increderea, cand si cum?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

increderea exista atunci cand chiar crezi ca totul va fi bine.
e o vorba : daca vrei cu adevarat poti, daca ai credinta unui fir de nisip rastorni muntii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BellaDonna spune:

a_alinta si msl1 ,
asa e daca ai credinta si incredere in copilul tau macar cat un fir de nisip, il ajuti enorm sa capete si el incredere in el , dar daca stai cu sufletul indoit si cu frica copilul iti simte aceea stare de spirit si imprumuta si el starea ta, deci nu il ajunti cu nimic din contra ii faci mai mult rau decat bine


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Increderea se cladeste in timp, impreuna, trebuie sa fie reciproca.
Increderea incepe atunci cand tu ca parinte promiti ceva si iti respecti promisiunea, fie ca e vorba de recompensa fie ca e vorba de pedeapsa, din pacate multi parinti sunt inconsecventi si spun asta din observatiile mele personale.
Daca iti inveti copilul ca increderea este o dovada de respect reciproc, ca tu esti cel mai bun prieten al lui, daca stii sa cladesti in primul rand si inainte de toate o relatie de prietenie intre tine si el, nu cred ca poti da gres.
Eu nu inteleg cum poate fi altfel.
Si cand dintr-o clasa de 31 de parinti sunt singura care aflu de la copilul meu tot ceea ce se intampla fie bine fie rau imi pun doar intrebarea: de ce? De ce nu reusesc cei mai multi dintre parinti sa fie "aproape" de copil.
Poate ca in educatia pe care ei ca parinti o ofera se reflecta educatia primita de ei, poate multi sunt doar o reflexie a proprilor parinti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vic spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fania
Si cand dintr-o clasa de 31 de parinti sunt singura care aflu de la copilul meu tot ceea ce se intampla fie bine fie rau imi pun doar intrebarea: de ce? De ce nu reusesc cei mai multi dintre parinti sa fie "aproape" de copil.
[poze]


Pentru ca tu stii sa asculti si majoritatea nu.

Mergi la inceput