Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Legat de vaccinuri...am auzit de curand de vaccinul pneumococic, care se face pentru prevenirea mai multor afectiuni grave cum ar fi otita, pneumonioa, meningita. Cica la noi in tara nu se face gratuit de la stat ca in tarile civilizate, voi l-ati facut sau aveti de gand sa-l faceti? Am inteles ca trebuie sa-l cumparam noi pretul fiind in jur de 200-300 lei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu l-am facut. Costa in jur de 300 lei si trebuie facut de 4 ori. Primul l-am dat la 2 luni, al doilea la 4, urmeaza la 6 si la 9 luni. Costa 300 lei unul nu toate 4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Buna si de la noi..

retinusem niste chestii.Nu mai stiu cine si cum

Legat de Cerazette - eu am luat la David. Am luat fara menstruatie si fara nimic si le-am inceput de cand le-am cumparat.Cred ca tocmai asta e 'poanta' - ca fiind 'dedicat'femeilor care alapteaza (si care de obicei nu prea au menstruatie, sau nu menstruatie regulata), se ia cand e sa fie (nelegat de prezenta menstruatiei).
Nu stiu daca de la Cerazette sau pur si simplu, dar eu in perioada aia am avut libio 0 asa ca le luam degeaba si le-am oprit dupa vreo 3-4 luni.


Legat de scaunelele de masa - eu nu stiu despre ce pufuri vorbiti voi.Al nostru e cu o musama pe el. Pare pufos de la distanta, dar e o musama (in fine, spatar cu niste chestii moi prin el dar acoperit cu musama- o dau jos si o spal in cada).

M-am nimerit acum pe discutia despre Prevenar. Noi am facut la David 3 doze - se calculeaza numarul de doze in functie de varsta la care se face. Sunt copii care fac doar o doza. David a facut 3 (asa a calculat doctorul tinand cont de faptul ca el urma sa intre in colectivitate la mai putn de doi ani).El a facut parca prima doza la 9 luni si urmatorele pana in 2 ani (trebuie sa verific daca vrea cineva sa stie musai).

Revin cand imi mai aduc aminte

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Aoleu...asa de mult?
Eu am semnat petitia pentru introducerea vaccinului. Daca doriti sa o faceti si voi aici este link-ul: http://www.petitieonline.com/spune_da_introducerii_vaccinului_pneumococic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_loca spune:

Multumesc de raspuns Oana.
Sunt putin contrariata ca nu mi-a spus medicul de familie de el. Ce alte vaccinuri mai trebuie facute si nu ne spune nimeni nimik de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina_loca

Multumesc de raspuns Oana.
Sunt putin contrariata ca nu mi-a spus medicul de familie de el. Ce alte vaccinuri mai trebuie facute si nu ne spune nimeni nimik de ele?

********************************************
Mamik super-fericita de papusica scumpa Irina Gabriela (09.09.2012).


Pai....sunt doctori care merg doar pe schema ''de baza'' fara nimic suplimentar.Daca David intra mai tarziu in colectivitate (nu stiu totusi cat de tarziu), atunci faceam Prevenar si noi mai tarziu si nu aflam de el..In rest nici lui nu i-am facut Varilrix sau Rotarix sau alte chestii de aseta aditionale.
Nu e bine nici sa nu le facem, dar si prea multe strica

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3813

Peste doi ani (adica intre 12 luni si 23 de luni) se fac doua doze si peste 2 ani (intre 2 ani si 5) se face doar o doza.
Deci probabil ca nu s-a grabit doctorul ca nu a considerat ca e cazul

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

andreea trimite-mi pe pm adresa ta de mail ca sa-ti pot trimite formularele si adresa de mail unde sa le trimiti completate, direct mamei lui yanis..
oli scuze ca ma repet, ai luat more milk plus direct de pe motherlove, nu?
o seara faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

CORINUKA - si eu am luat direct de la ei (mother love). A doua zi de la comanda on line mi-a venit curierul acasa cu ele. Sunt f seriosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Fetelor,mi/a facut febra :(

I/am pus comprese cu apa rece pe frunte,dezbracat la body si 19 grade in camera....i/a scazut acum.
Sper sa nu mai faca ca ma ia cu inima

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput