Buburuze (20)!Avem primul buburuz!Felicitari Aruam

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu nu sunt prea umflata, dar mai am timp .

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Eu m-am umflat prima zi dupa ce am nascut. Curios. Fiecare corp e altfel.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Eu am mainile si picioarele umflate, fata inca nu. Dar mie mi s-au umflat picioarele devreme, chiar din trimestrul 2, si am perioade bune si perioade mai proaste, cand nu ma pot incalta.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Neata burtici!

Io nu's prea umflata deocamdata...adik putin dimineata, dar picioarele inca nu...dar vorba lu Felicitas...mai am timp...deocamdata sunt o burta cu craci:))

Emilia - asa e entuziasmul tine o luna, doua trei...apoi gata si cadourile, dar dupa cum spunea si Felicitas cand am vrut bebe nu ne-am bazat prea mult pe ajutor din exterior...nu pot sa zic ca nu am avut totusi, dar nu te poti baza, ca azi e, maine nu mai e.

Ultima saptamana de munca ptr mine...abia astept sa se termine pe de o parte, pe de alta sunt constienta ca o sa-mi lipseasca socializarea, dar e timp si ptr asta mai tarziu...sa vina bebe sanatos si sa ne adaptam si noi tuturor schimbarilor.

Oricum de abia astept sa nu mai stau pe scaun ca asta ma omoara...nu mai gasesc nicio pozitie convenabila...doar in pat as sta...ieri de exemplu am lenevit toata ziua si tare bine a fost.

Abia astept vesti de la Aruam. :D

Sa fiti cuminti fetelor!

Pupici!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011) si34+ Radu Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Emilia, nu ma deranjeaza deloc parerea ta, care in cazul de fata e foarte obiectiva, avand in vedere ca nu ne cunoastem personal si nu esti influentata de nici un factor.
La mine totul a inceput de la faptul ca mama mea toata viata si-a bagat nasul in tot, si daca nu era cum vroia facea mare scandal. Consider ca in momentul de fata, chiar daca mai locuiesc cu ea am dreptul de a decide singura ce si cum vreau pt copilul meu, iar chiar daca a fost acum 6 luni, pe mine m-a afectat si mi-au ramas "cicatrici" perioada in care a facut tot ce a putut sa ma convinga sa fac avort si mi-a zis ca ii e rusine cu mine.
Dar din pacate asta e viata. Pe de o parte ai dreptate, da, ar fi niste banuti in plus, dar din pacate nimeni nu poate garanta ca vor da bani. Nu stiu cu me in Bucuresti, si ce tarife aveti voi la nunti si botezuri, dar aici in tm din ce am fost,vazut, discutat lumea are tendinta de a da mai putin la un botez decat la o nunta, si tarifere la nunta seinvard undeva la 150-200 euro de cuplu. De colegii ei nu stiu nimic, si cred ca nici ea nu poate garanta ca vor veni si/sau isi vor acoperi macar mancarea si restul. Apoi prietenele ei...ma abtin...dupa anul trecut cand, fiul uneia s-a insurat, ele fiind 3 prietene f aproapiate, in fiecare weekend cafeluta impreuna, bla bla, prietenie de peste 20 ani. Mama s-a dus la nunta, a dat 100 sau 150, ca deh, a zis