Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

Cu diversificarea astea e treaba serioasa...eu zic doar atat Doamne ajuta sa avem pui mancaciosi ca asa cum povestea Oana, cred ca-i tare greu daca nu prea accepta papa...
Oricum se incepe cu cate putin, se creste treptat dar pana unde cred ca numai bb decide.

STELLA:pare ok planul...oricum vezi cum reactioneaza, nu te grabeste nimeni.
Eu nu m-am hotarat dc incep cu suc de morccov/mar deci cruditati , legume preparate la aburi sau autodiversificare.Ma tenteaza ultima varianta ....parca vad ca le amestec pe toate.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Citat:
citat din mesajul lui mami.ilinca

Cu diversificarea astea e treaba serioasa...eu zic doar atat Doamne ajuta sa avem pui mancaciosi ca asa cum povestea Oana, cred ca-i tare greu daca nu prea accepta papa...
Oricum se incepe cu cate putin, se creste treptat dar pana unde cred ca numai bb decide.

&


Pai aici e cu dus si intors .Adica....lui David nu i-a lipsit nimic.Ii faceam analize (a facut la 6 luni si parca i-am mai facut un set de analize pana intr-un an) si in ciuda faptului ca nu manca, avea lm care ii tine de de toate.A luat si in greutate, analizele au iesit mereu in parametri....problema era in capul meu.El a inceput sa manance la un an, chiar daca a continuat sa fie alaptat...el isi dorea mancare de adult.Nu piureuri si supite si chestii de aste bebelusesti.El vroia paine cu unt si sa manance la fel ca noi! (a nu se intelege ca i-am dat prajit sau chestii dubioase)
Deci problema era la mine....noi trebuie sa fim mai mult cu toate acasa, ca ei cumva cresc si daca mananca diversificat si daca nu.

Stella, doctorita ta merge pe ideea sa o iei incetisor sa se obisnuiasca el cu ideea de gust nou. Iti dai seama ca nu se gandeste acum la inlocuit de masa cu suc de morcov.Dar sa o ia catinel..
Medicul de familie, care e si pediatru, pe ideea asta a zis sa incepem la David de la 5 luni si putin cu sucuri.Sa stie de alt gust.Pentru ca daa incepea la 6 luni sa dea de nou, nu prea mai era timp sa inceapa sa manance ca lumea pana la 7 luni (cand ramanea mai pe 0 cu rezervele de la mine din burtica).Ca lumea insemnand mancare cu continut (ou, carne, branza).
Deci e bine ca o luati usurel....

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Olivia, uite ca sunt curioasa ce zice Maya de morcov cu manuta.Si cum/daca o sa te lupti cu ea sa ii iei morcovul [:P]

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008) si de Sophia Teodora (22.08.2012)



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Neata!

Dau o cacao cu lapte si paine cu unt si miere.

Ce mai faceti voi? Cum v-ati odihnit?

Mirabela, of cati doctori, atatea diagnosticari Stau si ma gandesc ca Luca la 3 luni si jumatate isi dublase greutate si a luat 20 cm in lungime Iar eu nu ii dau nici Vit D nici Calciu Ma enerveaza rau ca nu am pe cine intreba aici. Pe 19 il duc la ultimul vaccin de aici (urm. la 1 an) si sper sa am pe cine intreba atunci, cine ii prescrie vit D dupa ce ii verifica si lui una-alta.
Of, la ce s-o fi gandit cand te-a pus sa simti?! Mi s-a zbarlit pielea citind. Sper sa uiti experienta asta!

Oana, Oli, chiar ca, cum stim daca e prea mult?! Dar consider ca ne stresam prea tare si sunt de acord sa ne citim copchilu'. Clar el ne va spune ce si cum!

Dragi mamici care alaptati si nu numai, e okay daca la o masa papa doar un san? Niciodata nu s-a aratat entuziasmat sa pape mai mult. Iar de vreo 2-3 zile daca insist eu sa pape mai mult, da afara cu jet

Mami.ilinca, ce dulce este Ana! Sper sa ramana mereu asa, sa nu ii dea dureri de maini si spate mamicii ei!

Ramona, ce bine ca ne-ai scris si ca sunteti okay

Oli, tu cum mai esti cu mana? Te mai doare? Cum o mai adormi pe Maya ziua? Pe tine?

