HSG

HSG | Autor: luigi279

Link direct la acest mesaj

buna ziua, am facut recent o HSG si rezultatul este urmatorul:
uter de talie normala, laterodeviat spre dreapta, cu contururi neregulate fundic (ancosa la nivelul cornului drept), opacifiere omogena: trompa dreapta se vizualizeaza slab partial: trompa stanga filiforma se opacifiaza integral; Proba Cotte negativa bilateral. doctorita mea mi-a spus ca nu voi maramane niciodata insarcinata pe cale naturala si m-a programat pentru histeroscopie diagnostica. in conditiile de mai sus raspunsul doctoritei este singura varianta de a mai avea copii vreodata?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Eu zic sa ceri si o a doua parere.
Rezultatul meu a fost destul de asemanator cu al tau si dupa laparoscopie am ramas insarcinata aproape imediat.
Laparoscopic mi-au fost desfundate trompele uterine, mi-a fost facut drilling ovarian si mi-au fost indepartate aderentele din cavitatea abdominala. La 2 sapt dupa laparo am avut menstruatie si la inca 2 sapt am ramas insarcinata natural (am facut doar o usoara stimulare ovariana dar asta nu avea legatura cu ce s-a descoperit la HSG ci cu faptul ca am sindromul ovarelor polichistice).
Daca si un alt medic e de aceeasi parere cu medicul tau poti incerca histeroscopia (care rezolva eventuale probleme ale uterului adica sinechii, polipi pe care din ce scrie in diagnosticul de la HSG tu nu pari sa le ai) si eventual FIV pentru ca la FIV nu ai nevoie sa ai trompe uterine, dar eu zic ca un medic bun poate sa incerce sa rezolve problemele tale cu trompele laparoscopic.
Eu laparoscopia am facut-o la CF2 la dr Budu.

32+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Si dupa histeroscopie te trimite la instilatii sau ce? De ce anume ti-a spus ca nu poti ramane insarcinata? Adica ea ce traducere ti-a facut la HSG-ul asta?

Am facut si eu HSG acum vreo 9 ani si rezultatul a fost prost, o trompa era impermeabila, celalalta doar slab permeabila. Calea de urmat era cea pe care ti-am scris-o mai sus. Nu am mai ajuns la instilatii, dupa cauterizarea unei rani pe col am ramas insarcinata. Al doilea copil l-am conceput in prima luna in care am renuntat la protectie. Deci atat de corect a fost rezultatul HSG.
In general cand verdictul e atat de vehement si atat de negativ recomandarea e sa mai ceri opinii. Asa ca mai consulta si alt medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu cred ca mai poti cere inca o parere . daca ai incredere in medicul asta poti merge pe mana lui , insa nu strica inca o parere .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luigi279 spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si incurajari.
Histeroscopia mi-o face in scop diagnostic si nu operator. Iar laparoscopic a spus ca nu va interveni deocamdata deoarece nu stie sigur cat de relevanta este HSG, si nu vrea sa intervina asupra ovarelor deocamdata, pana nu este sigura de diagnostic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

HSG este relevant daca este facut cum trebuie. Daca are dubii referitoare la relevanta HSG atunci are dubii referitoare la propria sa competenta ca medic.
Histero se face pentru uter nu pentru trompe. Si laparo nu trebuie neaparat sa insemne o interventie asupra ovarelor, laparo exploratorie intervine asupra trompelor pt a le desfunda. parerea mea sincera e ca histero daca o sa faci o sa faci absolut degeaba.

33+ Anna Patricia
http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=4886&n=LECTII-PIAN-CHITARA-CANTO
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto, MTHFR C677T si A1298C heterozigote. Tratament cu Clexane 0.4, Elevit, Magne B6, Vit C, Euthyrox 100 zilnic

Mergi la inceput