul din cele mai frumoase concedii ever, si cu siguranta cel de care imi aduc aminte cu cele mai mari emotii :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

simo, daca tu te consideri fara sanse, asa va fi, pentru ca asta este ceea ce tu proiectezi in viitorul tau.
Eu zic sa va reveniti, stiu ca este greu si sa fiti optimisti. Se poate si sunt sanse mari. Asta trebuie sa iti repeti. Si o sa fie, o sa vezi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_e spune:

Buna fetelor!
Sunt cam dezamagita pt. ca trebuia deja de 2-3 zile sa primesc atestatul de la Directie. Raportul favorabil a fost citit si FARA CONTESTATII de la noi si depus la ORA pe 20 febr.2013. Sunt cam nelinistita pentru ca d-na de la Directie ne-a spus ca in maxim 7 zile ne vor chema sa ne dea atestatul. Ce s-o fi intamplat???? De ce nu ne-au sunat pana acum??? Or fi uitat de noi!!!??? Nu stiu cum sa reactionez, sa sun eu sau...???
Poate v-ati confruntat si voi cu probleme asemanatoare, as fi recunoscatoare daca mi-ati da un sfat.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Andre, atestatul trebuie semnat de catre directorul directiei, probabil nu a avut timp sau AS a uitat sa va sune. Da tu un telefon si intreaba.
Si noi suntem pe cale sa ne luam noul atestat (maine ne expira cel curent). Am primit raportul, ma duc miercuri la directie sa discutam ultimele detalii si apoi il astept pe cel nou. Cel mai nasol e ca am asa un feeling ca o sa mai trec cel putin o data prin tot procesul asta de reatestare :(.
Amy, ma bucur nespus de mult pentru voi. Pana la urma toata asteptarea se va termina cu un final fericit. Va doresc "potrivire" maxima si sa aveti printesa cat mai repede acasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

amy-felicitari!!Cat despre intrebarile catre maternala...ce sa-ti zic ,noi am avut noroc ca maternala a tinut un jurnal cu evolutia lui si ne-a fost usor.Stiam ce-i place sa manance, ce alergii are daca are,ce tabieturi are,ce jucarie ii place,cand a spus primul cuvant etc...
Cat despre vacanta in strainatate...cred ca poti sa o iei dar daca nu poti oare iti va prii concediul??
Eu una numai ca am venit in bucuresti pentru niste acte si doar gandul ca il lasasem acolo ma innebunea,sa mai plec si in concediu sincer...nu vreau sa o iei ca pe o judecata dar nu cred ca vei rezista in concediu prea mult..
Cat desore faptrul ca nu vei stii cum sa te comporti....o sa ti se dezvolte instinctul matern imediat,,,Noua ne-a luat o saptamana sa ne dezmeticim si apoi parca eram de-o viata impreuna,mergea totul snur...Ne-am descoperit unii pe altii...si uite ca acum il cunosc doar daca clipeste din ochi si stiu ce doreste :)))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

Amy, nici eu nu as putea sa plec in concediu si sa stau linista la odihna cand as sti ca copilul meu este in alta parte. o idee ar fi sa iti vinzi biletele pe okazii sau in alta parte, la pret redus si concediul ar fi binevenit ptr acomodarea cu copilul.

Mergi la inceput
Mergi la inceput