Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4 _ cap. 3

Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4 _ cap. 3 | Autor: flavia maria

Link direct la acest mesaj

CAPITOLUL 1
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=172225&whichpage=1
CAPITOLUL 2
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=173809&nm=Va-rog-raspunsuri-Colangiocarcinom-tip4-2


Va rog raspunsuri _ Colangiocarcinom tip4
Trimis la - 06/05/2012 : 22:06:49
Buna seara,

Tatal meu (62 ani) a fost diagnosticat un urma cu cateva zile cu Colangiocarcinom Klatskin- tip 4.

Va atasez mai jos recultatele RMN abdomen superior:
Proces tumoral infiltrativ centrohilar hepatic ce intereseaza segmentul
inalt al CBP, ductul hepatic stang, cu ramificatiile de ordinul 2 ale
acestuia si ductul hepatic drept.
Masa tumorala descrisa se extinde in parenchimul hepatic de la nivelul
segmentelor II, III si IV, inglobeaza ramul stang portal - cu lipsa
opacifierii acestuia si trunchiul si ramul portal drept care apar cu lumen
filiform. De asemenea artera hepatica si ramurile intrahepatice apar
inglobate in masa tumorala.
Lipsa excretiei biliare a contrastului specific hepatocitar pana la 30 de
minute de la injectare.
Procesul tumoral descris prezinta gadolinofilie moderata, progresiva,
aspect ce sugereaza un colangiocarcinom.
Ficat cu dimensiuni crescute, fara leziuni focale intraparenchimatoase.
Infiltratie de tip edematos, periportala, in lobul drept.
Lama milimetrica de fluid perihepatic.
Colecist partial contractat, cu sludge, edem parietal si fina lama de
lichid pericolecistic.
Pancreas cu degenerscenta lipomatoasa partiala. Duct Wirsung nedilatat.
Splenomegalie cu ax bipolar 18 cm, omogena.
Chisturi corticale renal bilateral, de maxim 20/25 mm – polar superior
stang, cu dezvoltare partiala extrarenala.
Glande suprarenale cu aspect RM in limite normale.
Imagini limfoganglionare infracentimetrice paraaortocave.
Traiecte venoase de circulatie colaterala perigastrice.
Concluzie:
Masa tumorala centrohilara hepatica interesand segmentul inalt al CBP si
ductele hepatice stang si drept, cu invazia structurilor vasculare
adiacente si extensie in parenchimul hepatic din lobul stang (aspect RM de
tumora Klatskin – tip 4).

Am luat joi legatura cu spitalul Oncologic din Cluj iar sambata de dimineata ne-am prezentat pentru prima sedinta de cimioterapie.
Din pacate nu a inceput chimioterapia pentru ca nu i s-a recoltat pana acum biopsie. Astfel vom reveni maine la oncologie pentru a gasi o varianta impreuna cu medicul oncolog sa-i faca biopsie.

Durearea mea este foarte mare dar incerc sa ma adun si sa caut raspunsuri la multele intrebari pe care le am acum.

Va rog daca aveti informatii (cunoasteti cazuri asemenatoare sau sunteti medici)sa ma ajutati cu niste raspunsuri:

1. stiu ca este foarte grava aceasta forma de cancer (din ceeace am mai citit pe net si din discutiile cu medicii care nu prea mi-au dat sperante) dar totusi as vrea sa stiu cat e de grav si care ar fi un prognotic (care este speranta de viata...in medie) ?
2. mi s-a spus ca nu se poate opera si ca singura metoda `terapeutica` este chimioterapia.va sa-mi spuneti daca ar mai exista si alte `tratamente`? Ce inseamna tip 4? stadiul4?
3. in prezent pe tata nu il doare nimic, doar ca este foarte balonat este icteric si slabit si slabeste continuu; analizele de sange nu sunt bune (fosfataza alcalina=1280, bilirubilna 2.8.) ; se poate intampla ca dupa chimioterapie sa incepa si durerile?
3 va rog sa-mi spuneti daca trebuie tinut un regim alimentar sau daca sunt plante sau medicamente naturiste care sa aiba efecte benefice asupra bolii?
4. Mi s-a spus ca nu se pot monta stenturi din cauza pozitiei tumorii... intrebarea mea este cum se poate lua biopsie?
5. Ce sanse sunt ca la biopsie sa nu se dovedeasca ca este cancer?
6...Sunt disperata (totul a fost fulgerator tata era unom sanatos, vesel...si acum.) asa ca va rog sa ma ajutati cu un sfat ORICE ESTE BINE PRIMIT!!!!!!!