ma suntem prietene, chiar daca meerg singura. Cealalta a anuntat cu vreo 3 sapt ca ea nu merge, ca nu are bani si ca il trimite pe fiul ei in loc... nu a picat bine pt tipa dar nah. Apoi la nunta fiul acelei prietene a dat 400 lei de cuplu (si credeti-ma nu e ca nu are de unde, are salar triplu decat al meu) si sincer nici nu stiu daca au acoperit meniu, muzica etc... si e vorba de prietenele cele mai apropiate...atunci ce sa te mai astepti de la restul...
Eu castig putin, am 1200 pe cartea de munca, si la indemnizatie o sa fie mai rau ca 4 luni am fost la master, o luna am lucrat pe si mai putin si 7 luni pe salarul de mai sus. Cheltuieli la bloc nu prea am ca le plateste mama, nu m-a lasat niciodata sa platesc, si avand centrala iarna cel mai mult avem 70 lei intretinere, 150 gaz, 100 maxim curent, cablu tv, net, tel, etc inca 150 maxim. Prietena mea care are o fetita de 2 ani sta cu fetita, sotul, mama si bunica in apart de 3 camere. In primul an, sotul nu a avut nici un venit, nici macar somaj, ea lua 800 lei cu tot cu alocatie si mai dadea si la intretinere cota parte si tot s-au descurcat. Nu zic ca nu e greu, dar se poate. Plus ma mai ajuta matusa din Germania, si a zis ca imi va trimite 100 euro pe luna pt bebe, plus ca a deschis un cont pt el acolo si deja s-au strans cateva sute bune.
Ideea e ca pt mine la un botez e importanta slujba, nu cheful de dupa. Apoi dupa calculele facute ajungeam cu botezul la 6000 euro, ceea ce pt mine e o suma fabuloasa si sincer nu vreau sa intru in datorii cu riscul ca nu voi avea profit dupa. Nu am rate si nici nu imi doresc. In ultimele luni m-am descurcat cu salarul meu sa bag benzina, sa imi platesc tel, toate consultatiile, analizele, ceva hainute pt bebe, mobila si multe altele pt bebe sau spital. Mama a luat si ea 3-4 salopete si atat. Ah si mai imi luam si de mancare la lucru, chiar daca nu zilnic, dar la 2 zile tot dadeam bani pt asta. Deci eu zic ca se poate. E adevarat, mie doar o pereche de blugi pt gravide mi-am luat din august pana acum, si in rest geaca am imprumutat de la fiul vecinei ca ale mele nu ma mai cuprind, dar m-am descurcat cu ce am avut.
Imi va fi greu singura, dar stiu ca altii o duc mult mai rau ca mine si totusi se descurca si au copii fericiti. Eu am fost crescuta tot de o mama singura, si s-a dat peste cap sa imi cumpere tot ce am nevoie, si ii voi fi vesnic recunoscatoare pt asta, dar in schimb pretul a fost zero afectiune sau sprijin moral...si asta pt mine a fost o lipsa mai mare decat o geaca sau o jucarie. Asta mi-a lipsit cel mai mult si am suferit si sufar enorm din cauza asta, dar macar m-a invatat cum sa fiu cu copilul meu si ce conteaza mai mult intr-o familie. Nu banii sunt totul, daca nu simti ca ai familie, degeab te lafai in bani.
Si voi sta 2 ani acasa, chiar si pe 800 lei pe luna, dar stiu ca sunt f importanti si e singura perioada in care ma pot bucura pe deplin de ingerasul meu. Dumnnezeu ne va ajuta si ne vom descurca noi, de murit nu murim de foame.

