Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (14)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Simona_Luca , Kytanutz , Dl.Andrei e exclusiv pe lapte matern.Nu a baut niciodata lp.Nici nu am in casa ca sa nu fiu tentata sa ii dau.
Problemele cu kk au inceput de cand a implinit 2 luni.Facea rar,dar facea.In general a 4-5 zi facea singur.Dar de cand mi/a facut criza aia de plans de care va spuneam mai sus....care banuiesc ca e ra de la asta....mi/a fost frica sa il mai las asa mult.Asa ca eu il ajut tot timpul sa faca kk.Si m-a mai speriat si multa lume,sa nu-l las mai mult de 2 zile...
off...

Sora mea mi/a zis ca maxim 10 zile i-a zis dr ei ca poate sta un bb fara sa faca kk.Am ascultat-o si il lasam....nu a durat niciodata atat de mult.Dar mi-e frica de cate povesti am auzit in jurul meu si ce poate sa pateasca....nu stiu ce sa fac.Stau si ma gandesc ca m/am chinuit atata timp,ma mai chinui cu el 1 luna si gata.Sper eu sa scapam.

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Simona_Luca,eu la fel...mi-e frica sa le fac ,da mi-e frica si sa nu le fac asa ca am ales varianta sa le fac.Merg pe cele cumparate,nu pe cele date de stat.
Sper si ma rog la DD sa fie bine puiutii nostri.

In afara de plans nu a avut nimic multumesc lui Dumnezeu.Dar in momentul ala mi s/a rupt sufletul cand l/am vazut.Nu am dormit in noaptea aia deloc.A fost traumatizant pentru mine sa il vad ce tare plange.Plansul a durat pana am iesit afara...dar nefiind obisnuita....

Gata , ma bag la nani ca dimineata....vaiii ... Andrei ma cauta .... :))

Somn dulce si pupici multi !

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Simona, din cate tin minte, bebele respectiv mananca f putin lapte, mama ii da si ceai de frica deshidratarii (pe care il bea in loc de lapte), insa statea fb la capitolul greutate si drii i-au spus ca probabil se satura cu putin.

Andreea, tocmai, ca nu vreau sa ma intorc la munca, dar nu am de ales. Maya e nascuta pe 06.09, ultima luna o sta tatal, deci la inceputul lui august trebuie sa revin in "campul muncii".

Primul somn a fost de 3h, al doilea de 1h. Si ce credeti ca facea pitik? Statea in maini, se miorlaia si lingea caruselul Si fir-ar el de carusel, nu-i dadea deloc si fetii niste laptic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata!

Dupa un somn de 3h si frecusuri din ora in ora, la 6.50 n-a mai avut somn.
Va las cafea si ceai ca eu sper sa mai fur niste somn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

LML cu intarziere pt ieri pt Ema Andreea de RAMONA, si
LML azi pt Ioan al ANDEI, Mihai Alexandru de MADAIULIA si Zsofiei lui MADA81!

OLI, scumpa tare Maya!

ANDREEA, sa stii ca si aici ni s-a repetat ca daca bebe e pe lapte matern exclusiv, nu e absolut nici o problema daca nu face caca 10 zile, kiar si 15. Totul e ca atunci cand face sa nu fie tare, adica constipat - ceea ce e imposibil daca e alaptat la san. Sincer, nu as forta in nici un fel organismul lui, pt ca asa nu se va invata/ obisnui sa-si faca nevoile, mereu va fi nevoie sa intervii. Lasa-i organisml sa se regleze singur!

CARMEN, tare-mi place obiceiul de vinerea seara! Mi se pare ca sunteti o familie tare faina! Multa sanatate si armonie in continuare!

Nu mai stiu ce s-a discutat, ca am citit pe bucatele azi-noapte si azi.
Vad ca discutati de mersul la servici; si eu trebuie sa-mi caut job, mi se termina contractul la sfarsitul lui martie nasol tare, un stres in plus. Dac-ar fi dupa mine as sta acasa, dar trebuie si servici; imi acord jumate de an sa-mi gasesc ceva bun.

mai vroiam sa scriu dar nu stiu ce... merg la somn, dar va las o cafea neagra sau cu lapte.

s-aveti o duminica faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

KYTANA, intrebai de scaun de masa pt bebe. Eu voi cumpara de la Ikea scaunul Antilop, e $25 cu tot cu tavita. Mai ales dupa ce am citit review-uri foarte bune...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Neata gagici ...
Sunt si eu chioara de somn.

Olivia e o scumpa Maia.Mi/am si imaginat-o cum linge ea la carusel :))) Draga de ea :))) ....Mama lor de bani,daca am putea trai si fara ei :( off...

