Jurnalele Pinguinilor

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Rufus, eu nu am inteles ... ce e cu istoria asta ? Da Ioana un examen la istorie care conteaza la bac ?
Si de ce conteaza numai nota de la bac, nu se mai da examen la facultate, se intra dupa nota de la bac ?

Eu sunt ingrijorata ... se pare ca de anul trecut s-au scumpit rau biletele de avion. Sunt in cautare de bilete pentru ai mei, pentru copiii, pentru barbat ... si pentru ca copiii pleaca in iulie, ma costa $1.400/copil biletul. Pentru barbat insa, care pleaca in August, ma costa $1.100 ... biletul alor mei costa insa $920.
Of ! Of ! Ce de bani ...

buflea,
cred ca tu ai prins scoala in ro cind inca se dadea examen de intrare la facultate nu? nu se mai dau examene de intrare, se intra pe baza mediei de la bac; cu cit este mai mare cu atit mai bine; nu stiu daca la toate si peste tot e asa totusi; eu am prins intratul la facultate cu media de bac si a fost bine ca nu m-am mai stresat cu invatatul pt examen de intrare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Buflea, se dau simulari pentru BAC din o parte de materie, asa cum erau partialele in facultate. E un instrument de verificare pentru elevi, sa se obisnuiasca cu examenul si sa se autoevalueze. In unele licee, profesorii trec nota in catalog, insa nu e regula (sau lege). Daca la BAc procentul de reusita a fost sub50%, la simularile astea procentul scade sub 30%, pentru ca multi considera ca mai au destul timp, asa ca nu s-au apucat de invatat. Pana in vara, mai sunt simulari.
Da, sunt facultati la care media de admitere este media de la BAC (adica asa a fost cel putin anul trecut). De exemplu psihologie, pedagogie, psiho-pedagogie, cu mai multe ramuri, din Universitatea Bucuresti. Astea le vizeaza Ioana. Dar sunt si altele (litere si stiintele comunicarii, acolo romana de la BAC conteaza doua treimi, celelalte probe o treime).
E bine? E rau? Nu stiu...pur si simplu asa e.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

mls, te inteleg ce spui, da' n-are a face cu seriozitatea sau cu prezenta :)

ci cu simplul fapt ca la unica sesiune live de pana acum ni s-au dat niste modele/ explicatii guidelines/ care au fost partial incomplete partial prost intelese de mine din prima. nu zic ca si io is perfecta si proaspata ca primavara.

doar ca dintr-un cumul de... prima mea tema a iesit jale. si in majoritate fiindca nu am inteles cerintele, atat de parte de ce trebuie facut, cat si pe cum sa prezint ce am facut, ca sunt niste standarte f stricte si acolo.

daca as fi primit nota din timp, as fi avut sansa (pe care o am acum, tardiv) sa ma prind ce si pe unde n-am inteles si ce standarde nu am respectat si la urmatoarele teme faceam altfel. Numai ca nota am primit-o dupa ce am predat inca 3 teme...

deja la tema 2 am facut mai bine fiindca am primit mai mult training si mai multe instructiuni, trebuia facuta dupa ce am urmarit un video online care a fost mult mai relevant si la obiect decat ceea ce ni s-a spus la curs. totusi, si acolo stiu ca am busit un punct tot din neintelegere. in video spuneau ca lucram cu proiectii financiare pe 3 ani, in tema scria doar sa facem evaluarile pt decizie si sa prezentam proiectiile, fara nr de ani, asa ca am facut doar pt un an viitor. apoi m-au lamurit niste colege ca trebuia pe 3. in fine.

deci deja stiu ca si tema nr 2 e compromisa.

temele 3 si 4... eu cred ca am atins cam tot ce trebuia, dar dumnezeu stie acum.

cert e ca daca primeam dupa fiecare tema evaluarea inainte sa o submit pe urmatoarea, aveam sanse sa corectez si sa ma imbunatatesc. asa am sansa ca toate sa fie la fel de proaste. si buba e ca nu prea sunt obisnuita sa dau rateuri asa ca deocamdata totul e tragic rau.

anyway. o sa fac si cum zice buflea, dar aici lumea e f inflexibila cu zambetul pe buze, deci daca totusi ajung sa le fi busit pe toate, cred ca varianta va fi: ghinion o iei de la capat. cu bani si timp si tot.

sau poate am noroc si scap

anyway jumatatea imi spuse sa-mi revin si sa ma pastrez pentru inca 2 note sa fac nervous breakdown atunci, nu pentru fiecare in parte ca e cam mult pt el.:)

asa ca multumesc tare tuturor de ganduri, cumva o scot la capat si pe asta. mls, succes mult si tie, stiu cat iti e de greu si nu ai nici atat sprijin cat mai am eu. macar de bine de rau jumatea mea imi e alaturi cand mai prinde cate-un weekend in care nu munceste sau mai plimba copiii la activitati, mai e si mama lui care ii preia de la autobuz si stau acolo pana venim noi acasa ... tie iti doresc putere multa sa le duci pe toate pana iesi la liman. cineva ne riveste de sus si ne ajuta zic eu.


si lui vivi si nepoticii ei, sanatate multa multa si sa treaca cu bine peste operatie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Aquai, alo....fruntea sus,bre,ce nu ti-am zis?
Sunt convinsa ca va fi bine,macar la jumatate.Si tot va fi..daca ati avut curaj sa o luati de la capat singuri in alta tara,apoi poti face cam orice....

Rufus,cum fu?Nu ne spune daca nu vrei

Pot sa ma laud?Eva stie tot alfabetul,recunoaste literele si a format vreo cinci sase cuvinte singura....in sfarsit s-a concentrat si a facut o tema de 30 de minute...si i-a placut.

