Silver Linings Playbook

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
De asta am zis ca ce confuzant trebuie sa fi fost pentru el, un bipolar pe medicatie, sa incerce sa se incadreze in normalul definit de "nebunii" din jurul lui.



Bine punctat! Si chiar am simtit confuzia lui, parca erau momente in care mintal facea un pas inapoi ca sa poata sa priceapa ce se intampla in jurul lui.

Tiffany... greu de zis cat era pur si simplu grief si cat era conditie pre-existenta.
Din ce am citit pe net, in carte personajul Tiffany era descris ca "a goth chick". Jennifer Lawrence spunea despre Tiffany: "I didn't ever feel like Tiffany had a condition. I felt like Tiffany did something and made no apologies," Lawrence told Setoodeh. "She's like, "Yeah, I f---ed everyone in my office. I was mourning the death of my husband."

(Sursa: http://voices.yahoo.com/jennifer-lawrence-holds-nothing-back-silver-linings-11894489.html)

In orice caz, actrita m-a surprins intr-un mod foarte placut, sunt curioasa ce sanse are la Oscar. Din partea mea l-ar merita, insa depinde cine mai e in competitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui columbiana


Roxana, cine a scris cartea? ma gindesc ca ar fi mai bine s-o citesc inaintea filmului.


Matthew Quick il cheama. cica prima scriere.

ce sa zic? m-a atras detasarea in care este scrisa cartea, desi la persoana 1. asta, am mai zis, mi se pare o maniera exceptionala. adica sugereaza asa bine..... detasarea personajului de sine insusi. bipolaritatea. ne-implicarea in propria viata, sau trairea ei in superficialitate si doar pentru atingerea scopului impus, care bineinteles ca e o himera.

alergarea e cea care il defineste pe Pat. si in carte se pune accent pe ea la maxim. mi se pare ok ca e accentuata in film.

scena de care zici tu Donia de Halloween nu exista in carte...

bufleo, eu cred ca TU vroiai altceva de la film.

incep sa cred ca e tare bine ca am citit mai intai cartea. cine o doreste sa zica (nu o am decat in engleza).

tot editez, scuze daca ametesc pe cineva:

si cartea e scrisa in ritm foarte alert. tot prin detasarea mentionata de mine la inceput. de aceea am zis ca alergarea (fuga - de el, de parinti, de altii) il caracterizeaza pe Pat. mie si alegerea numelui de familie mi se pare super. Peoples... la plural, da?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


Roxana, mersi! ai cumva in format electronic cartea?

buflea, am inteles acum. un se merita in loc de merita schimba tot sensul acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
De aia spuneam ca nu exista blandete in filmul asta, nu se explica boala, doar se pun pe pelicula efectele ei ...


E film artistic nu e documentar sa explice boala.
Actorul principal a punctat foarte bine asta.

"Cooper said he researched his role by watching a number of documentaries and interviews with people who suffer from bipolar disorder. However, he found what really helped him was looking at what specific problems the character of Pat had. This is what makes Cooper's performance so good because he is not simply out to play your average bipolar patient but instead an individual with problems that are not necessarily like everyone else's. Cooper told Chaney that "bipolar is like snowflakes - no two are the same. It's not like there's a general thing where, oh, I'm going to play bipolar now."
(http://voices.yahoo.com/bradley-cooper-shows-his-range-silver-linings-playbook-11891701.html?cat=72)

Eu cred ca ideea fimului a fost de a se vorbi despre acesti oameni si familile lor, de a-i umaniza, de a-i face pe ceilalti sa isi puna intrebari.
Atat autorul cartii cat si directorul filmului au trait experienta pe care o traiesc persoanele cu mental health si familiile lor.
http://www.usatoday.com/story/news/nation/2013/02/08/silver-lining-playbook-mental-illness/1891065/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui columbiana


Roxana, mersi! ai cumva in format electronic cartea?



yes dear ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

L-am vazut si eu aseara, dupa ce am citit pe sarite subiectul (adica am sarit cat am putut peste spoilers). Ce pot sa zic? WOW.

Un film bun! De cand n-am mai vazut un film bun... un film realist, fara clisee! Ma si mir ca e nominalizat la atatea oscaruri. Desigur, finalul e un pic nerealist, dar il iert pentru ca m-ar fi facut tare frustrata altceva. E un film, pana la urma!

Ca sa nu mai zic ca mie mi s-a parut si romantic si au avut multa chimie intre ei (si au jucat extraordinar... neasteptat de bine; recunosc ca nu-i consideram actori buni, ci mai degraba niste pretty faces. Bravo lor!)

De restul cast-ului ce sa zic, toti au fost la locul lor, singura tristete ca sa zic asa este ca e prima data cand imi dau seama ca Robert De Niro e batran.

As mai avea de comentat dar trebuie sa plec acum.. cand revin, mai zic.

Merci Buflea de recomandare .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ha, ha, ha ... Cu placere desi, dupa cum reiese din subiect, pe mine nu m-a zdruncinat.
In fine, nu pot spune ca nu mi-a placut, dar vorba Roxanei, cred ca ma asteptam la altceva ...am senzatia ca o sa-l uit repede.

Si oricum sunt 100% ca nu ia Oscarul ... Poate tipa sa ia pentru interpretare, dar filmul sigur pierde in fata lui Argo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ai avut perfecta dreptate cu Jennifer Lawrence, ai vazut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Maiii ... nu ma laud, dar daca pariam la Oscaruruile astea ajungeam si eu bogata ...

In afara de rolul secundar masculin, i-am ghicit pe toti aia mai importanti : rol secundar feminin, rol principal feminin, rol principal masculin, film de animatie si best picture.

A mai vazut cineva Oscarurile ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Da, m-am uitat si eu la Oscaruri. Asa m-am bucurat ca a castigat Jennifer! N-am vazut celelalte filme ca sa pot s-o compar cu alte actrite in rol principal, dar ea cu siguranta merita sa fie recunoscuta. Good job!

Mergi la inceput