MONTIGNAC (184)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cge spune:

'neata,

Aici sunt, va citesc din umbra.

M-am apucat sa citesc din nou cartile lui Monti ca vreau sa ma mobilizez. Sunt si eu in cursa pana la Pastele ortodox, tot cu vreo 3-4kg.

We asta am gatit mai simplist, mai mult ptr ceilalti din casa.
Monti am facut orez integral, friptura de porc si mai am carne fiarta de pui.

Friptura de porc am mancat cu muraturi. Cu carnea de pui, cred ca o sa fac o salata cu varza si maioneza.

Andanii, buna ideea cu sufleul de spanac. Dar daca il fac, cred ca o sa il mananc numai eu.

O sapt. buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

Revin cu meniul:
MD: (pe la 11)o felie de paine vitastar
P: supa chioara de curcan (fara carne, doar zeama) si snitel de pui (din pacate clasic, cu faina) cu salata de varza.
G: doua pere si ptr mai tarziu am niste radacina de telina la mine
C: o minola, sper ca atat

Andanii, vreau sa fac si eu sufle de spanac. Cat l-ai tinut la cuptor?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

hai ca m-am interesat de napii astia..arata mai mult ca o gulie decat ca un cartof( http://en.wikipedia.org/wiki/Swede_(vegetable) pentru cine e interesat)...si sincer nici nu au gust de cartofi..is de origine suedezi..

cat despre preparare citesc ca si frunzele is comestibile..dar andani cred ca daca tot ii ai ar iesi de minune la cuptor preparati ca si cartofii taranesti

si am verificat...au Ig-ul 35 cruzi si 85 gatiti(dar cu steluta ca morcovul si telina..ca is din aceeasi familie)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Roxanaz, se poate sa ramai fara tarate? Eu cumpar taratele de la un magazin de furaje Le cern ca sunt cam mari dar sunt mult, mult mai ieftine decat la plafar.

Lorelei, nu stiu ce IG au semintele de chia dar nu cred ca au peste 35.

Dana, sanatate sa iti treaca raceala

Brandusiko, la noi au pret dublu decat in Anglia deci nu te plange Sa ne spui ce gust au napii. Mie imi aduc aminte de napii cu care ai mei faceau mancare pt porci pe vremea lui Ceasca. Nu stiu daca e vorba de aceiasi napi ca la noi nu am mai vazut.

Meniu azi:
MD: mozarela light, cateva felii de prosciuto
P: ciorba de fasole boabe
C: bouef bourguinon

Pe maine fac budinca de conopida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Buna fetelor, primiti si o incepatoare in ale Montignacului?

De cateva saptamani tot dau tarcoale subiectului, iar saptamana trecuta m-am apucat de-am studiat cartile, si incepand de azi sunt la dieta . Momentan am 68.5 kg, si tare as vrea sa slabesc macar 10. Dar cum am trecut un pic peste 35 de ani, nu stiu cat de usor imi va fi..

M-as inscrie totusi un concurs cu un target de -5kg pana la pastele ortodox (am inteles ca-i prin mai, nu?). Asta ar insemna cam 2.5 kg/luna, rezonabil pt mine, tinand cont ca vin dupa o perioada plina de pizza si prajituri.

Dar am mare nevoie de ajutorul vostru, as vrea ca primele 2 luni sa tin cat mai strict, si .. cum inca sunt la inceput, e posibil sa mai gresesc combinatiile permise.

Azi am mancat/ mananc:
MD:
- un mar
- cafea cu lapte (mare)
P: mozarela cu rosii si 5 masline
C: mancare de mazare cu carnati de casa - amestec porc si vita (nu au faina/carne/cartofi adaugati, dar carnea de porc e un picut mai grasa)

Pentru maine am in plan:
MD: 1 fruct (mar sau portocala) + 2/3 felii paine integrala cu gem fara zahar (am un gem de coacaze cu fructoza si unul de capsuni cu aspartam). Sper ca sunt permise, din cate am inteles
P: mazare cu carnati de casa
C: friptura de porc (o pun din seara asta la marinat) cu salata verde, ridichi, ceapa verde
(evetual, daca am timp intre P si C un fruct, conform regulilor).

Din cate am inteles se recomanda max 3 cine glucidice pe saptamana, e adevarat?
O alta nelamurire o am cu painea: momentan consum o paine proteica de la Hofer (Aldi), care are (la 100g) 19.7g proteine, 14 g glucide (din care 9.4g fibre) si 11.2 grasini nesaturate. E dintr-un amestec de faina integrala cu tarate de grau, secara si soia, plus seminte de floarea soarelui, in si susan. Mi-e teama totusi ca din cauza continutului mare in grasimi nesaturate (date de seminte) sa nu fie totusi interzisa... aveti vreo idee? Ca nu-s mare bucatar, si paine in casa chiar nu stiu sa fac .

Sper ca n-am exagerat cu mesajul asta kilometric :),

Spor tuturor!

(edit) datele mele: 1.65 cm, 68.5 kg, am inceput de azi, 25.02.2013, tinta mea finala ar fi 55.5 kg, deci -13, dar pentru inceput m-as multumi sa scad sub 60

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

carmon bine ai venit si slabire usoara

puisoaro is buni la gust..cel putin in supa au un gust bun..si cred ca o sa cumpar in vichend sa-mi fac piure din ei..ca dupa mine inlocuiesc cu fff mare succes cartofii..spre deosebire de telina napii astia nu au gustul asa de proeminent deci atat timp cat au ig-ul 35 cred ca is ok...si aia cu 85* cand is gatiti cred ca nu au nimic daca is consumati mai rar langa proteine..ce spui??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Carmon, bine ai venit si succes la dat jos kg Meniul pare ok doar ca nu stiu daca mozzarela e chiar conforma. Monti zicea de branzeturi cat mai scurse si mai uscate. Si eu ma fac vinovata de mancat mozzarela Poate intreb pe site-ul oficial sa ne lamurin odata pt totdeauna.

Brandusiko, eu as face un piure de mazare. Sau o garnitura de fasole verde. Nu merita sa te risti, zic eu



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

uof mey puisoaro cum me dai tu peste cap planurile...morcovu fiert nu e monti?ca napu asta are acelasi comportament

oricum ce sa mai spun...ca m-am porcit cand am ajuns acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Noi mancam seminte de chia aproape zilnic,cel mai des in iaurt, dar mai pun si in lapte de migdale. Sunt satioase, tin de foame.
Meniul de azi
- pomelo
- ananas
- cuscus cu legume
- mozzarella, gulie
- salata de vinete, rosii chery

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Buna,

Carmon, bine ai venit! In ce priveste painea, instinctiv as zice ca nu e ok, insa nu stiu sa spun exact. Sper ca se pricepe altcineva mai bine sa iti spuna!

Felicitari fetelor care au slabit.
Andanii, nu cred ca ai pus in mod real kg, sigur de la stare in care te afli, in general spus. Peste o saptamana va fi totul mai bine!

Meniurile de sambata si duminica nu le mai stiu decat pe sarite, nu are rost sa le scriu. Insa in mare erau ok...

Azi:
MD: felii cascaval (nu am reusit mai mult, am avut o alta zi stresanta, cu masina dusa la reparat etc)
P: cas cu destul de mut zar (nu am de altul, mananc ce este pe aici :) ) cu rosii uscate, felii prosciuto si ulei de bostan
G: mar
C: un fel de dip cu iaurt si smantana si peste cu ardei si rosii, in plus niste felii sunca
[red]o bcata de prajitura de casa 2 x 3 cm, facut ptr prima oara si super gustos, a fost musai sa gust [red]

Partea buna: am scazut la 65,4 kg.

O zi faina pentru maine!

Mergi la inceput