De la ce varsta singuri la baie?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Eu o las singura de pe la 3 ani si jumatate. Avem covor antiderapant in cada, la fel si langa cada (dar nu iese singura fiindca i se face frig si nu-i place), apa e cam pana pe la jumatatea cazii. Am inceput cu cate jumatate de minut cat puneam/scoteam biberonul de la incalzit, acum o las si cate 5-10 minute singura cat eu pregatesc pijamalele, patul, laptele. O gasesc de cele mai multe ori deja spalata (pe corp). Si a mea e vorbareata, daca e liniste verific ce se petrece...

N-am probleme cu scufundarile fiindca nu o atrag, nu-i place sa-i ajunga apa pe fata sau in urechi. Cand era mai micuta chiar ii puneam aripioarele gonflabile sus la manute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

M-a bufnit rasul - off topic...

Mi-am inchipuit cum ar arata dragii de ei in cada cu jucarioare de plastic vorbind singuri cu personaje imaginare. Dragii de ei....

Sa va creasca la toti mari,frumosi si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Nu vad de ce as lasa-o singura in cada cu apa.Chiar daca sunt covoare antiderapante,poate sa se ridice,sa se loveasca,sa bage capul in apa....a mea inoata in cada si se prinde de nas si baga capul in apa,ca asa face la bazin,la inot.Dar e periculos fara supraveghere,si nu am alte treburi mai importante de facut decat sa ma uit la ea s-o supraveghez.Orice poate astepta.Plus ca poate da drumul la dus si apa poate fi clocotita,neavand inca dexteritatea de a potrivi apa.

Altfel se distreaza de minune cu 5 ratuste,doua broaste si o cana mare.Si cu mine stropita de apa...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missdarcey spune:

Da ,eumada , in primul rand este pericolul de inec dar nici pericolul de ardere nu trebuie neglijat. Eu inainte sa o las singura in baie pa asta am insistat mai mult,sa nu deschida vreun robinet.Multi copii au suferit arsuri la baie. Am mai insistat sa stea cu picioarele pozitionate spre robinet ,nu cu capul ,se poate ridica brusc si lovi. o alta regula ,sa raspunda cand o intreb ce face .Nu i-am cerut sa vorbeasca sau sa cante in permanenta , e stresant.Si oricum eu sunt in permanenta pe langa chiar daca mai fac un pat sau altceva ,dar mereu prin preajma.

Nu am raspuns si nu vorbesc niciodata la telefon cand e ea la baie.
Daca ai un bebe si vrei sa-i dai laptic poti sa duci un scaun la baie si rezolvati problema . E cam mult sa stea cealalta fetita nesupravegheata cat iti hranesti bebele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Si eu am lasat-o singurica in cada de pe la 3,5 ani. La inceput stateam in usa camerei in picioare si tot bagam capul pe usa baii (imi era frica rau), apoi mi-am facut curaj si am lasat-o mai mult fara sa ma uit la ea, dar o auzeam mereu vorbind si la cateva minute o mai intrebam "esti bine?" (de multe ori imi raspundea "nu sunt bine deloc!" - era suparata pe mine ca nu o lasasem la desene sau ca urma sa se culce).
Acum imi spune ea sa nu stau acolo ca vrea sa se joace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

2 ani, usa deschisa, perioade scurte, verificari frecvente. mai precis, cat ii incalzesc niste lapte, pregatesc prosop, pijama, etc.

-------------------------------------
De cate ori deschid fereastra...


da, si la noi la fel
acuma, la 3,5 ani o las singura pe perioade mai lungi, tot cu usa deschisa
fiica-mea chiar face si scufundari (dar numai atunci cind trebuie sa se spele pe cap, ca are par foarte lungi si dureaza mult uscatul cu foenul); dar ea face scufundari de la 6 luni, asa ca acum la 3,5 ani e profesionista si chiar nu-mi fac probleme cind e singura


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

eu cred ca am inceput sa-l las singur in baie de pe la 6 ani...si din 3-5 min il verificam...
chiar si acum la 9 ani, las usa intredeschisa si in mod constant il intreb cum este...iar apa in cada e doar 3/4.

al meu e cu scufundarile, ii place sa-si tzina respiratiza si mi-e frica ca se baga cu capul sub robinet si cind se ridica da cu capul de el...

cand era mic imi luam o carte si citeam cat timp se balacea el...chiar si 30 min-1 ora...ori imi faceam unghiile, ori ma pensam...dar eram cu el in baie, fara exceptie.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Nu stiu exact de la ce virsta, dupa 2 ani, cred. Cu crocsi in picioare, usa larg deschisa si eu in apropiere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Multumesc de raspunsuri!

La noi nu e problema cu apa prea fierbinte, pt. ca baia e ultima in circuit si niciodata nu vine fierbinte oparita, e calda, potrivita dar nu fierbinte. Oricum Miruna nu suporta apa prea calda, seamana cu taica-so, daca ar fi dupa ea ar face baie in apa rece . Ea nu da drumul la apa deloc. Intra in vana dupa ce se umple, e potrivita cum ii place si nu are motiv sa umble.

Cat despre lapticul celei mici, pai in maxim 5 minute il rade tot, ca e mancacioasa, apoi o pun direct in pat, pupic, stins lumina si gata. Ea adoarme foarte usor singura.

oricum, mi-ati mai luat o piatra de pe inima, ca nu procedez chiar gresit si ca suntem in "parametri" ca sa zic asa!


Dia,cu Miruna povestitoarea (15.07.2008) si Sofia exploratoarea (21.11.2011)

Mergi la inceput