Retete cu banane (multe si coapte)

Retete cu banane (multe si coapte) | Autor: scarmanus

Link direct la acest mesaj

Cumpar banane cu gandul ca doar-doar le mananca fiica-mea si intotdeauna ajung la gunoi. Ce retete aveti cu ele cand sunt in ultimul stadiu, prea coapte pentru a le manca dar nu stricate pentru a le arunca. O sa ziceti nu mai cumpara :)si asa imi propun de fiecare data, dar tot sfarsesc cu cateva banane in plasa. Asadar astept retelele voastre testate va rog, ca de pe internet am dat chix cu cateva. As vrea sa se poata folosi cat mai multe, imi place foarte mult aroma lor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns caress spune:

In afara de un shake facut cu lapte sau iaurt, pe care s-ar putea sa-l bea si copila cu mare placere, nu imi vine nimic in minte.
Mai poti sa le faci pasta si sa le ungi pe clatite,peste un strat de crema de ciocolata.

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

inghetata - ele contituie baza, mai intai congelate si apoi blenduite cu alte fructe pt diverse arome

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caress spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

inghetata - ele contituie baza, mai intai congelate si apoi blenduite cu alte fructe pt diverse arome

tablouri pentru copii


De ce trebuie mai intai congelate?Nu se pot blendui si proaspete?

...in a world filled with distrust,we must still dare to believe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex@Sara spune:

bananele se taie feliute,apoi se congeleaza ;-) Si se baga in maruntitorul acela cu cutit,nu in blenderul care face piureul fin ,si se pot adauga si fructe de padure sau capsuni,sau zmeura congelate si putina smantana lichida pt frisca...iese cea mai the best ever inghetata.Doar ca trebuie mancata ff repede ca se topeste.dar la noi cel putin nu apuca sa se topeasca
Sau mai poti face dulceata de banane...iese super super buna.O sa caut link-ul sa il pun .
sau muffinsi cu banane si iaurt-belea si astia .caut si pt astia link-urile si le pun

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

www.prin-casa.ro/?p=2696" target="_blank">Chec cu banane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara

bananele se taie feliute,apoi se congeleaza ;-) Si se baga in maruntitorul acela cu cutit,nu in blenderul care face piureul fin ,si se pot adauga si fructe de padure sau capsuni,sau zmeura congelate si putina smantana lichida pt frisca...iese cea mai the best ever inghetata.Doar ca trebuie mancata ff repede ca se topeste.dar la noi cel putin nu apuca sa se topeasca
Sau mai poti face dulceata de banane...iese super super buna.O sa caut link-ul sa il pun .
sau muffinsi cu banane si iaurt-belea si astia .caut si pt astia link-urile si le pun

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009
Desaga Mosului,plina de surprize,va asteapta cu mare drag ...


Perfect. Sarut mana!

Gata-i scandalul. Daria are rosu in gat... ce mi-am luat cand am zis ce vreau sa fac!!!
Nu-i bai! fac peste 2 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Dimineata poti face micul dejun ,o banaba frulata cu un pahar de lapte si cereale integrale.
Pizza cu banane si ananas si pinoli sau nuci .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Smantana obligatoriu lichida?I-as face Evei...da` ce fel de smantana e mai buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

scarmanus - cumperi banane din Cipru nu-i asa? Sunt asa de dulci si aromate. Eu am in gradina - s-au copt.
Cand ne vedem la o cafea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Ah, fetelor, ce de retete, mai dati cu neste coptaturi gen banane, lamaie si mac, am facut o reteta asemnanatoare de praji (a lui Jamie Oliver), dar nu trebuie decat o banana la ea.
Mirela, da, cumpar banane locale, esti norocoasa ca le ai in gradina, se vede ca stai in Paphos. Iesim la cafea cand vii in capitala, dar da-mi ceva timp ca de saptamana viitoare o sa fiu iar lauza

Mergi la inceput