Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Pe site-ul scolii la care merge fiica-mea au afisat ca anul acesta vor avea 4 clase pregatitoare si 4 de a I-a. Deci vor fi in total 8 clase aI-a.
Mie imi convine ca se formeaza clase suplimentare de aIa, asta inseamna ca nu se vor aglomera clasele deja existente dar ma intreb daca asta nu va crea o alta problema: parintii vor vedea ca anul acesta s-a putut face inscriere direct in clasa I si, in speranta ca la anul va fi la fel isi vor mai tine copiii acasa, nu-i vor inscrie la pregatitoare.


Nu cumva clasele I sunt actualele pregatitoare? Eu n-am auzit nicaieri sa se formeze clase I noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

174

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Pe site-ul scolii la care merge fiica-mea au afisat ca anul acesta vor avea 4 clase pregatitoare si 4 de a I-a. Deci vor fi in total 8 clase aI-a.
Mie imi convine ca se formeaza clase suplimentare de aIa, asta inseamna ca nu se vor aglomera clasele deja existente dar ma intreb daca asta nu va crea o alta problema: parintii vor vedea ca anul acesta s-a putut face inscriere direct in clasa I si, in speranta ca la anul va fi la fel isi vor mai tine copiii acasa, nu-i vor inscrie la pregatitoare.


Nu cumva clasele I sunt actualele pregatitoare? Eu n-am auzit nicaieri sa se formeze clase I noi.


Voi ce intelegeti de aici:
http://www.scoala174.ro/anunturi.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns poohy spune:

Nu stiu ca nu e clar deloc :)

Oricum, la scoala de care apartinem sunt numai 2 clasa pregatitoare si in rest cate 4 pe an, m-as mira sa ramana cu 2 clase 1 la anul... Sau cine stie. Cand am inceput eu scoala tot 2 eram (aceeasi scoala) :D Si dupa aia ne-am inmultit (s-a mutat alta scoala la noi) - pana la 4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu scrie ca se formeaza anul asta. Pot fi pregatitoarele de anul trecut. Si mie mi se pare exagerat ca intr-o singura scoala sa se formeze de noi 4 clase I, or mai fi stat copii acasa anul trecut, dar n-au stat chiar jumate din cei ce aveau varsta de pregatitoare.

Parerea mea este ca nu se va forma clasa I decat in conditii exceptionale, in rest copiii care au pierdut startul vor ateriza in clase deja formate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lorikay

Voi ce intelegeti de aici:
http://www.scoala174.ro/anunturi.html



Eu inteleg ca vor fi in total 4 clase I in anul scolar 2013-2014, nu ca vor fi 4 clase noi (de ex. dk sunt 3 pregatitoare anul asta, la anul vor fi 3 cls. I si inca 1 nou formata, total 4 cls. I). Cate sunt in prezent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Am sunat la scoala si m-am lamurit. Aveti dreptate, este vorba de cele 4 clase actuale de pregatitoare care vor deveni clasa I. Cam nasol, probabil vor ajunge sa fie 30 in clasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Au zis ei la televizor, la un moment dat, ca nu mai formeaza clase noi de a I-a ci completeaza la pregatitoarele deja formate cu copiii arondati care nu au fost prinsi in scoala pana acum. Probabil ca, daca sunt 4 clase acum, vor creste pana la 30 de copii in clasa. Doar daca depasesc numarul si au spatiu vor putea cere formarea a inca o clasa si sa faca 5 clase de 20 si ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

riloasa deocamdata nimeni nu stie sa-mi spuna nimic; astept sa apara metodologia la care discut de mama focului si le trimit observatiile mele! crezi ca ma va lua cineva in seama?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura78nico spune:

Am dat o tura pe la scoala azi. Pentru cine este interesat la scoala nr7 din Baneasa ziua portilor deschise este pe 30 martie intre orele 9 si 13.

La noi vor fi tot 2 clase de pregatitoare preluate de doamnele care termina acum clasa a IV-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aneline spune:

Pentru cine este interesat, la Scoala Nr 1 Sfintii Voievozi, zilele portilor deschise sunt programate vineri, 29 martie, orele 12.00—17.00 si sambata, 30 martie, orele 9.00—15.00.

Mergi la inceput