Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana picioarele goale??? Suzete la 6 ani, doamne!

Mira multumesc mult, de unde il aduce?

Stella nu vreau sa te descurajez dar mai bine nu-ti pune prea multe sperante ca se va rezolva cu diversificarea, asta ca sa nu cazi prea de sus. David nu a dormit noaptea pana la 1.6 ani, l-am diversificat in ideea ca va fi ok dupa, nu a fost, l-am intarcat la 1.2 luni cu gandul ca ma suge ca pe suzeta, tot asa a fost, daca dormea 3 ore legate era parfum, apoi din ora in ora treziri... apoi voia toata noaptea lapte la bibe... asa ca, sper ca la voi sa nu fie asa...

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Si ca mi-am adus aminte....varsta.

Acum exista si o parte buna a diversificarii lui David. Chiar daca a mancat cum a mancat, el acum mananca de toate. Si asta de pe la un an si ceva. Are zile cand incepe sa descante ciorba la gradi ca cica nu ii place, dar are toane (si asta rar - nu avem mai mult de 'o plangere' pe luna).Si e genul care mananca pana la refuz fructe si legume.Daca ii pun in fata o farfurie cu carne si piure (preferatele lui) si alta cu salata, salata e prima pe care o termina.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Kytana eu zic ca daca copilu n-are nimic, nu a facut nici o alergie la diversificare, nu e cazul sa fii f restrictiva cu alimentele. In schimb, alimentele puternic alergene gen lapte de vaca, albus de ou, citrice, capsune, alune, nuci, kiwi, etc. e bine sa le lasi pe mai tarziu, chiar daca nu pare o problema. Asta nu inseamna chiar 1 an, depinde de cum se comporta copilul la celelalte alimente introduse. La cei cu dermatita atopica se lasa sigur dupa un an, unele chiar mai tarziu, cum e si cazul nostru.

Informatiile ai sa le gasesti contradictorii peste tot, eu intrebam tot timpul pediatra dar le comparam cu ce stiam si eu, ce mai aflam de pe forum la vremea aia, ce mai citeam pe net. Acum mai am in spate si experienta si mi-e mai usor, dar voua, la primul copil va este mult mai greu. Tocmai ce spuneam, cu cat citesti mai mult cu atat te bagi in ceata. In cazul tau e mai complicat ca nici nu ai acces acolo la un pediatru, poate sa vb cu unul din Ro, nu ai cum?

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Oooff, Stela,si noi dormim f Prost. De vreo sapt se trezeste la Maxim 2h,mai degraba la 1h, de pe la 3 imi fuge somnul, abia pe la 6 ma ia somnul dar se treseste el.
Pb e ca se intoarce pe burta, se ttrezeste si incearca sa ridice fundul, se enerveaza, se trezeste.
Sunt f f frustrata din lipsa de odihna.

lApte am tone, nu e asta pb. Mananca doar un San, cate putin.
Nu voi incepe diversif pt asta, sper ca sapt 19 sa fie cauza.
Mananc si eu noaptea, treaza fiind si la cat ma suge.

M-am plans si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ce mi se pare f important e, chiar daca nu ne abtinem si le dam si altceva, chiar "interzis" pt varsta lui, e bine sa nu le dai impreuna cu altele noi ca sa stii de la ce a fost, altfel nu mai stii si o bajbai fara rost... eu ma mai luam dupa continutul borcanelelor pe varste ca sa stiu ce sa-i mai bag, insa uneori erau si acolo chestii care nu erau ok.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Mirabela fiolele de d3 sunt aduse din italia ca doar in italia si spania se gasesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Am fost la o plimbare cu Matei cu caruciorul si am luat morcovei, unii mici, pricajiti, macar sa nu fie tratati cu tot felul de substante

Olivia, Mirabela, da, ma gandeam in sinea mea ca nu se face primavara cu 2 lingurite de suc, dar aveam perspectiva faptului ca intr-o luna, doua poate vad imbunatatiri. Dar Mirabela, din ce zici tu ma cam panichez, ca nu-s pregatita pt inca un an in stilul asta De ce-or fi unii copii asa de antisomn?

Gabi, ce rau imi pare ca nici Stefan nu doarme, oricum ei se asemanau la orarul de somn. Voi sunteti ceva mai mici decat noi, nici eu nu m-as fi gandit acum 2 sapt sa incep diversificarea mai rpd de 6 luni, am trecut si prin saptamana 19, care a mai fost si aia de fapt vreo luna de somn naspa, dar acum nici macar primul somn de dupa baie nu e mai lung de 1h. Plus ca iar a inceput sa stea treaz in toiul noptii. Off, baita nu vreau sa i-o mai aman, sa-l invat cu ore de culcare tarzie, desi nici asa n-ar dormi mai mult, ca am mai avut somnuri incepute accidental tarziu. Dar acum nu stiu, parca as incerca orice, doar sa dorm si eu candva, intr-un viitor tangibil, 3 ore legate

Mami.ilinca, chiar ca-s multe variante de a incepe diversificarea, nici nu stii ce sa alegi

Oana, Mirabela, Mami.ilinca, sunteti tare dragute ca impartasiti din experientele voastre, eu una am multe de invatat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns djlaura01 spune:

[size=3][red]UN CADOU IDEAL PTR 1 MARTIE SI 8 MARTIE

Daca mai continui cu reclama ne luam la revedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Multumesc de raspunsuri

Mirabela, imi mai spui te rog cum ii spune gelului respectiv de dintisori? Vreau sa ii trimit unei prietene. Am o memorie tare scurta! Era cumva Calgel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

STELLA:mi-as dori sa te ajut mai mult doar ca habar n-am nici eu cum o sa fac! singura chestie e ca nu ma stresez aproape deloc cu treaba asta, faptul ca am mai trecut printr-o diversificare ma ajuta sa imi pastrez calmul



Mergi la inceput