engleza acasa

engleza acasa | Autor: ioanaa28

Link direct la acest mesaj

Alex implineste in curand 7 ani, e in clasa pregatitoare. La scoala au o ora de engleza si una de germana pe saptamana.
As vrea acasa sa extind cunoasterea limbii engleze, la nivel de vocabular si expresii. Mai tarziu ma gandesc ca voi cauta si un profesor cu care sa aprofundeze, dar acum cred ca ne-am descurca impreuna, acasa.
Ce vreau insa sa va rog, e sa-mi indicati carti, materiale audio sau link-uri testate si apreciate de voi, ca si material de indrumare.
multumesc.

am editat ca sa mai adaug o intrebare....daca tot cer ajutor. Imi recomandati si enciclopedie frumoasa adaptata varstei ? ma gandesc ca s-ar bucura sa o primeasca ca si caduo de ziua lui.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Noi lucram si acasa si la scoala dupa cursurile de la editura OXFORD. Suntd estul de complexe, au CD-uri, au caiet de lucru, carte pentru clasa, flash- carduri,+ un maimutoi care te ajuta sa faci lectiile de engleze mai interactive. Eu sunt foarte multumita, este deja al treilea an in care lucram dupa ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria-Cris spune:

la varsta asta secretul e sa invete in fiecare zi (sau la fiecare sesiune de lucru, sa zicem) unul-doua cuvinte si asta se obtine cel mai usor prin asocierea imagine-cuvant. Ceea ce poti incerca e sa lucrati cu cartonase (le poti confectiona singura, cu ceva imaginatie si imagini de pe net de tipul 1 cartonas pentru Mama, unul pentru "a manca" sau "a dormi" si folosindu-le impreuna putem obtine "Mother eats" sau "Mother sleeps", adaugand apoi cuvinte suplimentare (eu stiu, "Mother eats chocolate" sau "Mother sleeps in bed" :))) si asa mai departe.
N-as recomanda sa lucrezi cu carti/cd-uri acasa, cel putin nu la inceput pentru ca exista riscul sa asocieze cu scoala si sa devina confuz in privinta a ceea ce trebuie sa invete pentru ca i s-a spus la ora de engleza si ceea ce a invatat cu mama.

Mai degraba sunt utile worksheet-urile simple, alese si in functie de cat de bine stie sa citeasca/scrie. Pentru asta, te poti uita pe englishbanana.com (unde sunt foarte multe, si gratuite, in functie de topic) sau pe eslprintables.com.

have fun!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Gasesti pe situl asta http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en/ diverse materiale pentru fiecare competenta: citit, scris etc. Sunt si materiale printabile daca iti faci cont gratuit. Spor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaa28 spune:

multumesc fetelor !
Am sa studiez materialele si ne organizam...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali spune:

Eu am cumparat colectia intreaga a unui curs multilingvistic scos parca de BBC -MUZZY. Sunt carticele cu CD. Lectiile sunt sub forma de desene animate, Muzzy e un extraterestru...sunt haioase.Sunt vreo 30 de vol si fiecare carticica este impartita in 6 sectiuni( franceza, engleza, spaniola, germana,italiana si romana).www.google.ro/search?q=muzzy&hl=ro&rlz=1T4GFRE_roRO387RO387&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7WgnUcmAGoXKsgav3oDoBg&ved=0CEEQsAQ&biw=1536&bih=779" target="_blank">http://www.google.ro/search?q=muzzy&hl=ro&rlz=1T4GFRE_roRO387RO387&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=7WgnUcmAGoXKsgav3oDoBg&ved=0CEEQsAQ&biw=1536&bih=779

Mergi la inceput