Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Selene, tu poate ca vezi telenovele.
Ceea ce incercam sa spun si alte fete la fel e ca sitiatia este care este si nu crede nimeni ca lucrurile se mai pot repara. Insa, la mijloc este un copil care o sa aiba nevoie de parinti (macar punctual) si o situatie mizerabila intre parinti (eu iti prind amanta, il caut si pe celalalt cu coarne "sa vorbim"), nu cred ca ar ajuta cu ceva.

E in interesul ei si al copilului sa se focalizeze pe o stare de minim echilibru (echilibru si financiar pentru copil) si de calm.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Poti sa anunti si pe sotul amantei, poti sa faci orice, nu vei rezolva nimic. Cum spunea cineva, el acum e drogat, nu stie ce face,pluteste pe nori si crede ca asa va fi toata viata de acum ..va pluti pe niste norisori pufosi. Norisorii se vor risipi imediat dupa ce veti dovorta si se va trezi intr-o relatie normala, fara ascunzisuri si isi va asuma resposabilitatea unei alte familii. Atunci se va trezi la realitatea pe care o traieste o familie normala, cu copii, cu obligatii, cu vase nespalate etc. Si va vedea ca nu e ceeace astepta.
Iti spun toate astea pentru ca am fost in aceeasi situatie cu a ta , numai ca al meu nu a plecat cu una maritata ci cu o pustoiaca de 21 de ani . A fost extraordinar pentru el pana cand eu am divortat de el. Atunci a innebunit si si-a dat seama de ce a facut. Acum traieste o mare dezamagire, nu mai e nici cu aia, nici cu alta, nici cu mine . Si sufera ca un caine. Dar...asta e viata. Fiecare e liber sa aleaga. Am luptat un an si ceva pentru el , prin toate metodele, fara rezultat.
Sfatul meu : nu merita sa faci nimic. Nu te mai chinui si tu ca mine , ca nu rezolvi nimic. Lasa l in plata lui , sa se duca cu cine o vrea , divorteaza de el si gata. Vezi ti de viata.Poate macar sa pastreze relatia cu copilul ( al meu nu o pastreaza si nici gand de pensie alimentara, desi a trecut o suma f mare in sentinta )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu inteleg o chestie.
De ce se tot bate atat moneda pe"accepta de dragul copilului"..?Nu inteleg si pace buna.
Oare un om caruia nu-i pasa de familie,de faptul ca un copil are nevoie de mama si tata,de fericire si zambete in jur,poate sa-l faca fericit pe copil venind odata pe saptamana si apoi ducandu-se sa mangaie alt copil...care nu e al lui?Ce-o fi in sufletul copilului?
Nu cred ca 'lungirea bolii" e o solutie.
Nu vad utilitatea .Copilul are nevoie de siguranta,de o rutina.De cate ori tata vine si pleaca,copilul va suferi.Mult.

Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva,dar cine isi iubeste cu adevarat copilul si ii vrea binele,are grija si sa il inconjoare de iubire si grija,deci si de familie,deci implicit asta o include si pe mama copilului,deci exclude amantele si aventurile.Cat ar fi de tentant,cand iti iubesti familia ,iubesti.
Parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coracora spune:

Cand ma indrept (involuntar) intr-o directie gresita (dpdv personal, profesional, samd) sau imi sunt zadarnicite eforturile in vreun fel de catre o terta persoana, eu una vreau sa mi se spuna, sa mi se atraga atentia.

In relatia cu un om investesti zi de zi.. dragoste, energie, suferi laolalta cu el, il ajuti cand e cazut, etc. Daca respectivul e de fapt un nemernic, iti tradeaza increderea si te umileste cu cine stie ce fufa / fuf, eu cred ca trebuie sa afli cat mai din timp pentru a-ti putea canaliza dragostea / energia intr-o alta persoana, una care merita.

Sunt de acord cu Cristoiu, fiecare dintre noi are dreptul la adevar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob
Niciodata nu ne-am inteles prea bine iar in ultimele 6 luni ceva se intampla...pana cand am descoperit mail-ul incriminator! ...... Dupa ce i-am aratat dovada el a plecat.


Doar pentru ca i-ai aratat mail-ul a plecat? Hm, cam prea usor! Cand te mai linistesti , aminteste-ti exact motivul pentru care a plecat!
Si tot atunci spune-i si sotului amantei (esti atat de sigura ca el nu stie?!).Poate sotul tau isi va reveni din delir , ori se intoarce la tine ori isi gaseste alta, necasatorita. Ia in calcul si acest aspect (am bolduit din prima propozitie pentru ca mi se pare cam ciudat ceea ce scrii!!!)!

Eu, mi-as vedea de viata mea , nu as proceda asa precum am scris pentru ca, necunoscandu-l pe sotul tipei (amantei) risc sa cad in alta poveste (daca nu te preocupa acest lucru ,fa-o! Nu cred ca vrei sa stii parerea celuilalt insa, pentru unii/unele in dragoste si in razboi orice este permis )!
Nu cred ca, fiind in situatia pe care o descrii ,iti mai trebuie inca un scandal !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Este ingrozitor de greu si am doua exemple printre prietenele mele. Sotul uneia s-a trezit intr-o zi si i-a zis ca divorteaza, fara nicio explicatie, nu s-a aflat ulterior de vreo aventura, pb a fost ca din momentul in care a divortat a uitat si ca era tata si nu si-a mai sunat fetita deloc. Ma rog, la inceput din cand in cand, apoi deloc. Eu asta nu pot pricepe, oricat m-as stradui.

Un al treilea intr-o relatie este un semn ca relatia schioapata dinainte, nu pe el trebuie sa-l invinovatim (de regula), partenerii tb sa se analizeze si sa recunoasca ce nu merge. Pentru ca sigur ceva nu mergea, dar poate le era frica sa o spuna cu glas tare.

S-au refacut multe casnicii dupa ce unul sau altul a inselat, dar daca va fi cazul tau numai viitorul o va spune.

O sa ma spun ceva dureros: se poate sa fie si dragoste. Se poate ca pur si simplu sotul tau sa se fi indragostit de cealalta. Sincer, adevarat. Si atunci, nu-ti va reusi nimic, orice ai incerca.

Lasa timpul sa treaca si sa vindece ranile. Macar tu stii motivul despartirii. Este un bun tata in continuare? Atunci e minunat! Va face tot timpul parte din viata ta, pentru ca va veni sa se intereseze de copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si eu sunt adepta adevarului si a dreptului fiecaruia de a afla adevarul, DAR in cazu; asta e mai bine sa nu ii spui; daca ii spui risti ca sotul tau sa te priveasca cu ranchiuna. Daca, insa, ii lasi in pace si iti vezi de viata ta si a copilului, cand o sa-i treaca ai mai multe sanse sa se intoarca la tine, daca o sa-l mai accepti. Si chiar daca nu mai il accepti, macar o sa pastrati o relatie civilizata, de dragul copilului, pentru ca va trebui sa ramaneti permanent in contact ptr. copil. Si o relatie civilizata nu dauneaza nimanui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

daca ii spui risti ca sotul tau sa te priveasca cu ranchiuna.


Care sot? Un sut in fund si valea... scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

daca ii spui risti ca sotul tau sa te priveasca cu ranchiuna.


Care sot? Un sut in fund si valea... scuze.


Marius, asa, din afara, la fel spun si eu. Dar nu suntem in pielea ei, nu stim ce am face, adica asa, la scenarii si eu spun ca as face asa sau asa... insa pusa sa merg in papucii aia, cine stie in ce directie m-as indrepta... Oamenii iarta infidelitati din n motive: familie, copil, anii petrecuti impreuna, teama de singuratate, gura lumii, situatie financiara, statut social, dragoste, etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Hai sa va spun cum am procedat eu,cind am aflat,bineintzeles ca este experientza mea,asta a fost decizia mea de abordare...buna sau rea,corecta sau incorecta...eu asa am procedat.

E drept ca am putut stringe gramadapersonajele,adica eu(inselata),fostul sotz si "prietena",datorita conjucturii,dar...am facut o cafea pentru totzi 3 si apoi am abordat direct problema,le-am spus in fatza ca stiu de relatzia lor,i-am intrebat in parte daca-si doresc sa fie impreuna,mi-am intrebat(fostul)sotz daca o iubetse si doreste sa fie cu ea,ca sa stiu sa ma retrag,sa ma concentrez pe viatza mea si a copilului.

Nu ma intrebatzi de unde am avut taria si mai ales calmul sa-i privesc in ochi pe fiecare si ep rind,nu ma intrebatzi ce a fost in sufletul meu...insa am considerat ca asta e problema mea ,a lui si a ei.Sotzul ei nu avea absolut nicio treaba cu problema mea(),nu era datoria mea sa-l instiintzez,plus ca ea...dupa ce a plecat de la mine,de la cafea mea,ma sunat si chiar m-a rugat sa nu-i spun sotzului ei.

Bineintzele ca nemernica,nu numai datorita faptului ca s-a folosit de statutul d eprietena a mea ,a familiei si a avut o relatzia cu sotzul(fostul)meu,insa dorea sa se si puna la adapost,sa nu cumva sa aiba (si)ea de suferit.

Eu vad problema ca pe problema mea,a sotzului meu si a amantei,faptul ca eu stiu sau am aflat,nu inseamna ca-mi ofera vreun avantaj asupra ei(a amantei)sau a lor,sotzul ei(al amantei)nu e treaba mea de femeie inselata.

Nu ridic la rang de steorie general valabila experientza mea.

PS.Ca s anu mai fiu iar intrebata,spun de pe acum ca greu,dar am trecut peste infidelitatea lui,am divortzat mai tirziu,dar nu asta a fost motivul.

Dana

Mergi la inceput