Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #5#

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Popi, nu esti departe de adevar cu imaginea aia :))
Autodiversificarea sau BLW inseamna ca bebe nu primeste mancarea sub forma de piure, ci i se pun in fata cateva bucatele de diverse (taiate cat sa le poata lua in mana si baga in gura), iar bebe mananca singur. Se incepe cum zicea si Ela, cu pusul lui bebe la masa cat mananca restul familiei, sa se obisnuiasca cu ideea, sa vada cum e cu dusul la gura, cu mestecatul, etc. Abia apoi incepe si el sa primeasca papa. Se considera ca la 6 luni stomacul lui bb nu mai e asa firav sa fie nevoie sa i se introduca pe rand si cu multa grija alimentele, asa ca abordarea ordinii in care primeste diverse alimente e mult mai relaxata. A, f important e ca bebe sa poata sta singur si bine in fundulet cand se incepe autodiversificarea.
Dezavantajele sunt ca dureaza mult mai mult pana ajunge sa manance o masa de solide (la inceput niciodata nu se pune bb la masa flamand, ci dupa ce si-a primit lapticul, ca sa fie receptiv la noua experienta), trei sferturi din mancare se pierde (bb nu prea stie cum e cu codul bunelor maniere la masa), nu prea se poate aplica "la program" si iti trebuie ceva rabdare si timp. Eu rabdare am cu carul, iar timp am si de ala, ca doar de-aia stau acasa, pentru bebe, nu sa ma uit la telenovele :)) (asa i-am explicat sotului cand mi-a zis ca o sa fie greu si o sa ma creiereasca :)) oricum, mai greu decat alaptatul din ora in ora si ziua si noaptea n-are cum sa fie)
Avantajele sunt destul de multe. In primul rand ca leaga familia, pentru ca toata lumea e la masa in acelasi timp (nu mami e cu linguita dupa bebe cat mananca tati si dupa aia invers :))), apoi bebe se simte inclus in ritualul mesei si ii place. E o continuare naturala dupa alaptatul la cerere, pt ca i se permite pe mai departe sa-si dozeze singur mancarea, ceea ce se reflecta in atitudinea lui fata de mancare pe termen lung (asta nu inseamna ca nu se poate aplica bbilor care nu au fost alaptati, sau care au mancat la program). Bb invata ca e ok sa experimenteze si are o atitudine pozitiva in ceea ce priveste ora de masa (pe termen lung nu mai alergi cu lingurita dupa el prin parc sa-si manance piureul de mere :))) culmea, dar sunt mult mai mici sansele ca bebe sa se inece, pentru ca el are controlul a ce se intampla la el in gurita si nu e fortat cu lingurita. Alt avantaj e ca e mult mai comod, pentru ca nu mai pierzi vremea cu pasatul, iar daca iesi la un restaurant , poti sa-i comanzi mancare direct din meniu (de exemplu o salata fara dressing, sau legume fierte, etc.). Si mai sunt, dar scriu de pe tel si imi e greu

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Fetelor acum m-am prins si eu ce inseamna autodiversificare dar sincera sa fiu cred ca voi fi pt un mare NO WAY!. de ce zic asta? pt ca sunt cam paranoica numai' cand ma gandesc ca nemancatul meu ar putea sa inhate ditamai morcovul si sa si-l bage pe gat..eu vad acum cum face cu pumnii..noroc ca nu ii incap pe gat ca altfel! in fine.. in plus prietena mea cu fetita de 9 luni imi zice ca nu ii da bucata de morcov fiert sa o tina ea ca am intrebat eu de ce nu o lasa sa roada cat are chef din morcovul ala fiert..si cica..pai daca musca o bucata mai mare si se inneaca? asa ca nu o lasa nici acum! deci clar si mie mi-e cam frica..Insa cred ca ii voi pune in fata castronul de piure sa isi bage el manutele in el si s aduca la gura;))asa da! Mai am o prieteha cu bebelina de 7 luni si cand am mers cu ea la un restaurant o tinea in brate si i-a dat o bucata de chifla d-aia cu seminte de mac pe ea..si rodea fetitia de mama focului la chifla (nu are dinti, rodea cu gingiile si o inmuia asa era ff incantata ..numai ca mie mi-e frica si de semintele alea de mac/susan..insa ea imi zicea ca nu are nici o treaba.

