Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 39

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Ploua,ploua,ploua
vreme de..betie?
Ploua,ploua,ploua
ce melancolie....

Mama ei de ploaie...e a treia zi de vreme mohorata,cu lapovita..o porcarie de vreme,deprimanta de-a binelea..urata vreme...ma scoate din papuci.Si fiica-mea vrea baloane cu bat....asta insemnand ca tre` sa caut prin oras...cah...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Eumada, ia-i tableta.
1. E cu touch screen si ii va fi mai usor decat sa manuie un mouse.
2. Se gasesc o gramda de jocuri educative si poate invata literele si cifrele, poate invata geografie dupa harti interactive si cate si mai cate.
3. Se gasesc carticele interactive pentru varsta ei.
4. Nu uita sa stie de la inceput ca la tableta are program.
5. Tableta sa vina la pchet cu joaca in aer liber.

Eu am pus-o pe fii-mea la PC putin inainte de 3 ani. Mi-a luat o saptamana sa o invat cu mouse-ul. Atata timp cat am pastrat un echilibru nu mi-a parut rau nicio clipa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Pareri si pareri,

Mie mi se pare cam mica de tableta / computer ...eu ca si Laura, as alerga-o numai pe la activitati. Inscrie-o in orice curs gasesti pentru varsta ei ... dans, patinaj, gimnastica, muzica ... nu stiu, cauta in oras toate cursurile si bag-o sa invete ceva organizat.

La computer o sa invete singura ... barbata-meu e computeristi si noi nu i-am invatat nimic legat de computer pe copii ...nici o problema, au invatat singuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Buflea..vreau sa zic ca manevreaza computerul mai bine ca tac`su`...inclin spre varianta Vivianei...oricum noi vara plecam in parc si stam pana seara....de fapt cum da caldura miscare....acum e mai greu...
Insa poate invata sa citeasca si sa scrie mai usor...

CE inca mica pentru sporturile de echipa...azi a luat o bulina neagra......da` a facut-o lata.A plecat de la masa spre sala de clasa singura.S-a racit educatoarea,era sa faca infarct.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

mada, tableta. puteti s-o luati si pe masina la drumuri lungi si eva poate s-o foloseasca daca nu doarme. sau in avion. wherever.

michelle, of course ca toti p'acilea vrem sa crestem copii responsabili, diferenta consta in cum o facem. doar ca tu ne povestesti cum o faci si noi ne gandim ca daca tot ne-ai povestit, poate te intereseaza parearea noastra. ceea ce imi dau seama ca e gresit, tu imparti cu noi povestile tale, atata tot, ca in rest pari destul de convinsa de metodele tale, asa ca interventia mea a fost cam inoportuna.

da' nu pot sa ma abtin sa nu remarc ca ai un copil deosebit si e asa fiindca e in firea lui, si ar merita mai multa apreciere decat pedeapsa si inflexibilitate. asa se vede de la distanta mea si tin sa-ti dau feedback-ul asta in semn de apreciere pt pruncul tau.

roxana, pai voi sunteti rockeri rau! cool!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

hallo pinguinilor

mada, sincer eu nu as lua tableta sau laptop la copil. o sa fie timp destul ptr laptop sau tableta, mai incolo cand va creste.
dar tu faci cum consideri.

michelle, greu aspectul asta cu pedeapsa....

apropo de pedeapsa. a intrebat astazi judecatorul pe copil daca a primit pedeapsa de la parinti.
asa zisul proces s-a desfasurat intr-o sala cu usile inchise. a fost judecatorul , un grefier, psiholoaga de vineri, copilul si prietenul lui, sotul meu, mama prietenului dar a ramas afara ptr ca asa a vrut baiatul ei. judecatorul ia intrebat pe fiecare cum a fost, au povestit pe rand. apoi au discutat despre reactiile parintilor, despre cum s-au simtit ei... in fine, discutia cam ca si vineri la psiholog. dupa a vorbit si psiholoaga despre familia noastra, concluziile ei in urma discutiei de vineri. apoi despre familia lui Christian.
in paranteza spus, conteaza ce se spune despre familie, judecatorul tine cont. concluzia judecatorului, a fost o prostie fapta lor, facuta sub impulsul momentului. feciorul a primit drept pedeapsa 30 de ore in folosul comunitatii, iar prietenul lui 60.
la urma a fost intrebat si V. daca vrea sa spuna ceva. a accentuat ce a spus si baiatul ca am avut intense discutii cu ei, ca nu crede in pedepse gen luat telefon sau fara PC cateva zile, sau fara bani de buzunar, a mentionat ca () copii au fost profund afectati in constiinta de ceea ce s-a intamplat. judecatorul a mai intrebat daca au inteles bine tot ce sa discutat, daca sunt de acord cu hotararea luata (in sensul ca nu vor face recurs) .