Schimband subiectul ca iar m-am lungit (e un defect) eu nu ma umflu inca, cu exceptia mainii drepte, la care tot vad ca seara am degetele mai umflate ca la stanga. sper sa se opreasca aici si sa nu ajung balon peste o luna :))

31+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu inca nu ma umflu decat foarte foarte putin. Adica dupa ce imi scot sosetele seara se vad putin dungile de la elastic si din cand in cand mai simt ca ma strang inelul de logodna si verigheta si le mai scot pentru cateva minute.
Din cauza rezultatului prost la PAPP-A medicul ma tot intreaba ce tensiune am si daca ma apar umflaturi pe undeva ca am risc crescut de preeclampsie/eclampsie. Mi-a zis ca usoare umflaturi ale mainilor si picioarelor sunt normale si ca tensiunea mea actuala (12 cu 6) e ok desi in mod normal am 9 cu 5 sau 10 cu 6 dar a insistat sa o sun neaparat daca cumva mi se umfla fata.


33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara-i spune:

Eu ma umflu groaznic la maini,picioare si fata.Vineri cand am fost la control s-a ingrozit dr cat de umflata sunt la fata. Mi-a luat tensiunea si noroc ca este buna, de sare nu mai vb ca aproape nu mai stiu ce-i aia.Abia astept sa-mi vad fata sanatoasa acasa.
Maine ma duc la medicul de familie la controlul periodic plus ca ma omoara durerea de gat.Abia astept sa ma cantareasca caci am impresia ca intr-o saptamana am explodat.Ori retentie de apa ori ca m-am ingrasat,cert este ca ma vad mare rau

Iulia de Robert Andrei(18.05.2009) si 36+ Mara Gabriela

AMR DIN CE IN CE MAI PUTIN :)))



Invata sa-ti scrii durerile pe nisip si bucuriile pe stanca( Sf.Augustin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Mara, cred ca mai degraba ai retentie de apa...
Nici eu nu cred ca ma umflu prea tare, ma mai testez pe mana sa vad daca apas imi raman pete albe pt un timp mai lung si nu am mai nimic. Intr adevar, uneori(poate cand nu beau suficienta apa) mi se mai umfla mainile si simt cum degetele mi-s greoaie la incheieturi, si ma frec, beau apa si-mi trec. La picioare am remarcat acelasi lucru ca si Emilia, ca ramane semnul de la sosete, si uneori la dus mi s-a parut ca prea erau gleznele fluffy...
Emilia, eu mi-am scos verigheta de ceva vreme ca sa fiu sigura ca nu ramane blocata. Prietenele m-au sfatuit sa o scot din timp, ca sa nu fie nevoie sa mi-o taie si cum sunt super indragostita de modelul verighetei mele, am preferat sa le dau jos. oricum, daca o pun acum pe deget, intra, dar iese mai greu...

O matusa crede ca o sa nasc peste vreo saptamana asa si numai gandul ma emotioneaza. Fiind primul copil, parca nu sunt pregatita.Imi mai vin tot soiul de ganduri aleatorii: o sa ma descurc sa am grija de ea, sa o spal, sa o imbrac, sa o ingrijesc ca lumea, sa nu se imbolnaveasca, sa nu planga isteric...pt asta n-am luat cursuri, am vazut doar cum se pune scutecul si cam cum se tine pruncul in brate...imi vine sa-mi fac liste sa le lipesc pe frigider si prin camera bebelinei cu ce e recomandat sa mananc si ce nu, ce lucruri trebuie sa am pt baita, ce sa urmaresc la ea...Doamne ajuta, sa vina toate instinctiv...ma panichez putin, dupa care ma anim si zic, Doamne ajuta ca mamicile n-au avut pe cineva la spate care sa le zica cum sa procedeze in fiecare minut.

Imi mai este frica de marele eveniment, de dureri, daca le pot duce fara sa obosesc, fara sa incurc procesul...am argumentele logice, mi le reamintesc si-mi mai spun ca "ce mare branza, o zi de durere, dar o sa fie mega fericire intalnirea cu puiul nostru, care a luat nastere din dragoste muuulta si care e implinirea vietii"

Botezul si noi il vom face restrans... gen o masa pt prieteni la un restaurant. Vise aveam: sa mergem la munte cu cei dragi, la o pensiune etc, dar intr-un final la cate cheltuieli se anunta anul asta, vom face ceva intim, cu 30-50 oameni(familie si prieteni apropiati) N-am planificat nimic, vreau sa ma vad cu bebelina in brate, sa fim sanatosi cu totii si-apoi sa punem tara la cale.

Va trimit ganduri calde, cu mare drag, s-aveti sanatate si voiosie, sa fie bebei super bine!

Happy34+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

La noi pe la nunti se da cam 200-300 euro de cuplu, la botez cam 150.
Nu cred ca se poate sa imi taie careva verigheta sau inelul, nu ma tem de asta ca nu mi-e din cale afara de greu sa le scot nici seara deci ar fi prea grav daca m-as umfla atat cat sa nu le mai pot scoate.

33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelu spune:

Buna seara, burtici! Eu sunt o mamica de la Mai-Iunie 2012 si indraznesc sa va deranjez cu cateva produse pe care le am la vanzare. Sunt in stare impecabila, ca noi. Ma puteti contacta pe PM sau pe mercador. Sunt din Bucuresti :)

http://mercador.ro/oferta/vand-carucior-premium-maxi-cosi-mura-3-IDvSda.html
http://mercador.ro/oferta/vand-balansoar-electric-bright-starts-ingenuity-portable-swing-IDvQ86.html
http://mercador.ro/oferta/vand-carusel-tiny-love-tiny-princess-mobile-IDvQ68.html

Multumesc, sarcina usoara in continuare si multa sanatate voua si puiutilor!

Mergi la inceput