Si eu dorm cu rotofeiul meu de cand e racit.. dormim ff bine si intre mine si el pun perna aia de alaptat ..special sa nu cumva sa cad eu in vreun somn adanc si s ama urc pe el :))desi nu mi s-a intamplat niciodata si la orice tusit sau scehunat sunt UP dar deh:paranoia! Nu mai dorm cu sotul de cand am nascut... locul mi-e luat de catel... eu sper ca totusi sa nu ne racim relatiile..acum Dumnezeu cu mila... dar si al meu sot e ca al Popicai : nu ma vrea deloc langa el i timp ce fii-su e singurel dincolo :)))asa ca mi-a zis ca pana nu se face baiat' mai mare nici sa indraznesc sa mai visez la patul matrimonial:)) sper sa nu ne afecteze asta pe viitor...relatiile intime ne sunt aceleasi, chiar ca inainte de nastere..insa nu mai dormim impreuna iar deocamdata lui ii e frica sa doarma cu noi ca "daca il striveste " :)) asa ca astept sa mai creasca nitel pustiul!

Peste 2 sapt. ma duc la control iar si voi intreba atunci care sunt argumentele pt care mi-a dat calciu asa fara analize.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Angiuta, nu ma siperi doar ca eu il aud sforaind din camera alaturata,'... Iti dai seama in ce hal face. Copilul are un somn foarte fragil si se trezeste imediat, la orice miscare... Iar somnul meu... I-am propis sa se duca la doctor si nu vrea, e funator si mananca mult seara pt ca in timpul zilei serviciul nu ii permite... Deci cum e mai rau...

de perfect - Gabriel

15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea


Mena, contra sforaitului exista niste picaturi la Plafar, sunt excelente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Popi, nici eu nu as da calciu fara sa fie musai.

Re Co-sleeping: eu zic sa va adaptati in functie de ce vrea bebe si ce vreti voi. Reteta ideala nu exista, vor exista intodeauna si pro si contra. Florian nu a vrut sa doarma cu mine cind era mic. In schimb acu la doi ani ar dormii numai cu noi in pat. Lilisor vrea mai mult cu mine, dar nu doarme asa bine si nici eu. De obicei o iau cu mine in pat daca se trezeste noaptea pt mincat. De obicei se trezeste doar o data, maxim de 2 ori...

Despre mincat: si aici sa nu va fixati dinainte cum si ce. Ca tot bebe va spune ce vrea . Al meu nu avea dinti cind am inceput diversificarea, asa ca nu am avut curajul sa ii dau bucati la cit de haplea e uneori (si acu descoperim lucruri nemestecate cind schimbam scutecul ). Isi umple gura pina nu mai poate si incearca sa inghita totul... Singura banana i-am dat-o asa si piinisoara.

Florian a invatat destul de repede sa manince singur (ok, si acum ajunge mult pe jos), dar cind il punem cu noi la masa maninca mai putin decit atunci cind e singur. Cind e cu noi vrea sa se joace, sa cinte, sa manince din farfuriile noastre (desi avem toti acelasi lucru), incepe sa se joace cu mincarea, se bosumfla ca nu stiu ce nu ii facem pe plac si tot asa . Atit despre sudatul familiei, ca la sfirsitul mesei si eu si sotul suntem un car de nervi, a trebuit sa ne ridicam de nu stiu cite ori de la masa, avem de curatat toata zona, etc .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ah, vedeti ca la Ikea sunt niste babetele din fis cu mineci, ffff bune pt inceputul diversificarii: o data ca la inceput aterizeaza mult pe linga si asa scutiti niste spalaturi , a doua ca fisul se spala si se usuca repede. Problema e ca exista in marime unica si pt inceput sunt cam mari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

DANA noi am facut vaccinul rotateq la 2 luni.il repeta la 4 si apoi la 6 luni. nu o primeste la gradinita daca nu il face.

ASCHIUTZA buna ideea cu babtetelele din fas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Aschiutza, cu toate trebuie sa fim flexibili cand vine vorba de bb, altfel nu le e bine nici lor, nici noua.
Eu cred ca daca invata de prima oara sa manance singuri si sa molfaie la bucatelele alea, e mai putin probabil sa-si umfle gura apoi si sa inghita pe nemestecate. Sau poate nu :)) teoria blw zice ca tocmai pt ca invata intai sa mestece (spre deosebire de metoda conventionala, unde invata sa inghita intai si abia mult mai tarziu sa mestece), se evita situatiile de care zici tu. Dar una e teoria si alta e practica. Ramane sa vedem daca ni se potriveste.

