yuppi!sweet_dreams.angy_angela, criss83, flowerbee

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Irmaria, beta te lamureste...
Iarina, mie mi-a fost suficient sa stiu despre MTHFR ca nu permite absorbtia de acid folic, si atunci trebuia luata o alta forma a lui (metafolin) si ca din cauza asta creste homocisteina care duce la oprire in evolutie printr-un mecanism complex (toxicitate, cheaguri, etc)...Am zis ca atat timp cat stim cum se rezolva, asta conteaza.

Criss, felicitari! Sarcina usoara si bebe la termen! Daca faci beta la 24 de ore, vei vedea ca a crescut, dar dublarea o vezi la 48. Eventual poti face si luni si compari cu rezultatul de sambata...ca nu indraznesc sa propun sa ai rabdare pana marti (ca sa ai 4 zile) si sa nu faci maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Cris felicitari, sarcina usoara cu bebe sanatos si la termen.
Va asteptam maine cu vesti bune de la a doua beta.
Maria test barza, cam dubios stii bine ca da rateuri, ca sa stii sigur cu ce te confrunti beta e sfanta si daca intradevar e sarcina si ai sangerari fa beta cat mai repede si dute la medic ca nu e bine sa astepti asa.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

MTHR C677T homozigot, Mutatia factorului XIII heterozigot, proteina c si s marite
Un avort spontan la 6 saptamani, o sarcina extrauterina tratata medicamentos, o sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani sub tratament cu clexane.

11+ Multumim Doamne si ajuta-ne sa avem o sarcina usoara si la termen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Fetele ma uitam la analizele de la sarcina trecuta si am observat k la ac anti toxoplasa ImG era 0.25 iar intervalul de referinta era <0.9 Negativ. din ce observ era negativ dar nu inteleg de ce mi a iesit cu 0, si nu negativ direct.. Aveti idee care ar fi cauza?Celelalte listeria si ce mai sunt au iesit negativ.. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy_angela spune:

Iarina multumim pt articol. F interesant ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Am mult timp liber, inca o luna de concediu medical si concediu muuult de odihna. Am facut o pauza de citit beletristica si m-am apucat de citit literatura de specialitate .

Poate va folosesc informatiile gasite in revista asta medicala, macar sunt opinii de specialitate. Na eu sunt mai curioasa uneori sa stiu si date medicale si daca si gasesc le impartasesc cu voi pe forum. Ca daca ma apuc sa le spun prietenelor de mutatiile pe trombofilie se uita la mine ca la un alien



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina_r spune:

Linkul de mai jos cuprinde un articol emotionant despre celulele fatului care raman in corpul mamei dupa nastere, chiar mai multi ani dupa acest eveniment, iar scopul cercetarii este sa se afle ce rol au aceste celule fetale ramase in corpul mamei. Mamicile cu rh negativ, la a doua sarcina, cred ca inteleg mai bine.

E in engleza, dar e usor de citit, iar publicatia e una serioasa.

http://www.tufts.edu/home/feature/?p=bianchi



Gena MTHFR Mutatia C677T - genotip heterozigot; Factorul XIII mutatia V34L - genotip heterozigot; tiroidita Hashimoto
mamica de ingeras Eva 38+ s
"Cand iubesti o floare adapostita de o stea, privesti cu drag spre cer pe inserat" (Antoine de Saint-Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Angy, asa se dau unele rezultate, dau si valori, important e sa fie negativ si la tine este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

buna dimineata fetelor,
eu sunt cam trista , zilele astea am fost la ovulatie si noi trebuie sa stam pe tusa .am avut si spoting de ovulatie, macar sa imi ramana semnele astea inca 5-6 luni , sa ne fie usor sa detectam ovulatia cand va fi vremea.
tin pumnii fetelor ce fac beta
pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuali spune:

Buna dimineata .Sunt si eu pe aici,va citesc in continuare dar nu am nici o noutate...
Angy...da era vorba de anticonceptionale,ma hotarasem sa le iau iarasi si sa renunt la ideea de a mai avea copii insa ieri dupa-amiaza am fost in oras si am vrut sa le iau de la farm dar nu m-a lasat sotul,mi-a zis sa-mi iau teste de sarcina si sa las prostiile ca nu ma lasa sa ma mai indop cu alea si am gasit si acel set minut de 3+1 la 10 lei...acum aprovizionata sunt,sa vedem ce-o vrea Dumnezeu...
O zi frumoasa va doresc si va pup pe toate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caresse spune:

Buna dimineata !

Vali, te vine el si timpul vostru !
La mine ploua de ieri si e taaaare urat : un vrai temps de chien !
Nici eu nu sunt intr-o forma buna, ma tot gandesc daca sa mai incerc sau nu ... trebuie sa fac un PapaNicolau si apoi ... poate ma voi hotari ! Am totusi aproape 34 de ani si sunt cam batrana pentru bebe 2 !
Ma bucur pentru voi, Cris si Angy ! Sa veniti cu beta mare !
Irmaria, tin pumnii stransi si pentru tine !
Iarina, ma bucur ca ai folosesti timpul in mod util . Imi pare rau ca ai fost un pic dezamagita de consultatia drei U , dar sa stii ca si mie dra mea mi-a zis sa mai merg la Biserica ... si cred ca are dreptate, macar ca sa ma mai linistesc !
Carin, ma bucur sa te "vad" !
Bubu,ce gest frumos al sotului tau
Corina ce cadou i-ai luat sotului ?
Alex,Bee,didi, Silvia,Lumy,camcris,blanka,mph, emilia,mihaela, maria va

pentru voi toate ca va inveseleasca ziua !


Mergi la inceput