Aici e o vreme urata cu spume, innorat, ploua, zapada s-a topit de cand a nins. Sper sa il pot scoate pe pitic mai incolo afara. Pana acum cred ca in vreo 3-4 zile nu l-am scos, in rest zilnic, indiferent de temperatura.
V-am zis cum isi imbraca englezii copilasii la 0C? In picioarele goale (la propriu, nu sosetute, nu pantofi). Erau 2 fetite de vreo 6 ani cu tatal lor, (nu, nu erau homeless, coborasera din masina) in picioarele goale, cu fustite scurte Oh well, banuiesc ca asa sunt ei obisnuiti Si inca o chestie care imi ridica semne de intrebare: tot mai multi copilasi de 5-6-7 ani cu suzeta in gura.
Hai ca astazi sunt o barfitoate si o chitibusara, ignorati-ma

Va pup!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_83 spune:

Buna ,
Mirabela mai bine ii faci D3 injectabil si baietelului meu i sa dat D3 injectabil si am gasit in Romania de la cineva de la Iasi iti las nr de telefon in caz ca vrei D3 injectabil si vb am vazut ca esti tot din iasi in 0742376874

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Oana, Hai ca parca m-am mai linistit, diversificarea mi se pare un fenomen asa complex, cred ca la toate ni se pare. Deci o luam usurel, ca la 6 luni sa incepem sa papam mai concret. Are sens Cel mai mult ma bucur ca m-a tinut lapticul pana la pasul diversificarii chiar daca a inceput sa ceara atat de des. La 5 luni sa se trezeasca de 7 ori noaptea Dar sper sa ne redresam cu trezirile astea pt ca si somnul e foarte important in dezvoltarea lui si pentru sanatatea mea psihica, ca deja o iau pe aratura :))) Chiar ma gandeam ca in astea 5 luni daca am dormit de vreo 3 ori 5 ore legate, ca o medie dorm 2 ore... Dar daca pun ultima saptamana la socoteala ma ia cu durere de cap Nu stiu cum de rezista Matei, ba chiar e si bine dispus. E foarte cumintel si vesel.

Eu cred ca el s-a si invatat sa pape putin si des. Poate n-oi fi avut eu mult lapte dintr-odata sa pape el ca lumea si sa nu mai ceara apoi 3 ore, cum se intampla in general. Numai ca stilul asta ne afecteaza acum prea tare somnul. Iar noptea daca se scoala si nu-i dau san pot sa-l legan si cate 20 de minute ca nu adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Apropo de somnul de noapte si perioadele de trezire. Luca a inceput sa se trezeasca si sa chiuie in plina noapte. Dar nu il mai iau din patut. Ii dau jucarioara lui preferata un hipo de 10 cm pe care il smotoceste si ii rade, iar in 15 min adoarme. Am facut testul cu statul langa patut, tinut suzeta in gura, mangaiat pe fata si burtic. Nup. E tot un ranjet si mai rau se trezeste. Poate functioneaza si la voi Stelutz

Cu somnul legat nici noi nu suntem campioni. Numai ca prin nush ce miracol a acceptat patutul si dupa tzitzi il pun in patuc, nu ii convine, il invelesc si tin manutele pe langa el sa il incalzesc, ii dau suzi pe care daca o accepta bine si il mangai. Asta merge doar cand nu are chef de ras/jucat.

De 1 luna de zile, in fiecare noapte, toata noaptea merge foenul. (am dnl de pe youtube un filmulet cu zgomot de foen si il tin destul de tare, toata noaptea) eu nu il mai aud, lui ii place. Ce-i drept si pe mine ma ajuta sa adorm la loc mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami.ilinca spune:

KYTANA :ce tare esti tu cu zgomotul de feon, nu m-as fi gandit ca e pe net
OANA: cred ca puiul tau mare era prea indragostit de titi.
eu am alta grija printesa mare a fost diversificata cu zeama de legume, piure-uri etc mai mult fierte decat crude , ea fiind o mancacioasa si diversificarea ei un succes ...atunci ca acum e o mofturoasa si jumatate, mananca f rar legume crude , are cateva fructe pe lista preferatelor ....restul pauza asa ca nu stiu dc nu cumva si inceputul ei cu papa au condus la acest rezultat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stela, eu de cand am citit articolul lui Zoozie, m-am hotarat sa nu-i dau sucuri. E prea mare concentratia. 2-3 lg de suc de morcov pt constipatie i-as da daca ar fi cazul, dar nu sa ajung sa-i dau cu bibe sau canita suc. Noua pediatra ne-a zis ca pt ca e grasuta sa incepem cu legume. Pe care i le voi face la abur.

Oana, si eu sunt curioasa. Iti dai seama ca daca se ineaca nasol o dau naibii de blw si piure scrie pe noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Unde mai pui mami.ilinca ca acest tip de white/grey noise ii ajuta pe insomniaci?! Habar nu aveam!

E posibil sa fie si asta o chestie, eu am fost tare mofturoasa cand a fost vorba de legume. Fructe am incercat orice, dar legume - pauza. Sunt curioasa daca tot de la piureuri mi se trage. Sa va zic una buna? Eu pana la 5 ani nu mancam decat daca la masa mi se spunea o poveste. Siii aveam o bunica care imi dadea in gura cu lingurita, altfel nu mancam nici in ruptul capului - deh, rasfat pe capul meu Dar doar cu bunica din partea tatalui, in rest mi-o luam pe coaja daca faceam mutre (de la bunica nr 2)

Mergi la inceput