Samburei si dovlecei de Sept-Oct 2013 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magdalogos spune:

Salut,
Mai primiti un dovleac de octombrie?

Sincer, nu credeam sa mai scriu vreodata pe aici - am deja 2 pici si al treilea nu prea era in planul nostru fizic, dar asta e, viata e plina de surprize.
Nu mi-e teama de bebe 3, dar imi e groaza de sarcina (am avut 2 sarcini de pomina, cu hematoame, hemoragiii, IR-uri crescute si tot felul de alte prostii). Sper de data asta sa fie o totala exceptie de la regula...
Deci, DPN 15 oct, UM 14.01.

Pe bebe - pe care il cheama Ciufulici, l-am vazut la eco, are 2 mm. Saptamana viitoare mergem sa vedem daca a crescut corespunzator.
Duminica faina.
Magda Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns modima spune:

Neata fetelor:) la pranz :p Felicitari daniela pt cei doi samburei. Mi se pare ft frumos dar si greu in acelasi timp. oricum doamne-doamne o sa iti dea si forta de 2 ori. Eu sunt bine astept cu nerabdare eco-ul de vineri sa vedem ce mai zice doctorita si poate imi da si mie verde la nebunele ca nu-s obisnuita fara :p Eu am intrat mai rar ca pe baietelul meu il chinuie caniniicare ne cresc si e cam cu scandal la noi :(
Duminica placuta sa aveti toate :*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Neata si eu tot asa la pranz. De fapt si micul dejun tot pe la pranz a fost ca barbatu meu e mai gravid ca mine, azi dim s-a trezit cu pofta de chiftele si a plecat ramburs la cumparaturi, ca n-aveam carne tocata in casa. Noroc ca odata cu carnea tocata a adus si baghete proaspete pt mofturile mele. Eu as manca paine cu unt tot timpul, daca n-ar tre sa gatesc pt ei cred ca nu mi-ar trebui altceva... No, si pana am facut chiftelele (ca eu le fac la cuptor si dureaza un pic mai mult), pana ne-am asezat la masa....am tras un brunch pe la 11.00 de nu stiu cand mai luam si pranzul.

Modima, daca vrei am pe undeva o schema homeopatica pt disconfortul eruptiei dentare. Cu Vizigotul n-am prea avut probleme la dintisori, sper sa fie si cu pitix la fel. Of, abia astept sa aflu ce am in burtica, toata lumea in jurul meu "simte" ca am fetita, de ma si enerveaza ca au toti premonitii pe burta mea....cand ar tre sa fiu lasata in pace sa am doar eu . Evident ca mie nu-mi pasa deloc deloc ce va fi, sanatos/sanatoasa sa fie, si de aia nici nu fac pronosticuri.

Elena, abia astept sa te vad cu masina de vorbit in brate, ce-o sa ne mai distram . La noi e fix din ciclul "ai grija ce-ti doresti", ca in tinerete, inainte sa ne casatorim, barbatu se plangea ca-s mutulaca. Na, ca i-a dat Dzeu sa se sature de vorbit.....Bine, ca si el e mare vorbitor, nu-i problema, are plodu cu cine semana.

Fi-miu, aseara, nainte sa adoarma a concluzionat: Mami, acu realizez ca omul are 3 vieti!!!
Adica una in burta, una printre oameni si una dupa moarte. Samburici e acu la prima, eu sunt la a doua si ..... muuuuulti altii sunt la a treia.

.... ca sa vezi ce-i trece prin cap...ce-o fi intorcand el pe toate partile aceasta mare noutate a vietii lui cu nasterea....

Ma-c sa-mi fac unghiile langa lectiile Vizigotului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Ce scump e vizigotul? Si mie-mi plac copiii vorbareti, dar am parte de asa ceva pentru ca si Alma vorbeste foarte mult si pune intrebari incuietoare.
Sunt curioasa cum va fi si cu gemenii acum. Sper sa fie de ambele sexe, mai ales ca stiu ca-s bivitelini, deci nu identici. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea. Deja mi se vede burtica si ma chiar miram cum de e asa mare la doar 2 luni (maine voi avea 9 saptamani). Pentru ca e sarcina gemelara se explica.


Daniela Veuger 8+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyce

Ce scump e vizigotul? Si mie-mi plac copiii vorbareti, dar am parte de asa ceva pentru ca si Alma vorbeste foarte mult si pune intrebari incuietoare.
Sunt curioasa cum va fi si cu gemenii acum. Sper sa fie de ambele sexe, mai ales ca stiu ca-s bivitelini, deci nu identici. Incerc sa ma obisnuiesc cu ideea. Deja mi se vede burtica si ma chiar miram cum de e asa mare la doar 2 luni (maine voi avea 9 saptamani). Pentru ca e sarcina gemelara se explica.


Daniela Veuger 8+ si Alma Bianca 21 octombrie 2004



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei


Buna dimineata, salutare tuturor burticilor, bun venit celor noi!