Papelusca,da sora mea locuieste in Germania si la fel cu kk 10 zile....in ro imediat te pune sa ii bagi dinamita in fundulet

Am o veste buna ....dar nu stiu daca e buna sau rea
Aseara inainte de baita i/am pus un sfert de supozitor.Niciodata nu ii pun mai mult de jumatate.De obicei un sfert.Nu a facut nici un kk nimic...i-am facut baie,a dormit si dimineata la 6:30 mi-a facut o surprizaaaaaaa.....a facut un pampers plin cu caculin.
Acum vestea buna ar fi daca a facut el singur de la natura....vestea proasta daca a facut pt ca a fost stimulat.
Oare sa isi fi facut efectul atat de tarziu si sa fi facut kk de la supozitorul de aseara ?

Deci trezirea la 6:30 si l-am adormit acum la 8:30...
Fug langa el,poate il pacalesc pana la 10:30 cu somnic si sa mai prind si eu o ora.

Pupicei

ANDREEA,mami fericita de Andrei (22.09.2012)

http://www.facebook.com/#!/de.yshop.7 un add va rog ...

http://lb1f.lilypie.com/arhLp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Neatza, mamici dragi!

Gabi, mersi de cafeluta, am luat-o pe cea cu lapte in dimi asta, ca tare nevoie am de ea.

L-am culcat pe brotac aseara la 7.45 dupa baita. A dormit pana la 1.30 cu 3 treziri, dar de la ora asta n-a mai vrut sa doarma pana la 4 Apoi a mai dormit de la 4 pana la 7, cu o trezire in intervalul asta. De la 7 a facut kk si a adormit acum, la 8.30. Eu deja mi-am baut cafeaua si nu mai pot adormi...

Chiar asa, ca nu v-am intrebat, ai vostri se trezesc asa in toiul noptii si nu mai adorm imediat?

Oricum, insomniile astea ale lui n-au nicio legatura cu foamea. Intr-un fel mai bucura asta, dar mi-e sa nu aiba ceva mai grav...

Aseara i-am zis sotului sa ia o cutie de lp. Ieri am vazut ca si voi ati facut curat, si eu am trebaluit 4 ore, curatenie luna. Apoi cine era praf?? Si cine credea ca a ramas fara lapte dupa baita lui Matei? Eu, bineinteles. Sotul se intorcea de la buc si intr-o mica criza de panica i-am zis sa cumpere lp ca nu mai am lapte. Ideea e ca Matei n-a vrut deloc sa suga la san dupa baie, se uita asa mirat la mine si sugea fara sa inghita. La mine inghititul e semnul ca papa bine. Asa, si el care era haplea de obicei dupa baie, acu tinea asa sanul in gura de forma. Nu plangea, era linistit, dar eu m-am panicat Pana la urma, pana a venit sotul cu laptele pe Matei l-am adormit cu suzeta.

Asa, si avand cutie de lp in casa, m-am gandit sa-i dau in intervalul asta in care nu a dormit, de la 1.30 la 4. Il puneam la san si aceeasi poveste, tragea o data, nu inghitea, se uita la mine... linistit, fara sa scanceasca macar. I-am facut bibe cu lp ca poate baiatul e politicos, si nu plange de foame, dar poate ii este si de asta nu doarme :))) Dar n-a baut decat vreo 10 ml de lp, mai mult din virtutea inertiei, ca sugea de tetina din reflex si mai cadea niste laptic. Deci, toti piticii mei de pe creier s-au linistit... nu de foame nu doarme. Deci toata povestea cu diversificarea ca sa doarma mai bine pica... Olivia, ai avut dreptate, ma tot gandeam la ce povesteai tu despre mamicile de la piersicute, care s-au confruntat cu aceeasi problema cu somnul si care nu s-a rezolvat in urma diverisficarii. Dar iti dai seama, prima chestie la care ma gandesc e ca nu-i ajunge laptele meu.

Deci nu stiu cum putem rezolva problema cu somnul. Kytanutz, am incercat sa i-l dau pe dl Urs in pat cu el, la nanica, dar nu prea il inspira la somn. In perioadele astea de insomnie e ca ziua, daca il legan si incerc sa-l adorm inainte de vreme, doar motaie in bratele mele si cum il pun jos e cu ochii cat cepele. Tre sa stau cu el pana il ia somnul de-adevaratelea, iar asta dureaza cam 2h. Deci in ultimele 10 nopti doar intr-o noapte a dormit bine, cu treziri dese, dar fara sa ramana treaz. In rest, cam ramane treaz in intervalul 2-4. Si desi ramane treaz, dimineata se trezeste tot la 7.


Corinuka,
eu am internet banking si voi face o donatie online, asa de tare ma necajesc cand aflu de copilasi inocenti care sufera de cate o boala d-asta...

In alta ordine de idei, vaz ca Daviducul ti-a mostenit ochisorii superbi E asa de frumuseeeel in avatar!

Ma intrebai de mar copt, n-am incercat, dar asa am citit in cartea dr Spock, ca e bine sa incepi cu fructe coapte, nu crude. Eu nu i-am mai dat nimic lui Matei. Au fost alea 2 zile, una cu suc de morcov, alta cu mar. Dar cand voi incepe, o sa o fac cu legume fierte.