Nu am innebunit,nu?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Frate, ce de scoala....pai scrieti si pe la subiectul ala cu invatamantul in Romania, sa stie oamenii ce-i asteapta pe copii, daca ar deveni peste noapte invatamantul performant aici...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Sa ma inrosesc,Ruf? Sau te refereai la Aquai,nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

zici tu, ruf...

si in ro deja s-au introdus si se practica zeci de acreditari internationale, mai ales in unele domenii

asa ca vor nu vor, scolarii de azi vor avea de dat ochii cu ele si cu un standard mai greu daca vor vrea cariere in domeniile acelea. multinationalele cer te miri ce. dar si platesc scolarizarea, asa ca vii doar cu efortul propriu.

copiii mei rad inca de mine cand ne numaram anii de scoala. si am un feeling ca nu-s ultimii :)si in comparatie cu altii, eu am facut putini ani inca.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

eumada, eu zic ca e bine ca lucrezi cu copila acasa. ce si cum lucrezi, e alegerea fiecaruia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Da, Mada, la Aqay si la msl ma refeream. Despre Eva zic si io ce-mi ziceai tu dimineata: lasa frate copila, n-o stresa...
Ce sa zic de simulare? O sa vad nota. Nu e grozav de incantata, deja are pregatita si o scuza (un subiect din lucrare n-a fost predat inca la clasa la ei, dar avea programa de invatat, putea sa invete lejer).
Cum spuneam, eu vreau nota mica.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Aqai

mls, te inteleg ce spui, da' n-are a face cu seriozitatea sau cu prezenta :)

ci cu simplul fapt ca la unica sesiune live de pana acum ni s-au dat niste modele/ explicatii guidelines/ care au fost partial incomplete partial prost intelese de mine din prima. nu zic ca si io is perfecta si proaspata ca primavara.

doar ca dintr-un cumul de... prima mea tema a iesit jale. si in majoritate fiindca nu am inteles cerintele, atat de parte de ce trebuie facut, cat si pe cum sa prezint ce am facut, ca sunt niste standarte f stricte si acolo.

daca as fi primit nota din timp, as fi avut sansa (pe care o am acum, tardiv) sa ma prind ce si pe unde n-am inteles si ce standarde nu am respectat si la urmatoarele teme faceam altfel. Numai ca nota am primit-o dupa ce am predat inca 3 teme...

deja la tema 2 am facut mai bine fiindca am primit mai mult training si mai multe instructiuni, trebuia facuta dupa ce am urmarit un video online care a fost mult mai relevant si la obiect decat ceea ce ni s-a spus la curs. totusi, si acolo stiu ca am busit un punct tot din neintelegere. in video spuneau ca lucram cu proiectii financiare pe 3 ani, in tema scria doar sa facem evaluarile pt decizie si sa prezentam proiectiile, fara nr de ani, asa ca am facut doar pt un an viitor. apoi m-au lamurit niste colege ca trebuia pe 3. in fine.

deci deja stiu ca si tema nr 2 e compromisa.

temele 3 si 4... eu cred ca am atins cam tot ce trebuia, dar dumnezeu stie acum.

cert e ca daca primeam dupa fiecare tema evaluarea inainte sa o submit pe urmatoarea, aveam sanse sa corectez si sa ma imbunatatesc. asa am sansa ca toate sa fie la fel de proaste. si buba e ca nu prea sunt obisnuita sa dau rateuri asa ca deocamdata totul e tragic rau.

anyway. o sa fac si cum zice buflea, dar aici lumea e f inflexibila cu zambetul pe buze, deci daca totusi ajung sa le fi busit pe toate, cred ca varianta va fi: ghinion o iei de la capat. cu bani si timp si tot.

sau poate am noroc si scap

anyway jumatatea imi spuse sa-mi revin si sa ma pastrez pentru inca 2 note sa fac nervous breakdown atunci, nu pentru fiecare in parte ca e cam mult pt el.:)

asa ca multumesc tare tuturor de ganduri, cumva o scot la capat si pe asta. mls, succes mult si tie, stiu cat iti e de greu si nu ai nici atat sprijin cat mai am eu. macar de bine de rau jumatea mea imi e alaturi cand mai prinde cate-un weekend in care nu munceste sau mai plimba copiii la activitati, mai e si mama lui care ii preia de la autobuz si stau acolo pana venim noi acasa ... tie iti doresc putere multa sa le duci pe toate pana iesi la liman. cineva ne riveste de sus si ne ajuta zic eu.


si lui vivi si nepoticii ei, sanatate multa multa si sa treaca cu bine peste operatie.



_

Aquai,
multumesc de incurajari!
cred ca depinde de colegiu, la asta la care merg eu prezenta e obligatorie dupa 2 absente te da afara tre sa duci dovada ca ai fost cu un picior in gorapa sa te ierte...

si eu m-am prins ca si tine abia dupa vreo 2 sedinte cum procedeaza astia aici; deci pt clasa de fizica, majoritatea au studiat acasa nu stiu prin ce metode, poate carti/explicatii on line stiu eu, si de abia dupa ce au avut idee/habar/stiinta despre subiect s-au inscris la curs, si nici nu fac de 10 lucrarile...deci...eu care n-am facut fizica habar-nam de nimic, iti dai seama cum am picat intre ei ca musca-n lapte;din pacate colegii nu sint foarte amabili sa iti sara in ajutor, nu stiu daca din cauza ca e diferenta de virsta intre mine si ei, sint eu proasta rau, sau asa e societatea aici competitiva si nu se ajuta...in ro la facultate colegii m-au ajutat f mult la partea de matematica;profesorul tot asa nu se explica in amanunt, este foarte frugal/superficial si daca n-am inteles treaba noastra sau du-te la tutoring...poate asa e sistemul

Mergi la inceput