Daca tot nu am alti copii si lucrez de acasa, am avut timp berechet si am batut internetu'n lung si lat pe tema gemenilor.

Asa ca am o veste, Daniela! Faptul ca sunt bivitelini nu iti da niciun indiciu referitor la gemenasi. Ar trebui doar sa te bucure fiindca sunt evitate anumite riscuri care pot sa apara daca sunt univitelini (sa se loveasca mai usor, sa se incurce unul in cordonul celuilalt, sau si mai rau Doamne fereste sa apara fenomenul de conjunctie). Asa ca rasuflam usurate (si Chip si Dale ai mei sunt in saculeti diferiti).

Pentru a afla daca sunt fraternali sau identici mai e de asteptat pana se formeaza placenta/placentele. Daca sunt in saculeti diferiti si placente diferite sunt fraternali, pot avea sexe diferite, culori diferite ale ochilor sau parului si pot semana sau nu. Daca impart aceeasi placenta vor fi identici.

Sunt prezentate pe net si cateva exceptii de la regula asta, dar sunt rare. Chiar eu cunosc 2 gemene (fiicele coafezei mele) care acum au 12 ani, mici au semanat ca 2 picaturi, acum daca esti atent le poti diferentia... surpriza e ca fetitele au fost in placente diferite.

O saptamana excelenta tuturor!

Jo 11+

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns genny76 spune:

Laura_Lupu si ce faci dupa luna mai, stai acasa fara sa fi platita, cine te plateste in continuare, ti se va prelungi contractul de munca? eu am avut surpriza neplacuta sa aflu ca mi se termina contractul in 31 mai si angajatorul nu este obligat sa mi-l prelungeasca, asa ca voi avea o pauza mare de vreo 4 luni doar cu salarul sotului daca nu voi rezolva ceva urgent cu agentia de forta de munca de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgo spune:

Hello pe la pranz. Am un somn ...
Am tras o sperietura zdravana sambata dimineata, am aterizat direct la urgente. A sangerat colul din nou.
Din fericire don'soara e bine ( sau domnisorul ). Avem 142 batai/min si suntem in grafic.
In alta ordine de idei, eu m-am facut deja cat China. Nu ma mai incape nimic si tot ce-mi sta peste burta ma strange de mor. Eu iau Natalvit chiar de la inceputul sarcinii pentru ca ma stiu cu mii se carente si mananc foarte prost. Acum parca imi vine sa le las pentru ca ma indop fara masura.

Mi-e atat de somn ... pacat ca n-am o perna prin apropiere.


Mami de Matei Cazimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoyJoy spune:

Citat:
citat din mesajul lui virgo

Hello pe la pranz. Am un somn ...
Am tras o sperietura zdravana sambata dimineata, am aterizat direct la urgente. A sangerat colul din nou.
Din fericire don'soara e bine ( sau domnisorul ). Avem 142 batai/min si suntem in grafic.
In alta ordine de idei, eu m-am facut deja cat China. Nu ma mai incape nimic si tot ce-mi sta peste burta ma strange de mor. Eu iau Natalvit chiar de la inceputul sarcinii pentru ca ma stiu cu mii se carente si mananc foarte prost. Acum parca imi vine sa le las pentru ca ma indop fara masura.

Mi-e atat de somn ... pacat ca n-am o perna prin apropiere.


Mami de Matei Cazimir


Tare urat e cu sperieturile astea. Ma bucur ca sunteti bine amandoi. Vis-a-vis de aspectul poftei de mancare, nici nu stii cum e mai bine... eu asa m-am saturat de nodul in gat si de senzatia aproape permanenta de greata, incat va invidiez pe cele cu apetit sanatos.

Pup burtici !

Jo 11+

Never give up on a dream just because of the time it will take to accomplish it.
The time will pass anyway.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Neatza si de la mine!

Virgo, chiar ca ai avut parte de o sperietura!! Dar ce a zis doctorul, de ce ai sangerat? Iei tratament? Sper ca totul e bine acum..

Magda, bine ai venit! Sarcina usoara si bebe sanatos

Mina, daaaaa abia astept sa am masina de vorbit in brate, cu cat mai multa vorba cu atat mai bine

Ella, cum a fost weekendul?? Cum au reactionat ai tai la aflarea vestilor?

Si eu vreau sa dau vestea cea mare weekendul viitor, dar numai familiei deocamdata. Abia astept reactia socrilor. Ai mei mai au nepoti din partea surorii mele, dar pt socrii, care il au numai pe sotul meu, acesta va fi primul nepot/nepoata si stiu ca isi doresc asta enorm. De cand ne tot bat la cap

Pana atunci, abia astept sa vina Vineri sa ma duc iar la eco sa il vad pe bebe

O saptamana usoara si cat mai calduroasa va doresc!

8+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicopic spune:

Bine v-am gasit dragi burticute!

Ma alatur cu drag acestei odisei si sper sa petrecem momente minunate impreuna.
Va doresc sarcini usoare in continuare!



Nico, mami Larisa 15/09/10 7+

Mergi la inceput