am venit acasa cu totii si in timp ce luam pranzul am avut o discutie foarte buna cu copii. amandoi au spus ca sunt de acord cu pedeapsa primita. Luiza chiar s-a oferit sa preia si ea o parte din pedeapsa. ce dragut din partea ei. ieri isi scoteau ochii ptr nimikuri si astazi .....


legat de pedepse, ai mei nu ne-au pedepsit. nu tin minte defapt sa ne fi pedepsit. nu stiu cum faceau... ca si noi am facut destule tampenii la randul nostru. nu vreau sa spun ca pedepsele sunt rele sau il inraiesc pe copil. cred ca sunt folositoare daca sunt aplicate cu multa dragoste si intelepciune. dar eu nu le-am aplicat cu copii mei. V. imi spunea mai devreme 'cum mai frate sa-i iau telefonul personal al copilului, este lucrul lui pana la urma'.
dar fiecare face cum crede mai bine si stie ce se poate face ptr propriul copil.


am trecut si pe la medic astazi, cica am o eczema in ureche. mi-a dat o crema....
roxana, febra a tinut cateva ore apoi brusc a incetat. gatul e ok, totusi ieri am trimis-o la medic ptr control.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

kari, foarte interesanta experienta asta pentru copii. Un lucru care nu s-a terminat prost, dar care le da ceva de furca, adica ii incarca cu responsabilitate. Cred ca multi tineri inteleg si isi revin dupa o experienta ca asta.
De fapt, ce fac ei in astea 30 de ore? Unde se prezinta? La primarie? Adica cine-i "seful"? Sau orice munca, la o societate care presteaza pentru comunitate, contorizata de administratorul firmei?

Fata mea mica behaie. Sau latra. Sau amandoua. De fapt tuseste, asa cum stiu copiii s-o faca: se culca bine si se scoala bolnavi. Nu-i (inca, probabil) chiar bolnava, dar tuseste cu pofta. Am dus-o la medicul de familie, nu-i nimic grav, ceva medicamente de fluidificare si antialergice. O sa-i treaca. Dupa doctor, am fost impreuna in piata de flori, sa-i luam mamei un cos frumusel. Ea l-a ales...era cu ochii ca un viezure dupa multimea de flori frumoase din piata.

Mada, nu-i lua nimic din alea doua Evei. Eu asa zic.
Daca totusi nu asculti sfaturile bune si faci dupa capul tau (), ia o tableta, e mai facila, si nu doar ca-i Eva mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

kari, foarte interesanta experienta asta pentru copii. Un lucru care nu s-a terminat prost, dar care le da ceva de furca, adica ii incarca cu responsabilitate. Cred ca multi tineri inteleg si isi revin dupa o experienta ca asta.
De fapt, ce fac ei in astea 30 de ore? Unde se prezinta? La primarie? Adica cine-i "seful"? Sau orice munca, la o societate care presteaza pentru comunitate, contorizata de administratorul firmei?


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


ja, ja gute frage. cum zice neamtul. orele in folosul comunitatii sunt supraveheate de Jugendamt. pot sa faca curatenie in magazine, sa mearga in casele de batrani si sa ajute acolo, in scolile ptr copii cu dizabilitati sa ajute si mai sunt cateva lucruri pe hartie. dar se va stabili abia cand va merge maine la Jugendamt.

sa nu ma spuneti, dar eu m-am bucurat ca a primit pedeapsa asta. in ciuda faptului ca, spuneam mai sus nu sunt ptr pedepse. insa in cazul lor e bine ca se intampla asa, ptr ca invata ca orice bravura se plateste. invata ca greselile de orice fel trebuie platite. si atunci se vor gandi de 5 ori cand le mai taie prin cap trasnai.

apreciez mult la nemti ca sunt corecti la punct si virgula. incalci legea, platesti. nu merge cu 'stiti... sa vedeti.... stati sa va explic....' abureli de-astea.

Rufus, la ce stadiu esti cu boabele. ti-au crescut deja aripile, sau...?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

kari, si mie imi place cum au procedat nemntii in cazul asta. era de perefrat sa nu fie cazul, dar daca tot a fost, mie mi se pare f corect abordat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Sara buna
Kari, mai ce buna treaba cu orele in folosul comunitatii, zau asa!!! Bine ar fi sa fie si aici asa.... S-ar responsabiliza lumea, s-ar descongestiona judecatoriile.... uf.

Mada, nici eu nu as lua doar ptr copila tableta sau laptop. Luati ptr voi daca va trebuie, iar ea sa aiba timpul ei, aplicatiile ei. Parerea mea;) Da' de ce ii dadu bulina neagra mai???? Doar ca a plecat din sala de mese?

Aqai, cam asa.... da mai mult batrani decat rai :)))

Gata, ma duc la Oscars, is in reluare la hbo ;)

Mergi la inceput