Clasa pregatitoare 2013-2014 (2)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amironeanu spune:

Pe site-ul scolii unde va merge Matei s-au afisat strazile din circumscriptie. Nu cred ca se va modifica.

In schimb, la Iasi, nu se stie nimic de evaluari. Matei este nascut pe 4 septembrie! Am auzit ca cei nascuti dupa 1 septembrie se vor inscrie in a doua etapa. Ati citit asa ceva in metodologie (nu am timp sa citesc tot)?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui amironeanu

Am auzit ca cei nascuti dupa 1 septembrie se vor inscrie in a doua etapa. Ati citit asa ceva in metodologie (nu am timp sa citesc tot)?

Ar fi fost util sa citesti metodologia Va veti inscrie in etapa Ia, dar sunteti obligati sa faceti evaluarea psihosomatica.

Eu am cautat pe site-ul inspectoratului judetean si la noi nu e afisat nimic pt 2013-2014, sunt tot informatiile de anul trecut.

Am sunat la scoala unde mi-ar placea sa dau fata sa intreb de ziua portilor deschise. Nu au hotarat inca data, tre sa revin. Am mai intrebat una-alta, printre care daca situatiei "orfan de un parinte" ii este asimilata si familia monoparentala (nu stia, ma asteptam ), iar impresia generala a fost de "nu va faceti probleme, se rezolva"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Si pe situl celor din Constanta sunt informatii referitoate la anul 2013-2014.La rubrica Examene Nationale prima linie e cu inscrierea in inavatamantul primar 2013.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui Androix

ca sa nu mai zic ca si anul trecut au schimbat circumscriptiile de la recensamanul copiilor pana la inscrieri.


Eu am fost pana la urma la sedinta organizata de inspectorat si Inspectorului i-a scapat porumbelul, a zis ca vor modifica circumscriptiile scolilor "cautate" ca s-au trezit cu de 3 ori mai multi circumscrisi decat recenzati, stim cu totii prin ce mecanism... iar asta a fost mareata solutie: planul de scolarizare a ramas neschimbat dar au micsorat circumscriptia ca sa se mai faca loc pt etapa aia "la decizia consiliilor Scolare"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui codruta mihaela

Si pe situl celor din Constanta sunt informatii referitoate la anul 2013-2014.La rubrica Examene Nationale prima linie e cu inscrierea in inavatamantul primar 2013.


Au aparut in ultimele 15 minute, verificasem chiar inainte sa postez. Ma duc sa ma uit...

Putem sa ne luam cu toatele diplome de detectivi, io cel putin stau cu ochii pe orice info de 2 luni...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta mihaela spune:

Asa sunt si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Am comparat, la noi nu s-a modificat semnificativ, o singura strada e toata, anul trecut era doar pe bucati. Ma rog, da, sunt tampiti de-a dreptul de-aia ma temeam si eu ca la scolile cautate e omor si normal asta e cea mai la indemana solutie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Maine ma duc sa-mi fac viza. A fost bine ca am mai verificat o data! In ceea ce ma priveste nu s-a schimbat nimic! Multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Boti voi ce scoala ochiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz

Boti voi ce scoala ochiti?


Colegiul de Arte "Regina Maria" . Oscilam intre asta si Scoala 16, la care suntem arondati, nici 16 nu e de lepadat, dar la Arte stiu ca va fi mai creativ mediul, am sapat adanc netul in lung si-n lat si ce am gasit mi-a placut, au multi profesori si invatatori care conduc scoli de gifted education si creative education, am vazut programe faine extracuriculare, chiar daca n-o fi al meu copil gifted, macar beneficiaza de educatori capabili sa recunoasca talentele (in diverse domenii). Am vazut caiete, foi de dictare cu fluturasi printre cuvinte, copiii par incurajati sau macar lasati sa fie copii. Cam ca la Waldorf aratau lucrarile lor de control, ilustrasera textul dictat folosind creioane cerate/colorate, tare mi-au placut (si erau deja clasa a treia...). In plus, pe langa acest colegiu functioneaza de ani de zile un afterschool superdecent ca pret.

Eu am oroare de invatatoare "bune", adica din alea care ii plimba cu 5 culegeri dupa ei, nepoata-mea a nimerit o astfel de invatatoare si e efectiv cocosat copilul, face teme zilnic de la ora 1 la 10 seara, si e abia in cls a doua. As muri daca i s-ar intampla copilului meu asa ceva.

Scoala din cartier e Ok ca performante dar din ce-am prins din zbor e macinata de conflicte interne iar mediul acolo e foarte eterogen si "comun". Lucru cu care n-am nimic in principiu, dar il prefer pe cel creativ de la arte.

Mergi la inceput