Buburuze (20)!Avem primul buburuz!Felicitari Aruam

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenaionascu spune:

Veve, intr-adevar c-ai fost harnicuta...cum se face ca ai intrerupt statul la orizontala si odihna...vreau si eu sa stiu, ca eu inca stau cuminte pe acasa.

Katy, IDEAL ar fi sa mergi la control si sa te opreasca.Mie una asa mi-ar placea sa mi se intample :)

Casandra, sper ca esti bine si tot mai pregatita :)

Pt prima data mi se intampla: am dormit de la 11 seara, m-am trezit de vreo 3 ori pt vizita la baie si de la 5 20 nu mai puteam sa dorm, dar am adormit pe la 8 pana la 12!!!incredibil...am visat cum pustoaica se intindea la maxim si ii vedeam manutza prin burta si puteam sa o ating...sper sa fie cumintica, eu la fel, ca sa ajungem dupa 37 saptamani :)

Va pe toate cu drag si cu emotie!

Happy 34+ cu o buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Succes Casandralin, Katy!
Eu acuma vin de la o doamna doctor pediatru homeopat de la noi din Cluj, care a tratat cazuri foarte grele de copilasi. Mi-a spus sa nu-mi vaccinez copilul cu BCG sub nici o forma, pentru ca are la tratament 3 copilasi cu problemuta de la acest vaccin si o zis ca nici nu e de povestit ce trag saracii copilasi si parinti. Deci m-am hotarat fara vaccinuri la maternitate. Ea zicea ca totusi DTP ar fi singurul din schema care mi l-ar recomanda.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Felicitari VeveMara pentru cumparaturi!

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
36 saptamani+ AMR 4 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:


Astea sunt ultimele chestii legate de indemnizatia ce crestere a copilului valabile in 2013... cel putin pana se hotarasc guvernantii nostri sa mai taie de undeva si ne i-au iar in colimator.

