Sa-l anunt pe sotul amantei...sau nu?

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

Mi-au fost de mare ajutor aprecierile voastre si in special ale celor care au trecut printr-o despartire. Noi duminica am iesit din spital si acum este a doua seara in care stau singura acasa (copilul ramanand la bunici pentru a nu-l chinui cu sculatul dimineata). Si stiti ceva? Este pentru prima oara cand ma simt bine eu cu mine. Nu credeam ca voi putea sta singura intre patru pereti fara sa imi bocesc singura de mila. Am senzatia ca si experienta cu spitalul m-a intarit foarte mult. Exagerand un pic, parca este chiar mai bine decat inainte :)
Multumesc dragilor pentru sfaturile voastre! Nu stiu ce m-as fi facut fara voi! Simt ca voi fi din ce in ce mai puternica.
Si ca sa inchei cu un spirit de gluma, ma plangeam zilele trecute unei bune prietene ca voi imbatrani singura inconjurata de caini si pisici, deoarece nu voi reusi niciodata sa imi gasesc un alt barbat pe drumul casa-serviciu in masina personala. Zilele acestea cat am fost in spital, in drumurile spre casa ca sa mai iau lucruri de schimb, am lovit roata de o bordura si mi s-a rupt un capac care sta iesit in afara dar care nu cade pt ca este prins cu un snur de plastic. Din cauza asta ma claxoneaza non stop oameni de bine ca sa ma atentioneze, unul din ei asta-seara venind chiar la geam si ciocanindu-mi insistent, de mi-a sarit inima din piept si mai multe nu...Eram cu prietena mea la telefon si i-am zis ca mi-a batut in geam un mos de 70 de ani la naiba...nu putea sa fie unul mai tanar? :) Ei bine, nu trec cinci minute, eu eram la stop, ma rujam in oglinda retrovizoare si cine imi bate in geamul din stanga? Un tip la vreo 40 de ani, frumooooooos nevoie mare, care tot numai un zambet ma anunta ca imi cade capacul...Am ramas traznita, am zambit...si am realizat ca Dumnezeu daca vrea sa se intample...o face chiar si in timpul unui banal drum spre casa, in masina personala...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

A_Iulia, una este sa pastrezi relatia cu fostii/fostele si alta cu actualele/actualii fostilor/fostelor.

Bunicul meu din partea mamei, Dumnezeu sa-l ierte, a fost casatorit de 3 ori. Fiindca maturitate era, cum spui tu, eu, ca nepoata, eram nepoata tuturor celor 3 foste-actuale sotii. Le-am vizitat pe toate 3, primeam cadouri de la toate 3. Asta nu inseamna ca, atunci cand se facea vreo masa in familie (si se faceau), veneau claie peste gramada fostii cu actualele si fostele cu actualii, ca deh, sunt copii la mijloc. Copii au fost mereu, dar ce era prea mult... a fost prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Si, daca stau sa ma gandesc bine, si bunicul din partea tatalui, Dumnezeu sa-l ierte si pe el, a fost casatorit de 3 ori.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Fosta sotie a sotului meu a venit special sa-mi aduca MIE un cookie-cutter sa pot face decoratiuni ptr. tortul Victoriei. A venit cu actualul sot, au stat la o bere, am povestit multe cu ei. Si acum, nu de mult mi-a zis pe FB ca daca am nevoie de ceva ptr. torturi sa o anunt ca ea are multe forme, etc. Eu nu am nimic cu femeia, nici ea cu mine. (Bine, nici nu i-am despartit eu, e drept; ei erau despartiti de 7 ani cand eu l-am cunoscut pe sotul meu.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisiacob

Mi-au fost de mare ajutor aprecierile voastre si in special ale celor care au trecut printr-o despartire. Noi duminica am iesit din spital si acum este a doua seara in care stau singura acasa (copilul ramanand la bunici pentru a nu-l chinui cu sculatul dimineata). Si stiti ceva? Este pentru prima oara cand ma simt bine eu cu mine. Nu credeam ca voi putea sta singura intre patru pereti fara sa imi bocesc singura de mila. Am senzatia ca si experienta cu spitalul m-a intarit foarte mult. Exagerand un pic, parca este chiar mai bine decat inainte :)
Multumesc dragilor pentru sfaturile voastre! Nu stiu ce m-as fi facut fara voi! Simt ca voi fi din ce in ce mai puternica.
Si ca sa inchei cu un spirit de gluma, ma plangeam zilele trecute unei bune prietene ca voi imbatrani singura inconjurata de caini si pisici, deoarece nu voi reusi niciodata sa imi gasesc un alt barbat pe drumul casa-serviciu in masina personala. Zilele acestea cat am fost in spital, in drumurile spre casa ca sa mai iau lucruri de schimb, am lovit roata de o bordura si mi s-a rupt un capac care sta iesit in afara dar care nu cade pt ca este prins cu un snur de plastic. Din cauza asta ma claxoneaza non stop oameni de bine ca sa ma atentioneze, unul din ei asta-seara venind chiar la geam si ciocanindu-mi insistent, de mi-a sarit inima din piept si mai multe nu...Eram cu prietena mea la telefon si i-am zis ca mi-a batut in geam un mos de 70 de ani la naiba...nu putea sa fie unul mai tanar? :) Ei bine, nu trec cinci minute, eu eram la stop, ma rujam in oglinda retrovizoare si cine imi bate in geamul din stanga? Un tip la vreo 40 de ani, frumooooooos nevoie mare, care tot numai un zambet ma anunta ca imi cade capacul...Am ramas traznita, am zambit...si am realizat ca Dumnezeu daca vrea sa se intample...o face chiar si in timpul unui banal drum spre casa, in masina personala...