Ma iertati ca nu mai stiu cine mi-a sugerat sa punem linkul cu votarea la semnatura, o sa incerc azi, ca n-am apucat, si mersi mult de pont!

Marikaki, pe mine ma dor toate alea si am presupus din start ca-i vorba de cat car la Matei Si Raul e bebe cu greutate, deci poate asta-i motivul. Pe mine in special ma dor incheieturile si omoplatul stang.

Ps. Am observat ca sunt atatea dintre voi care va luptati sa aveti laptic si va admir pe fiecare in parte pt determinarea de la stoca chiar si 5 ml de lapte la congelator. Eu realizez ca-s la extrema cealalta si tot ma plang, adica pun bebe des la san si are ce sa pape. N-as vrea sa credeti ca mi s-a urat cu bine. Realizez cat de norocoasa sunt ca am avut si inca mai am lapte, dar e oboseala care-si spune cuvantul. Nu dorm nici macar 2h legate noaptea, mai nou, stau si cate 2h fara sa dorm, ziua nu dorm deloc... Plus cata treaba e intr-o casa, stiti si voi. Si pe de alta parte, mi-e frica ca nu cumva stomacul lui, sistemul digestiv sa nu fie afectat de mese atat de dese, ami ales cele din timpul noptii, asa cum mi-a zis ruda noastra care-i pediatru.. si daca-i mai povestesc acum ca Matei a varsat sucul de morocov si de mar, clar o sa-mi zica ca a avut dreptate

Hai ca trimit si mai scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Norma, felicitari pentru intoarcere!

Olivia, sambata viitoare am fixat vizita la ikea, m-am chitit sa cumpar sita din aceea pt gatitul legumelor la aburi, si asa voi proceda, ca iese mai nutritiv apoi piureul.

Anaomaria, felicitari pt realizare, sper sa aveti numai zile cu lm exclusiv si sa-i fie de ajuns lapticul tau!

Carmen, chiar ca aveti o traditie asa frumoasa. Asa-i si visul nostru, familie mare la gura sobei sau a semineului. Eu prefer semineu, ca-i mai romantic

Ramona
, chiar ca-s smecherasi bebeii cu somnul. Matei nu face exceptie :)) Daca stau in picioare si il legan nu zice nimic, sta cu ochii inchisi, daca fac un pas, deschide nitel ochii sa se asigure ca nu-l las jos. Dac vreau eu sa ma asez jos, dar cu el in brate, incepe sa miorlaie, dar fara sa deschida ochii, un fel de "Off, mami, de ce te-ai asezat, eu voiam sa dorm la inaltime, dar fie, incerc sa adorm asa..."

Olivia, mai, mai sa-l trezesc pe Matei cu rasul cand am citit faza cu caruselul. Maya e super sportiva!

Kytanutz,
si eu studiez acum oferte de scaun de masa. Dar n-am vazut nimic interesant momentan.

Andreiutza,
eu cred totusi ca a avut si supozitorul efect... Dar cand l-ai lasat asa singurel si facea intr-un final... era tare? Ca daca nu era constipat, poate asta-i ritmul lui

Ufff, acum regret ca nu m-am culcat si eu, ca Matei doarme de o ora, dar ma bucur ca am mai apucat sa va scriu, ca ziua va tot citesc, vreau sa raspund, nu apuc si tot asa... Acu merg la bucatarie sa pap ceva.

S-aveti o duminica linistita! Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Buna dimineata,
Fetelor cu kk asta nu e de gluma. Daca bb nu face 3-5 zile sau mai mult si e exclusiv pe lm e relativ ok, daca el nu e vizibil deranjat, dar si daca atunci cand face e moale, normal. Daca insa este constipat, tare, ca un rahatel de om mare, sau mai rau ca niste cacareze atunci eu zic ca nu trebuie lasat atata. Zicea cineva ca daca e exclusiv pe lm nu crede ca e constipat. Nah ca mai exista si exceptii de la regula, david face caca ca si fratiorul lui de 3 ani, consistenta, grosime, si se chinuie saracul... Si nu a papat nimic altcevA in afAra de san pana acum aproape 2 sapt de cand primeste cereale. Cand papa doar tZitzi il stimulam la 3-4 zile depinde de cat de agitat era, acum de cand papa cereale il stimulez in fiecare zi. Si noi folosim un supozitor taiat in 4 pe lungime si de multe ori daca i-l bag dimineata, face seara, sau invers seara si face dimineata. Dar mai mult il ajut cu masaj la burtica si cu picioarele flectate decat cu supozitor.
Cand a primit medicamente pentru raceala, antibiotic s-a dereglat si facea si de 3 ori pe zi cu mucus, dar acum e iArasi constipat.
Acum urmariti si voi consistenta si vedeti dAca e nevoie sa interveniti.
Duminica placuta!

Mergi la inceput