Stafilococ auriu - bebelus 3 luni

Stafilococ auriu - bebelus 3 luni | Autor: cristina2013

Link direct la acest mesaj

Buna ziua! In urma unui control la dermatologie (bebelusul meu de 3 luni avea iritatii urate la incheieturi dar si pe piept si burtica) am facut un exudat nazal. A aparut acest stafilococ auriu. Pe petele de pe piele am folosit Fucidin H si produsele de la Avene Trixera (emulsie de spalat si lapte de corp). Acum e mai bine desi mai apar zone foarte rosii la incheieturi.
Are si nasucul putin infundat si de aseara ochisorul drept ii lacrimeaza si avea secretie galbena dimineata cand s-a trezit.

Trebuie sa facem si alte investigatii? Cum ar trebui sa tratam?
Multumesc frumos!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Stiu ca este sectiunea medicilor dar raspund pana intra un medic.

Pt. ochisori trebuie sa recoltati si functie de antibiograma sa faceti tratamentul adecvat pt. bb(nu toate substantele din antibiograma se pot folosi la bb). Chiar daca stii ca este stafilococ trebuie sa te asiguri ca nu mai este si altceva acolo.
Se sterg ochii cu ser si tifon steril, se maseaza pt. eliberarea canalului lacrimal(4 ori/zi - rec. de la oftalmo) si se aplica substanta.

Pt. piele: la sfarsitul tratamentului trebuie sa mergi iarasi la dermato, daca problema persista. Trixera stiu ca este buna dar nu am folosit. Am avut recomandare pt. Exomega.

Pt. nas: daca este cazul, tratam. local. f-tie de antibiograma.

Medicii mi-au spus ca la un bb asa de mic se prefera rezolvare locala(daca se poate, difera de la caz la caz) si nu administrare interna(pe gurita) de antib.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina2013 spune:

Multumesc mult, Darria!

Mergi la inceput