Pete de rasina - cu ce se scot???

Pete de rasina - cu ce se scot??? | Autor: MElise

Link direct la acest mesaj

Am un hanorac pe care l-am distrus cu rasina de brad, la munte, in toamna... L-am gasit zilele trecute intr-o cutie cu haine vechi si mi-am amintit ce ciuda mi-a fost ca l-am distrus. Aveti idee daca se pot scoate petele si cum?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui MElise

Am un hanorac pe care l-am distrus cu rasina de brad, la munte, in toamna... L-am gasit zilele trecute intr-o cutie cu haine vechi si mi-am amintit ce ciuda mi-a fost ca l-am distrus. Aveti idee daca se pot scoate petele si cum?

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu


Hanoracul calcat cu hartie absorbanta (sugativa) pe ambele parti. Apoi spalat normal.
Mai poti incerca cu benzina sau acetona insa unele materiale nu reactioneaza bine. Sau cu unt. Se unge suprafata respectiva cu unt si se lasa sa actioneze cateva ore. Inainte de a baga hanoracul la spalat, se indeparteaza untul cu ajutorul unui cutit (se racaie) si apoi normal la spalat. Asta cu untul eu nu am incercat-o insa vad ca multi scriu ca functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

poti sa incerci sa bagi hanoracul la congelator, in felul acesta rasina devine sfaramicioasa si se poate curata usor. am citit ca petele de rasina mai pot fi curatate cu spirt, diluant, benzina sau acetona. depinde acum foarte mult din ce material este confectionat hanoracul tau si ce culoare are. sa nu fie o tesatura sintetica sau care se decoloreaza/pateaza in contact cu solventul. incearca intai sa cureti o pata mica, intr-o zona mai putin vizibila, cu ajutorul unui betisor de urechi imbibat in solvent. vezi ce se intampla cu materialul, culoarea, daca dispare sau nu pata de rasina. daca totul e ok, inseamna ca poti aplica metoda de curatare pe toate zonele patate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MElise spune:

Multumesc pentru idei! Maine incerc intai cu spirt...cred ca e mai putin probabil sa sctric ceva. Apoi cu acetona... Sugativa nu am, dar ma gandesc ca merge si cu hartie de prosop de bucatarie, nu? Vede...va spun ce am rezolvat... Daca stric hanoracul nu-i bai, ca oricum e cam vechi, dar era foarte comod si imi placea...

Fascinatie

Inevitabil... Eminescu

Mergi la inceput