Indemnizatia pentru cresterea copilului in 2013

Concediul pentru cresterea copilului: conditii
Pentru a putea beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului, parintii ori persoanele care au adoptat un copil, sunt tutorii acestuia, ori il au in plasament, trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa aiba domiciliul sau resedinta pe teritoriul Romaniei
- sa locuiasca impreuna cu copilul si sa se ocupe de cresterea si ingrijirea acestuia
- sa fi realizat venituri supuse impozitului pe venit in ultimele 12 luni anterioare nasterii, adoptiei, ori luarii in plasament a copilului
Cele 12 luni pot fi constituite atat din veniturile provenite din salarii, activitati independente, ori activitati agricole, precum si din perioadele in care persoana s-a aflat in somaj, a beneficiat de indemnizatie pentru cresterea copilului, ori a fost in concediu fara plata pentru a participa la cursuri de formare profesionala, ori urmeaza cursuri la zi.
Tipuri de concedii
Toti parintii copiilor nascuti dupa data de 01.01.2011 intra sub incidenta legii 111/2010, lege ce prevede doua tipuri de concediu:
1. Concediu pana la implinirea varstei de 1 an a copilului si o indemnizatie lunara de 85% din media veniturilor nete realizate in ultimul an, indemnizatie care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3400 lei.
Parintii care doresc sa revina la serviciu inainte de expirarea concediului (chiar si cu o zi inainte de implinirea varstei de 1 an a copilului, dar nu in aceeasi zi ori dupa aceasta data) au dreptul la un stimulent de insertie in valoare de 500 lei lunar pana cand copilul implineste varsta de 2 ani.
De asemenea, daca parintele decide sa nu se intoarca la serviciu dupa aceasta perioada, el are dreptul la concediu fara plata pana cand copilul implineste varsta de 2 ani. Cererea pentru acordarea acestui tip de concediu se depune la angajator, care o va inregistra in baza certificatului de nastere al copilului, ori a livretului de familie.
2. Concediu pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului si o indemnizatie de 85% , dar care nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1200 lei.
Si in acest caz, daca parintele incepe sa realizeze venituri impozabile inainte sa implineasca copilul varsta de 1 an, el va putea primi stimulent. Daca realizarea veniturilor are loc dupa ce copilul a depasit aceasta varsta, ori dupa ce a implinit varsta de 2 ani, parintele nu mai poate solicita stimulent lunar.
De asemenea, in ce priveste concediul pentru cresterea copilului cu handicap, trebuie precizat ca parintii acestuia pot beneficia de un concediu pana cand copilul implineste varsta de 3 ani si de o indemnizatie de 85% din media veniturilor nete pe ultimul an, indemnizatie care va fi obligatoriu cuprinsa intre 600 si 3400 lei. In acest caz, stimulentul se poate acorda oricand pe perioada concediului.
Acte necesare pentru primirea indemnizatiei
Cererea pentru acordarea indemnizatiei se poate depune fie incepand cu ziua imediat urmatoare incetarii concediului de maternitate (cele 126 de zile), fie incepand cu data nasterii copilului, ori dupa caz a adoptiei, ori luarii in plasament, daca nu se indeplinesc conditiile pentru acordarea concediului de maternitate.
In ambele cazuri, cererile trebuie inaintate primariei unde solicitantul isi are domiciliul ori resedinta in maximum 60 de zile de la aceasta data. In caz contrar, perioadele anterioare nu se vor mai lua in calcul.
Prima plata a indemnizatiilor se va face in aproximativ 2-3 luni de la depunerea documentatiei. Dosarul trebuie sa contina:
- cerere tip
- copie de pe cartile de identitate ale parintilor
- certificatul de nastere al copilului
- certificatul de casatorie (daca e cazul)
- livretul de familie
- adeverinta din care sa rezulte ca persoana a realizat venituri pe ultimul an anterior nasterii, ori alte acte care dovedesc ca persoana s-a aflat in vreuna din situatiile care ii confera dreptul la indemnizatie (ex. somaj, CCC etc)
- dosar cu sina
- cerere de concediu aprobata de angajator
- extras de cont bancar (pentru cei care doresc plata indemnizatiei direct in cont)
De asemenea, daca angajatorul are sediul in alt judet decat cel in care va desfasurati activitatea, este necesara o adeverinta eliberata de Casa Judeteana de Pensii din judetul respectiv, care sa ateste ca angajatorul si-a platit impozitele catre stat. Cererea pentru eliberarea adeverintei se depune si se ridica personal.
A ramas neschimbata prevederea legislativa ce face obiectul sarcinilor multiple. In aceasta situatie, cuantumul indemnizatiei se va majora cu 600 lei pentru fiecare copil nascut dintr-o sarcina gemelara, de tripleti sau multipleti, incepand cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de sarcina.
OUG 124/2011 ce conditioneaza acordarea alocatiilor de stat si a indemnizatiilor pentru cresterea copiilor de plata obligatiilor legale fata de bugetul local ramane in continuare valabila. Astfel, pentru a putea primi acesti bani, solicitantii trebuie mai intai sa-si fi achitat impozitele aferente anului anterior, in caz contrar, aceste drepturi le vor fi suspendate pe o perioada de 5 luni.
Singura modificare intervenita o reprezinta perioada de gratie de 60 zile, timp in care solicitantii drepturilor de mai sus isi pot plati datoriile catre bugetul local.
Perioada concediului pentru cresterea copilului constituie vechime in munca si in serviciu, dar si in specialitate.
Indiferent de perioada de concediu aleasa, parintii aflati in concediu crestere copil nu vor putea fi concediati din 3 motive:
- Codul Muncii interzice concedierea persoanelor aflate in concediu, indiferent de tipul acestuia
- OUG 111/2010 interzice concedierea pe o perioada de 6 luni de la revenirea la serviciu din concediu crestere copil
- Contractul de munca este suspendat de drept in perioada concediului de maternitate sau de crestere si ingrijire copil


39 + Radu Tudor - AMR 1 SAPT
http://lmtf.lilypie.com/q83Kp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns VeveMara spune:

Multumim!

Elena, am considerat ca daca am implinit 36 de sapt ( chiar 37 dupa UM) suntem ceva mai safe si incet-incet mai putem sa ne deplasam. In plus, oricata bunavointa are sotul meu nu avea nici macar cea mai vaga idee de ceea ce inseamna salteluta de infasat si alte cele. Plus ca anumite lucruri prefer sa le vad si sa le ating inainte de a le cumpara, asa ca shoppingul online nu prea tine. Am cam obosit, dar cu pauze si grija, merge.

36+ cu Bebe Bocanila

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonika26 spune:

Neata fetelor!