Multumesc din suflet si sa va dea Dumnezeu sanatate!!!





Primul meu mesaj la acest topic...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Buna tuturor,

Iata ca dupa 9 luni de la diagnostic deschid un alt capitol la acest subiect...

Dumnezeu e mare si ne-a ajutat sa trecem peste toate greutatile si iata ca tatal meu este inca bine, nu are dureri si cel mai important e in viata desi medicii ii estimau inca Maxim 6 luni de viata.

Au fost cele mai grele 9 luni din viata noastra dar ma bucur ca suntem inca impreuna si ne bucuram de fiecare zi petrecuta in familie.

Despre tata pot spune ca se simte bine, nu are dureri, in 25 feb are programare pentru controlul de la oncologie (analize si programare la RMN).

Sa dea Dumnezeu sa auzim numai de bine pe parcursul acestui an !

Multumesc pentru tot sprijinul si va doresc SANATATE!

Pe masura ce voi avea vesti voi scrie si in acelasi timp voi citi regulat topicul pentru a afla vesti bune de la voi!

Ganduri bune,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

Doamne ajuta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Flavia sunt alaturi de tine,Dumnezeu este mare !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Flavia mi-au dat lacrimile.Ma bucur tare mult ca tatal tau e bine.Sa stii ca cred cu tarie,ca omult traieste atatea zile cate are.daca Dumnezeu vrea sa traiasca,va trai si va fi bine.Poti face orice,poti sa ai toti banii din lume,dar daca Dumnezeu te vrea la el,te ia...Ma bucur tare mult pt voi.Bucurat-va ca il aveti langa voi ,,

Anca tata tau cum e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA

Flavia mi-au dat lacrimile.Ma bucur tare mult ca tatal tau e bine.Sa stii ca cred cu tarie,ca omult traieste atatea zile cate are.daca Dumnezeu vrea sa traiasca,va trai si va fi bine.Poti face orice,poti sa ai toti banii din lume,dar daca Dumnezeu te vrea la el,te ia...Ma bucur tare mult pt voi.Bucurat-va ca il aveti langa voi ,,

Anca tata tau cum e?

Ramonel,mami de Bea(08.11.2007) si Raul Gabriel(13.06.2011)

2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot
tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4

In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pămant!"



Ramona, te rog nu mai plange...Dumnezeu a avut mai multa nevoie de mama ta acolo, langa EL...toti mergem acolo mai devreme sau mai tarziu dar cred ca cel mai important lucru este sa fim pregatiti pentru aceasta plecare!

Te imbratisez cu drag,
Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Maine va fi o alta zi cu emotii...tata va merge la control la oncologie si in functie de rezultatele la analize si RMN va reincepe sau nu chimioterapia...

Sper sa revin cu vesti bune!

Dumnezeu sa aiba mila de noi!

O seara linistita tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ramo
Flavia ai vreo veste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Flavia ,spune ceva !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Citat:
citat din mesajul lui ancadragoman

Flavia ,spune ceva !!!



Imi cer scuze pentru "pauza" pe care am avut-o, nu-mi dau seama cum trece timpul:)
Tata e bine!!! A facut miercurea trecuta RMN-ul si tumora stagneaza.
Pentru noi se intampla minuni...el nu a mai facut de 4 luni chimioterapie iar boala stagneaza :)Daca totul va fi in regula va trebui sa revina peste 3 luni la control.

Va doresc o primavara frumoasa cu mult soare in suflet si multe impliniri!

Flavia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Flavia,ma bucur ca sunteti bine.Doamne ajuta!!!
Va las un articol interesant
http://2blackjack1.wordpress.com/2011/11/26/descoperiri-uluitoare-despre-adevaratele-cauze-ale-cancerului-corpul-se-vindeca-singur-daca-bolnavul-intelege-cauza-bolii/

Mergi la inceput