Fondant zahar / lapte praf

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

stai asa ca acum am alta problema - nu gasesc glucoza prin magazine...incep sa caut online :(


www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Glucoza care se vinde tablete in magazinele mici e buna?
Ceva de genul..http://sanatateee.ro/glucoza-naturala-100-grame-p-464.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anda08

stai asa ca acum am alta problema - nu gasesc glucoza prin magazine...incep sa caut online :(


www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii


In farmacii ar trebui sa se gaseasca http://www.farmaciastejara.ro/glucoza-dextroza-p-1558.html
aceasta este solida ,o poti dizolva in putina apa eventual, cred ca ar trebui rasnita intai , dupa cum vad , cristalele sunt cam mari. Cand am facut fondanta , am gasit glucoza lichida in supermarket (nu ma intreba in care , raftul unde erau musli, ovaz,grau, tarate,produse de-astea!) , obisnuiam sa folosesc in loc de zahar la ceai/ cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na

Glucoza care se vinde tablete in magazinele mici e buna?
Ceva de genul..http://sanatateee.ro/glucoza-naturala-100-grame-p-464.html

Nu stiu, de fapt ....nu cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Bune fondantele,si mie imi plac f mult, dar nu mananc, pe motiv de tinut la silueta. Pana in 30 de ani mancam orice fara sa se puna, acum se pune si apa.
Asa ca faceti voi, care va permiteti, ca eu doar ma delectez cu cititul si admiratul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Luisa, spui ca asa se face serbetul.Poti sa imi dai o reteta completa de serbet de ciocolata (din ala care se dadea o lingurita de serbet intrun pahar cu apa, ca pe internet gasesc mai mult reteta de sorbet date ca fiind serbet)? Pe aici nu gasesc si lesin de pofta ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Luisa, spui ca asa se face serbetul.Poti sa imi dai o reteta completa de serbet de ciocolata (din ala care se dadea o lingurita de serbet intrun pahar cu apa, ca pe internet gasesc mai mult reteta de sorbet date ca fiind serbet)? Pe aici nu gasesc si lesin de pofta ....

------------------
Still looking for pieces of heaven...


,,Autoarea" fondantei (turcoaica) mi-a spus ca asa se face si serbetul de care spui tu.Nu am facut dar o sa-l fac, ideea este ca nu trebuie sa pui gelatina in rest totul este la fel. Poti pune ciocolata de menaj topita (eu folosesc numai ciocolata de menaj la prajituri)atunci cand zaharul este topit. O sa fac si-ti spun ce mi-a iesit.

Serbet am facut , vara trecuta dar aceasta reteta :
500 g apa
15 g de apa
200 g zahar
50g glucoza
1 albus de ou XXl sau 2 M
Sucul de 6 lamai medii
coaja rasa de la 2 lamai
un varf de cutit de sare

1.Se aduce la fierbere prima parte a apei (500 g), zahar 110 gr,putina sare (un vf de cutit) apoi , stinge focul si adauga coaja de lamaie si glucoza, amesteca foarte bine pana se raceste apoi adauga sucul de lamaie. Dupa ce se raceste de tot, se pune totul in congelator apoi lasa compozitia sa se congeleze.

2. Intr-o cratita cu apa (15 g)+ restul de 90g de zahar, se fierbe la foc mic pana se topeste zaharul, apoi se lasa sa se raceasca , dupa se toarna albusul batut spuma (bezea) si se amesteca, binenteles.
3. Peste 2 adaugi 1 din congelator putin cate putin si amesteci folosind mixerul . Orneaza cu felii de lamaie si frunze de menta. Ar trebui sa iasa ca-n imagine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Luisa, multzam de reteta! De abia astept sa vad rezultatele de la serbetul de ciocolata ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

si iata ce a iesit ... e prima data cand incerc sa fac fondant sau sa lucrez cu el, trandafirul cam stangaci l-am facut din ciocolata alba cu miere si colorant rosu - incepe sa-mi placa

www.supereva.ro/info.asp?id=850" target="_blank">Super Eva - Carte inteligenta de bucate - Jurnal de sarcina - Despre dragoste - Nume de Copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

Buna. Acum am vazut subiectul, pana acum nu intram in sectiunea aceasta.
cred ca as incerca si eu sa fac niste ornamente.
in unul din link-urile date , unde explica cineva cum face trandafirasii din fondant, era si o poza cu o chestie cu doua roticele de metal, putin suprapuse, la ce foloseste?

Mergi la inceput