Eu iar am dormit pana la 2.... caci azinoapte am pazit patul pana pe la 5 dimineata... vad ca tot mai des nu am somn noaptea, desi pe la 7-8 seara ma loveste un somn de abia imi tin ochii deschisi.
Felicitas multumesc pt sustinere
Vevemaria vad ca ai intrat serios in febra cumparaturilor :) (eu vorbesc care am cumparat mobila in decembrie). In legatura cu burtica pietroi, la mine asa e de fiecare data cand stau mai mult de 5 min in picioare sau merg pe jos (chiar si 50m). nu stiu daca e normal sau nu.
eu nu mai stiu ce trebuie sa cumpar si ce nu...m-am zapacit de cap. Atat stiu ca maine merg sa fac comanda la saltea pt patut si imi mi trebuie camasa de noapte si pampers pt bebe...altceva...habar nu am. Lista celor cumparate deja e lunga si ma zapaceste de tot.
Casandra si Katy tinem pumnii sa fie totul bine!
Eu mai am de asteptat pana in 14 martie urmatorul control... si desi nu vreau un bebe rahitic, sper sa nu creasca prea mare deoarece as vrea totusi sa nasc natural daca e totul ok. Nu stiu daca si gogoselul meu e de acord, ca deja e maricel.
vreau sa va intreb... e normal sa imi fie foame mai des? adica simt ca pleznesc, sunt balonata, dar de multe ori la 2-3 ore dupa ce mananc imi e foame din nou... dar nici apa nu intra in mine din cauza balonarii (problema veche dinainte de sarcina) si ma roade stomacul de foame :))
va pup

31+ cu una bucata gogoshel activ si grasun <3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liza79 spune:

Ramonika, si eu mananc des, adica la 3 ore mi se face foame. Mananc cate putin, mai am si mese numai de fructe sau legume. Cred ca asa am cam mancat toata sarcina, putin si des.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, 37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Fetele multumesc de sustinere. Pe mine m-au luat durerile de spate. Inca nu ma alarmez, astept si alte semne.

39+ cu Tudor (sapt 40) De-abia astept intalnirea cu bebe.
Doamne-ajuta!
http://lmtf.lilypie.com/JpZKp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby_kiss spune:

Hello mamici!
am absentat 100 de ani si va rog sa ma scuzati:( am tot vrut sa intru dar am fost cu predat de treburi la job, cu alte soiuri de treburi si n-am avut timp.:(
in primul rand felicitari Aruam pt copilas sanatos si sa va dea Dumnezeu sanatate sa va bucurati de bebe
Noi suntem bine...de o saptamana suntem i concediu prenatal, acasa inca n-am apucat sa ma plictisesc pt ca am avut tot felul de treburi de facut. bebe Robin (pentru cane-am decis la nume ) e bine...joi facem 34 de sapt dar la ultimele 2 ecografii avea avans de 9 zile...din ce mi-a zis dr probabil ca vom programa ceza in ultim a sapt din martie incerc sa pregatesc si eu bagajul pt spital dar asa cum mai zicea o mamica pe aici, deja nu mai stiu ce trebuie sa cumpar, ce sa fac...sunt zapacita...sapt asta mi-a zis dr sa evit sa ies pe undeva ca el e plecat din tara si sa nu se intample ceva sa am nevoie de el asa ca mi-a bagat bine morcovul si stau cumintica pe acasa, dar de sapt viitoare voi merge si eu sa cumpar ce a mai ramas pe lista. Plus ca mai am de mers la eco si sa recoltez pt analizele de secretii. dupa eco de sapt viitoare de la 35 de sapt voi merge sapt la eco la spital...apropo, mai este cineva pe aici care naste la universitar in bucuresti? sunt curioasa de preturi, conditii, pareri, ceva noutati :D va pup cu drag si promit solemn sa intru zilnic...mai ales ca acum sunt acasa si o sa am mai mult timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Hola, fetelor!

Nici eu n-am mai apucat sa scriu, de citit, va citesc zilnic dar de scris n-am multe sanse.... Antonio e calare pe mine toata ziua, ma solicita la maxim. Eu, sunt ok insa, desi seara pic lata, Ma trezesc pt toaleta de ... multe ori si , evident, cateodata ma iau gandurile si adio somn.... Si uite asa ziua sunt teleghidata! Maine Ma duc si eu la control, azi am dat tel dupa analize si medicul imi zice "trebuie neaparat sa vb despre ele" asa ca maine dim ma infiintez la el, sper doar sa nu fie foarte ingrijoratoare rezultatele.....

O felicit si eu pe Aruam - Felicitari , Mami- sa fiti sanatosi cu totii si multa rabdare sa aveti cu buburuzul sef!

Katy, iti tin si tie pumnii sa fie totul bine! Si Casandrei ii tin ca si ea este pe ultima suta de metri!

Danina, dintr-un post de-al tau reiesea ca locuiesti in Otopeni. Ai cunostinta despre vreun pediatru bun de acolo? Eu cam de prin aprilie-mai voi sta cu copiii in Otopeni si nu stiu ce voi face cu pediatrul ....

Va pup si aveti grija de voi !

Mergi la inceput