Certificate de actionar

Certificate de actionar | Autor: Rufus

Link direct la acest mesaj

Daca stiti, daca ati auzit, daca aveti un sfat:

1. Certificat de actionar de care a primit tot romanul, la diverse societati, pe numele meu: unde as putea sa-i aflu valoarea de piata (nu de bursa), unde l-as putea vinde;
2. Acelasi tip de certificat, insa pe alt nume: aceleasi intrebari, cu precizarea ca prin SVM-uri nu l-as putea vinde, nefiind pe numele meu.

Am vazut anunturi, inclusiv in ziare. Cum pot sa aflu un pret cat mai corect?

Rufus, Tora si iadele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Daca stiti, daca ati auzit, daca aveti un sfat:

1. Certificat de actionar de care a primit tot romanul, la diverse societati, pe numele meu: unde as putea sa-i aflu valoarea de piata (nu de bursa), unde l-as putea vinde;
2. Acelasi tip de certificat, insa pe alt nume: aceleasi intrebari, cu precizarea ca prin SVM-uri nu l-as putea vinde, nefiind pe numele meu.

Am vazut anunturi, inclusiv in ziare. Cum pot sa aflu un pret cat mai corect?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


exista firme care se ocupa cu tranzactionarea acestor certificate. cred ca sunt firme de brokeraj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Valoarea de piata este cea data de ofertele de cumparare. Tranzactiile cu valori mobiliare sunt reglementate numai prin SVM-uri.
Informatii poti afla (numai in calitate de titular sau prin procura) de la Depozitarul Central.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Daca stiti, daca ati auzit, daca aveti un sfat:

1. Certificat de actionar de care a primit tot romanul, la diverse societati, pe numele meu: unde as putea sa-i aflu valoarea de piata (nu de bursa), unde l-as putea vinde;
2. Acelasi tip de certificat, insa pe alt nume: aceleasi intrebari, cu precizarea ca prin SVM-uri nu l-as putea vinde, nefiind pe numele meu.

Am vazut anunturi, inclusiv in ziare. Cum pot sa aflu un pret cat mai corect?

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


exista societati de actiuni la care poti apela..contracost...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

SVM-urile realizeaza tranzactiile cu valori mobiliare, cu procura poti vinde actiunile altcuiva.
Valoarea "de piata" e data de oferta, dar mai ales de cerere. Lansezi ordin de vanzare, daca gasesti cumparator la pretul cerut (recomandat) ...bine, daca nu-nu. Bineinteles ca ei isi opresc un comision.
Unele SVM-uri nici nu se complica cu "cuponari".
Eu as zice sa te interesezi de statutul firmei respective, daca exista actionar majoritar nici nu il mai intereseaza cuponul tau si poate nu mai valoreaza nimic, daca e "societate inchisa" inseamna ca isi tine singura registrul actionarilor si trebuie sa te adresezi biroului respectiv din firma.
Cam asa se petreceau lucrurile pe vremea cand lucram in domeniu, nu cred ca s-a schimbat mult legislatia in sensul asta. daca sa-ul la care esti actionar are sediul in Bucuresti as putea intreba pe cineva care este situatia si unde sa te adresezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Grrrr...sunt in aceeasi situatie ca Rufus, cu deosebirea ca tocmai ce am aflat google-uind ca firma a fost delistata de la BVB din motiv de intrare in faliment (noiembrie 2012). Asa ca la mine s-a rezolvat.

Mergi la inceput