Calendarul gradinarului vesel (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Citat:
citat din mesajul lui georgipuia

Eu am vazut magnolie la cineva in curte... pozitionata de un peisagist... in principiu acolo avea loc minim 4/4, dar era tunsa si cu aspect de lumanare... lasata sa creasca in inaltime, dar nu si in latime... Daca o poti conduce din tuns e ok, parerea mea. Nici eu nu o las pe a mea sa sa lateasca prea tare.


Am gresit... vroiam sa spun MAXIM 4/4 Eu am mai pus niste bulbi in curte: crini (a zis mama, dar eu nu stiu despre ce fel de crini o fi vorba) si lalele.. si cam atat...

Fetele ce site imi recomandati si mie pt foto?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

buna ziua

intrebare, am pus in toamna crizanteme, exista vreo sansa sa se prinda si sa apara din nou?? momentan sunt niste tufe uscate la fel am mai pus cativa bulbi de flori (cum am primit flori in ghiveci).
cand trebuiesc plantati bulbii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelk1978 spune:

BB yasmi,
Stai linistita, crizantemele isi vor reveni. La fel sunt si ale mele, le am de ani buni.Iarna zici ca mor, dar cum incepe gradina sa inverzeasca...hop si ele Si toamna tarziu sunt o frumusete...
Bulbi...de care? Lalele, zambilele,narcisele se pun in general toamna(septembrie-noiembrie), sau primavara devreme, daca este clima blanda si pamantul nu este inghetat. Eu intotdeauna am preferat plantarea de toamna pentru bulboasele de primavara.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

mihaela multumesc pt raspuns. deci in curad vor inverzi, nu??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

florile mele-s sub zapada
inflorise deja o narcisa si o zambila...nu stiu ce o sa scape, n-am acoperit nimic

magnolia se preteaza ca arbore dar poate fi taiata si dirijata si ca un arbust, este o planta de soare, eu am plantat 3 specii f. aproape una de alta, in perioade diferite (cu toate ca era cu risc, planta are dezvoltate radacinile la suprafata) si nu am o latime mai mare de 2 metri la gradinita, dar o sa le dirijez prin taieri sa se armonizeze, deocamdata sunt micute.

si eu astept sugestii pt. site - poze

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Simona poti incerca picasa (google) sau flickr (yahoo). eu am pe picasa pozele dar au schimbat si ei multe se incarca pozele relativ incet dar merge.

se anunta zapada si la noi de maine. Azi avem ceata deasa si e frig rau. Blehhhh. Vreau primavara. Maine sunt acasa si sper sa-mi termin rasadurile de pus.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Buna fetelor!
Mi-au inflorit si mie brandusele, am galbene si albe, sunt superbe! Viorelele sunt pline de boboci,la fel si brebeneii! Nu-s ce se intampla cu micsunelele, nici frunze nu au ca lumea, nu mai zic de flori ca n-am vazut niciuna! Sper sa nu le fi pierdut pe toate!
Am mutat niste tufanici, s-a apucat al meu sot sa tunda via, dar sambata vine fina-miu sa indrepte ce-a stricat domnu
Saptamana asta am in plan sa pun ridichi, morcovi, ceapa, usturoi.
Ah, ce-mi place primavara!
Spor la gradinarit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Valentina, acum se taie via? am si eu o vitza si nu stiam ca trebuia s-o execut.
Care sunt brebeneii? eu am viorele inflorite, brandusele aproape s-au trecut.
Ce fel de micsunele ai Valentina? eu sunt inebunita dupa ele si desi am pastrat seminte de la o planta, am obtinut alte plante, dar nu prea au facut decat niste flori anemice, in nici un caz tija inalta si bogata si parfumata de la planta mama.
Eu ma bucur ca am gasit mugurasi pe toate clematitele :)
Vorba ta Valentina, "Ah, ce-mi place primavara!!!"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simina_kin spune:

Fetele, as si eu niste pliculete cu seminte de flori , pe care le vreau in ghivece/jardiniere, dar nu stiu cum sa le pun la incoltit.

Ma ajutati cu un sfat?


Edit: Am gasit
http://hobbygradina.ro/2010/03/17/rasaduri-de-legume-si-flori/
fericita de ranjita Maya Andreea ( oct-2009) si , Matei Alexandru (feb - 2013)




Povestea nasterii printesei cu ochi albastri

www.youtube.com/watch?v=EZMAyvih51Q" target="_blank">Ceva special pentru fata si sotul meu! VA IUBESC!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Hello la gradinaresele vesele!

Simina, depinde de flori. Unora le place sa germineze la luminca, deci nu trebuie acoperite cu pamant. In principiu instructiunile le gasesti pe plic. Daca sunt cu seminte mici, precum macul, trebuie udatate cu mare atentie caci atunci cand cresc, plantutele sunt subtiri si un jet de apa mai mare le poate strivi.
Gabriela, sunteti curajosi! Nu le-a fost frig baietilor la Hotelul de Gheata?

Ca sa nu ma repet: extrag din jurnalul meu de gradinaresa:
"9-10 martie
Am semanat: spanac, morcovi 2 soiuri, salata, ridichi, mazare
Flori: canne, seminte de floarea miresii, gura leului, dalii pe langa gard.
Am taiat putin pomii, le-am facut ligheane in jur. Am curatat trandafirii de uscaciuni, mai am pe lista capsunii.
Rasadurile din casa au cca 1 deget inaltime. Am mai pus a doua tura de rasasuri: vinete si rosii mari zemoase.

In gradina am inflorite narcise si 2 muscari, lalele sunt de o palma.

"


Mergi la inceput