Galuscuta & comp.(D.N. 09.09.2004)


If you wanna make the world a better place, take a look at yourself and make a change!
Michael Jackson



BRAVO,BRAVO.BRAVO...ACUM A TE LINISTESTI O SAPTAMANA SI-TI VEI RELUA VIATA CU PUIUL TAU....

Nu lasa prea mult timp sa treaca,adu-l acasa cand e bine cmplet,dar trebuie sa-ti revii si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui mariuta

E mai usor sa spui ca ai si tu dreptul sa fii fericit. (ceilalti nu il au? de ce ii nefericesti tu atunci? poate ca fericirea mamei e sa stea intr-o casnicie de forma)



Nu trebuie sa reducem totul la fericire, desi e dreptul fiecaruia, de necontestat.
Daca cei doi parinti isi sacrifica fericirea, ramanand captivi intr-o sasatorie pentru a oferi copilului o familie cu doi parinti (asa cum si-ar dori crisiacob), asta nu este nicidecum o garantie ca acel copil va fi fericit.
Este doar o minciuna gogonata, pe care copilul ala o va mirosi foarte repede, ca el are nevoie de doi parinti devotati, multumiti, fericiti, carora sa le urmeze exemplul; nu vrea doi, ca sa iasa la numar, indiferent cum isi traiesc viata cei doi. Mai mult, cred ca situatia poate deveni chiar toxica, periculoasa, pentru ca ei doi (sau cel putin unul din ei) sunt frustrati, asta inseamna relatii incordate, tensionate; sau, daca sunt niste superoameni (imposibil, dupa mine)care nu-si dau liber la frustrari, vor alege vieti separate, revenind acasa sa se culce langa cel pe care nu-l doreste si sa intregeasca poza familiei fericite.
Nu, asata nu inseamna fericirea copilului.
Poate dauna profund.
Si nici macar nu m-am referit la situatii in care violenta isi face loc in familie, ca raspuns grosier la aceste frustrari.
Este, dupa mine, o alta forma de manipulare cu ajutorul copilului.



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Astea sunt discutii "teoretice". Inainte sa stabilesti ca esti nefericit, trebuie sa ai macar bunavointa sa incerci. Eu ma refeream la faptul ca omul a aratat sila si dispret in casa, ca raspuns la eforturile sotiei. Dupa care s-a gasit sa insele. Asta nu e o atitudine scuzabila, de nici un fel (desi multa lume aici gaseste scuze pentru ce a facut el). Magaria face pe toata lumea sa sufere si nu are de-a face cu vreun drept. S-a zis chiar ca ar suferi copilul din cauza mamei! Sotia nu e vinovata ca a incercat si ca a sperat, doar e normal sa faci asta cand esti casatorit si ai un copil. Garantii pentru fericire nu are nimeni, si oricum fericirea se defineste diferit pentru fiecare. Dar eu m-am cam saturat de aceasta invartire in jurul cozii pentru a scuza orice. Chiar nu exista scuze pentru orice.

Dar mamele "TREBUIE" sa fie capabile de orice, sa se dea peste cap, sa gandeasca cu duiosie la fericirea fostului pentru a nu fi nimeni ranit. Nu au dreptul nici macar sa planga sau sa arate cu degetul la magaria sotului. Este o mare diferenta intre a fi naiv si a fi porc, pana la urma.
Ce invata ea din asta?! In primul rand sa nu mai accepte umilinta, sa o opreasca din fasa. In al doilea rand sa isi verifice si sa isi cunoasca sentimentele mai bine. In al treilea rand sa isi redefineasca notiunea de fericire si sa se bucure de libertate. Si ar mai fi multe orizonturi deschise...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ca la fericirea "MAMEI" se gandeste doar ea....Mariuta,imi vine sa te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

eu nu prea inteleg de cand neimpartasirea dragostei a devenit o crima.
Io-te, daca prietenul meu vine maine si imi spune ca nu ma mai iubeste nu il voiconsiera porc sau nesimtit, chit ca avem 0 sau 10 copii.
Dragostea poate sa dispara, nu s eface voit, nu iti poti impune, se intampla si gata.
Crisia a spus de la inceput ca niciodata nu s-au inteles bine. Cu asta a inceput mesajul. Eu cred ca dupa 11 ani de neinteles bine, daca omul s-a indragostit nu e o crima.
Ca a inselat-o, da, pt asta il poti numi nesimtit sau porc, corect era cand i s-au aprins calcaiele dupa cealalta sa ii spuna sotiei.
Cert este ca omul VREA sa isi vada copilul in continuare si isi exercita in continuare datoria de parinte. Cred ca asta e cel mai important lucru, ca pana la urma totul se invarte in jurul copilului.

peste putin timp crisia ne va spune cat de bine ii este ca a terminat o relatie in care erau colegi de apartament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mariuta, eu n-am inteles prea bine ce spui.
Adica am inteles, ai dreptate, nu e ceva scuzabil in atitudinea domnului care-si trage amanta...
Dar daca a facut-o, daca nu mai vrea (sau n-o fi vrut prea tare de la inceput) de ce trebuie sa stea in continuare acolo? Ca foloseste...cui?
Asta am vrut sa transmit eu si nu inteleg ce a fost "teoretic" in asta.
Ca e "practic" de-a dreptul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcia03 spune:

Avem doar o viata de trait, asa ca fiecare are dreptul la fericire.

Mergi la inceput