Cariera si viata personala

Cariera si viata personala | Autor: Seawave

Link direct la acest mesaj

Cum impacam cariera si viata personala?
Suntem femei, frumoase, cochete, stilate, rafinate si totusi menajere, bucatarese, ingrijitoare, invataoare cu jumatate de norma, psihologi cu jumatate de norma, sotii, iubite, prietene. Cand gasim timp pentru toate?
Cum impacati viata de familie cu cariera? Cum va educati copiii cand veniti acasa la sapte seara? Cum se descurca partenerul vostru cu cariera voasra?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Incerc, pe cat posibil sa le impac pe toate. Insa exista niste prioritati (copiii, sotul, serviciul - prima parte a zilei). Gospodaria mai scartie uneori, nu-s toate aranjate la orice ora din zi si din noapte. Oricum perfectiune nu exista, si nu-mi bat capul cu asta, ca altfel as lua-o pe aratura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Si daca nu ai posibilitatea de a lucra de acasa ce este de facut? Daca activezi intr-un domeniu in care nu se poate lucra de acasa? Nu mai lucrezi deloc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alyx spune:

Citat:
citat din mesajul lui Seawave

Cum impacam cariera si viata personala?
Suntem femei, frumoase, cochete, stilate, rafinate si totusi menajere, bucatarese, ingrijitoare, invataoare cu jumatate de norma, psihologi cu jumatate de norma, sotii, iubite, prietene. Cand gasim timp pentru toate?
Cum impacati viata de familie cu cariera? Cum va educati copiii cand veniti acasa la sapte seara? Cum se descurca partenerul vostru cu cariera voasra?


Mai, mie nu mi se potriveste prima parte a primei propozitii (nu-s nici cocheta, nici asa de rafinata sau stilata pe cat as vrea eu).
Timp nu gasesc pentru toate dar de straduit ma stradui sa impac viata de familie cu cariera. Amandoua sunt importante pentru mine.
Seara cand ajung acasa, tot timpul care mai ramane pana laora de culcare a copilului, ii este alocat acestuia. Deocamdata este mic, astfel ca il folosim ca sa ne jucam.
Pentru treburile casnice (curatenie,spalat, mancare, etc) este alocata, in general, ziua de sambata.

Nu imi reusec toate perfect, dar... asta este.

Referitor la cum seimpaca partenerul cu cariera mea... hmmm,asa cum ma impac si eu cu a lui,cand mai bine cand mai greu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Ha ha..Ei bine, cocheta, eleganta, etc nu-s nici eu, desi mi-ar placea.

Sotul meu are si el cariera lui, asa ca ajungem sa ne vedem acasa la 9 seara. Copii nu avem (inca), desi ne straduim de mai multi ani.
Ma gandesc ca daca ar veni un copil, prioritatile s-ar schimba, as invata sa mai spun si NU POT.
Cred totusi ca este important ca ceea ce faci sa iti placa, dar in aceeasi masura sa gasesti echilibrul intre viata de la birou si familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ma intrebam asa.... citind prima ta postare ... whau ce viata dura trebuie sa aiba, job solicitant sot copii scoala bucatarie spalat calcat ingrijit plus ....
Mda... mai ai zic eu pana sa ajungi sa enumeri tot ceea ce parea ca este deja o apasare zilnica.
Bucura-te de viata ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Seawave spune:

Marius, viata e dura, chiar daca nu ai copii de dus la scoala.
Nu am copii, adevarat, dar am socrii bolnavi - el Alzheimer, ea cancer. Nu se descurca singuri. Locuiesc separat de noi. Trebuie sa platesc femeie care sa stea cu ei pe timpul zilei, dar ea nu spala, nu calca, nu face mancare sau curatenie. Acum suntem noi cei care facem toate astea. Zilnic. Plus spitale, tratamente, etc
Ma intrebam doar, cand va veni si copilul meu, cum as putea sa gasesc timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Off inteleg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Pai asa toata lumea are probleme: parinti in varsta, fara venituri consistente, copii care necesita de toate si atentie/timp, serviciu (buna asta cu cariera: eu personal cunosc doar 3 (trei) femei cu cariera, restul au doar serviciu... si-atat ).

Deja ma obosesc cliseele acestea in care femeia le face pe toate, la perfectie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

http://dexonline.ro/definitie/carier%C4%83

Cariera nu inseamna premiu Nobel
A mai fost discutia asta pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Si eu as vrea sa o vad pe femeia aia care munceste full-time, are copii, intretine o casa si arata in fiecare zi ca scoasa din cutie.

Cunosc mamici care arata mereu perfect, se ocupa de casa...insa lucreaza part-time.

Cand gasim timp pentru toate? Niciodata! Intr-o zi neglijezi curatenia in casa, in ziua urmatoare faci curat insa nu mai gatesti, in a treia zi nu faci nici curat, nici mancare ci faci pe taxiul cu copii pt diverse ocazii, in a patra zi nu faci nimic pentru ca ai un deadline la birou si muncesti pana la 9 seara...si tot asa. Sunt de admirat familiile monoparentale - unde o persoana trebuie sa fie si mama si tata si nu exista nici back-up in care ca te doare capul intr-o seara.



Mergi la inceput