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cellena, pt ca nu avea dinti ar fi trebuit sa-i dau legume la fel de moi precum piinea si banana. Adica ar fi fost exact la fel...

La noi a fost mai mult problema ca dintii si mai ales maselele i-au iesit f tirziu, majoritatea dupa un an, deci a putut mesteca f tirziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Hello, gagici!
Bubu, ce Nicholas dulce ai tu acolo!
Cum ziceai tu ca de la abur i s-au inmuiat mucisorii asa am facut si noi cand avea el vreo luna jumate, faceam aburi in baie (baia noastra e minuscula) si il tineam pe strumf un pic acolo, i-a facut tare bine
Ref cosleeping- Luci doarme cu noi in pate mai mult, pe partea mea, ca de tati mi-e frica
Mi-e tare drag de el si imi place mult de tot sa dormim asa, dar tare as vrea sa ne putem desfasura in mai mult de o camera, momentele intime ar fi mai multe si asa mi-e dor de ele si de iubitul meu...
Pyao, nu cred ca are cum sa-si suprasolicite gatisorul, cred ca statul pe burtica ajuta mult la tonifierea musculaturii gatului si nu numai. Cand sta pe burtica Luci isi ridica frumos capsorul acum, cand era mai mic parca era o curca beata
Mami, te rog, teee rooog, nu-i da lui Ivan calciu... nu inteleg de ce i l-a prescris si de ce nu i-a prescris si mai multa vitamina d pt asimilare daca tot s-a apucat. Unii doctori parca sunt cu capu', serios... si suplimentele alea pt imunitate... nu cred... Parerea mea e ca cel putin in primele luni, un bebelus normal, sanatos, trebuie lasat sa-si formeze imunitatea, nu sa-i bagam pe gat tot felul de siropele, asa, ca rau n-au cum sa-i faca. Daca e racit tratam simptomele si gata, nu-i indopam de pe acum cu imunizante... Pfff...
Ma bucur mult de tot ca ti-ai ascultat instnctul si nu i-ai dat nimic
Ref autodiversificare- nu stiu ce sa zic, cred ca vom proceda cumva mixt, o sa-i dau si pasat si o sa-i dau si bucatele miici in manuta. Apropo de asta, zilele trecuta am mancat vreo 3 morcovi fasii, i-am pus si lui pe buze si pe limbuta. S-a strambat tot
Nu mai stiu cine intreba daca legumele fierte se pot pastra la frigider pentru a doua zi, Bioana parca. Eu nu le-as pastra, as face cat mananca el si cu resturile m-as sacrifica eu, ca sunt bune
Popi, Lu nu e durdunel deloc, e numa' bine, zic eu, dr a zis ca e cam suplu. Oricum nu i-as da cereale ca sa-l ingras, ci doar ca sa-i tina de foame mai mult peste noapte. Dar sa vad cat de mult reusesc cu alaptatul, daca ajung sa-i dau maximum un biberon de completare nu ma gandesc la diversificare prea curand si nici la cereale.
Dana, noi am facut primul Rotarix, n-a avut nici o reactie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Referitor la mancatul la program, l-am intrerupt cu un mare succes. La noi nu a functionat. Am obtinut un bebelus care maraia mereu dupa mancare, la ora de mancat manca la fel de putin si sincer nu am inima sa il tin nemancat cand il vad cum ma implora din priviri si se tanguie. Asa ca ii dau cand cere si e mult mai linistit. Cand imi aduc aminte ma doare sufletul, nu stiu cum am putut sa-i dau puiului meu sa manance la ore fixe, desi el cerea mult mai des.
M-am lecuit de program, gata. Acum ca mi-am luat si schinduf pastile il pun numai la san cand cere (inainte sa inceapa sa planga) si refuz sa-i mai dau biberon. Nici suzeta nu vreau sa i-o mai dau. Bine, el o tine un minut, apoi o scuipa cu bolta, asta cand o accepta. Dar gata, nu i-o mai dau.
Am mai rasfoit la alaptare si m-am imbarbatat. Sper sa am lapte suficient pentru masa de seara, care e mai consistenta de obicei. E, si daca nu o sa fie azi sigur o sa fie maine. Sunt foarte hotarata. Gata cu biberoanele, laptele praf, pompa... gata. E o poveste cu numai 2 personaje, Lucian si tzatzica.


Mergi la inceput